بلیط هواپیما سوئیت تبریز

سفر ایمن با اتوبوس در دوران کرونا

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳۰ فروردین ۱۴۰۰

در یک سال اخیر نه تنها ایران بلکه همه ی جهان با ویروس کرونا گلاویز شده اند. ابتدا تصور بر این بود که به زودی این ویروس از بین خواهد رفت به همین خاطر مردم از فعالیت ها و سفرهای غیر ضروری خود کاستند. اما با گذشت زمان ویروس کووید ۱۹ غلبه بیشتری بر زندگی انسان پیدا کرد و قربانیان زیادی گرفت. در این میان مردم مجبور به از سرگیری فعالیت های خود با رعایت اصول بهداشتی شدند.
یکی از مهم ترین حوزه هایی که تحت تاثیر کرونا باید به بهداشتی ترین شکل ممکن انجام شوند سفر است. مردم باید در سفرهای زمینی و هوایی خود مخصوصا در خصوص سفر از طریق خرید بلیط اتوبوس رعایت اصول بهداشتی را در اولویت قرار دهند. البته اولویت اصلی هر فردی در این دوره خطرناک باید سفر نکردن باشد.

سفر با اتوبوس

سفر در دوران شیوع کرونا بسیار سخت شده است. از آنجایی که تجمع برای شیوع ویروس خطرناک است قرار گرفتن افراد کنارهم در فضای اتوبوس است. هرچند اتوبوس نسبت به هواپیما و قطار از تهویه ضعیف تری برخوردار است اما افراد کمتری می توانند با آن سفر کنند که خود یک امتیاز محسوب می شود. اگر مجبور به سفر هستید می توانید با رعایت یک سری نکات می توانید سفر ایمن تری را با اتوبوس تجربه نمایید.

نکات ایمنی سفر با اتوبوس در دوران کرونا

در این قسمت به آموزش این نکات ضروری می پردازیم.
• به اندازه کافی مواد ضدعفونی‌کننده مانند ژل یا مایع ضدعفونی‌کننده با الکل ۷۰ درصد همراه خود داشته باشید و پس از هر تماس آلوده با محیط یا افراد استفاده نمایید.
• پیش از آن که سوار اتوبوس شوید باید زمانی را سالن انتظار سپری نمایید. در این زمان باید فاصله اجتماعی خود را با بقیه حفظ نمایید. یعنی فاصله ای به میزان دو متر.
• پیش از نشستن روی صندلی خود،‌ باید ابتدا دسته، پیش‌خوان، محل تکیه‌گاه سر و گردن را با اسپری‌ای که همراه دارید، ضدعفونی نمایید.
• اگر برای خرید بلیت یا هر مساله ی دیگری مجبور شدید به باجه‌ها مراجعه نمایید، باید به تمامی اصول بهداشتی ضروری توجه نمایید. مثلا اگر لازم بود کارت شناسایی خود را به دست دیگران بدهید، کارت بانکی بکشید و یا برگه بلیط را از متصدی شرکت مسافربری بگیرید باید به محض دریافت بلیط یا مدارک آن ها را با الکل ضدعفونی نمایید.
• در هنگام تهیه بلیط، توقف در سالن انتظار ترمینال، مسیر سفر و توقف های مسیر نباید به ‌صورت و چشم های خود دست بزنید. چراکه در صورت آلوده بودن دست ها به راحتی ویروس به بدن شما منتقل می شود.

ضدعفونی اتوبوس

• موبایل، پاور بانک و هندزفری خود را بلافاصله بعد از دست زدن ضدعفونی نمایید.
• پس از استفاده از دستکش اگر آن ها را درآوردید روی زمین، میز یا هرجای در دسترس دیگری رها نکنید و بلافاصله آن ها را در سطل آشغال بیندازید.
• برای سفر غذای مناسب همراه داشته باشید تا مجبور نشوید از رستوران‌های بین مسیر غذا تهیه نمایید. حتی اگر مجبور به خرید چیزی در مسیر شدید، حتما از دستکش استفاده نمایید.
• قبل از آن که بسته مواد غذایی از قبیل نوشیدنی‌، بیسکوییت، بستنی و… را باز نمایید، بسته را با اسپری خود، ضدعفونی نمایید.
• اگر غریبه‌ای در صندلی کناری شما نشست، در تمام مسیر سفر ماسک را تا حد ممکن برندارید. نکته مهم این است که باید تعداد زیادی ماسک همراه خود داشته باشید چراکه باید هرچند ساعت یک بار (یعنی قبل از مرطوب شدن ماسک با تنفس خودتان) ماسک را تعویض نمایید.

مقالات مرتبط: معرفی بهترین هتل های کیش نزدیک دریا

البته در طول سفر این فقط مسافران نیستند که باید به رعایت بهداشت بپردازند بلکه یک سری وظایف نیز بر عهده ی مسئولان، پرسنل ترمینال‌ و رانندگان است که در ذیل ذکر شده اند:
• رانندگان در طول سفر و پرسنل ترمینال ها باید از ماسک و دستکش استفاده نمایند. مخصوصا در تمام طول مدت سفر و سوخت‌ گیری.
• اگر مواد غذایی به مسافران تحویل داده می شود باید به صورت بسته ‌بندی شده و بهداشتی در اختیار مسافران قرار گیرد.
• باید به اندازه کافی ماسک و دستکش در جعبه کمک‌های اولیه هر اتوبوس موجود باشد.
• وجود اطلاعیه‌های بهداشتی و شماره‌ تماس در خصوص شکایت های مردمی در تمامی اماکن برای مسافران.
• مبادرت به تکمیل فرم خوداظهاری در رابطه با پرسنلی که به هر دلیلی مدتی سرکار نبوده‌اند.
• رعایت نمودن دستورالعمل‌های مربوط به ظرفیت مسافرگیری اتوبوس.
• رعایت کامل بهداشت از طریق شست ‌و شو و ضد عفونی کردن اتوبوس‌ پس از تخلیه شدن و پایان هر سفر برای مسافران سری بعد.
• لزوم نظارت بر بهداشت در توقف های بین ‌راهی مانند رستوران‌، مغازه‌، نمازخانه‌، سرویس‌ بهداشتی و غیره.

رعایت بهداشت در اتوبوس

با رعایت تمامی مواردی که ذکر شدند برای سفر با اتوبوس خود می توانید با خیال راحت سفر خود را به پایان برسانید. البته همانطور که ذکر شد بهتر است در دوران شیوع کووید ۱۹ از سفرهای خود بکاهید. این موضوع برای افرادی که بدن های ضعیفی دارند یا بیماری هایی دارند که باعث آسیب پذیری آن ها در مقابل کرونا می شود، بسیار جدی تر است.

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *