رزرو هتل ایران بوم گردی

زاهد شهر

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۴ مرداد ۱۳۹۳

زاهدشهر یکی از شهرهای استان فارس و مرکز بخش شیبکوه از توابع شهرستان فسا است.فاصله این شهر با مرکز شهرستان ۲۵ کیلومتر و با شیراز ۱۷۰ کیلومتر می‌باشد این شهر مسیر ارتباطی فسا به جهرم می‌باشد.

این شهر با جمعیت ۲۰٬۰۰۰ نفر از نقاط باپیشینه کهن و فرهنگی استان فارس است. دارای آب وهوای نسبتاً خشک است ومحصولات آن گندم جو پنبه خربزه هندوانه ذرت کلزا می‌باشد.

زاهدشهر در گذشته زاهدان نام داشت و در سال ۱۳۶۸ با تأسیس شهرداری در این شهر به زاهدشهر تغییر نام داد.

تور اروپا

طبق برخی شنیده‌ها قدمت این شهر برطبق اثارموجودازجمله وجودچندتپه ماهوربه هزاره سوم باز می‌گردد آن زمان که قبل از بنای شهر کنونی تیران نام داشت و به همین دلیل گویش زبان فارسی این شهر به فارسی تیرانی مشهور است. که منطقه‌ای حاصلخیز بود و کشاورزی در آن رونق داشته است.ازبناهای مشهوراین شهرمیتوان به قلعه ای درشرق بنام قلعه ی ملک ابادوهمچنین وجودآبراه کشاورزی مربوط به عهدهخامنشیان درغرب شهربنام جوی حقو اشاره کردکه ارتفاع آن حدود دو مترازسطح می باشد.

از جمله دلایل نام زاهدشهر یا همان زاهدان بر این شهر وجود بقعه امامزاده زاهد از نوادگان امام موسی کاظم بوده است می‌باشد.مساجد زیادی در این شهر وجود دارد که قدیمی‌ترین مسجد این شهر مسجد جامع می باشد.هسته مرکزی شهر کنونی محلی به نام سر تل بوده است که هم اکنون تخریب شده است . از محلات این شهر می توان به محله قبله، محله باغ، لب خندق،محله بالا و پائین اشاره نمود. خیابان امام، خیابان امام حسین، خیابان مطهری و خیابان دانشگاه جزو خیابانهای اصلی این شهر هستند. هم‌اکنون نیز این شهر دارای دانشگاه آزاد و پیام نور می باشد. از آثار دیدنی و تاریخی این شهر می توان به بقعه امامزاده زاهد در مدخل ورودی شهر که یک شیر سنگی تاریخی در داخل بارگاه آن واقع است ،چله خانه،کنار کوشک، تلی موسوم به تل قلات و دیر واقع در آن، رودخانه خشک و دامنه‌های کوه درز و ساواتی و بقایای سرتل و بقایای قلعه‌های قدیمی اشاره نمود.اهمیت علم در دوه های گذشته و معاصر این شهر به خاطر وجود تعداد زیادی افراد تحصیلکره در رشته های مختلف خصوصاً پزشکی نمایان است.پزشکان زیادی از این شهر به جامعه پزشکی معرفی شده اندکه حدوصدوچهل پزشک گواهی براین ادعاست. همچنین جایگاه ادب و شعر در فرهنگ عامه و افراد علاقه‌مند به حوزه ی ادبیات هم رنگ ادبی به نام زاهدشهر بخشیده است که از دیرباز به شهر علم و ادب مشهور بوده است. از ویژگی های مردم این شهر میتوان به مهمان نوازی و ملی گرایی و سخت کوش بودن مردان و زنان اشاره کرد.

SONY DSC زاهد شهر

زاهد شهر زاهد شهر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • کوروش خسروانی

  سلام زاهدشهر مهد علم وادب و معرفت است.اری پزشکان بسیاری از این خطه ظهورکرده آمد که قدیمی آرین آنها دکتر ندیمی بوده است.دکتر محلی زاهدی دکتر بازیاروکتر سرافراز.

  ۱۸ آذر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • Davood.Sanavi

  با سلام.شهری است کاملا فرهنگی که جوانانش یادکترمیشوندویاکشاورز.دکتربازیار ازدکترهای معروف ایران وآمریکابودن یادش گرامی.دکترها زاهدی که آنها هم دکتران بنام آمریکا بوده اند.من خودم۱۵سال پُشت چَک حسین آبادبودم

  ۸ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  منطقه ای هست که فقر فرهنگی بسیاری داره.اصلا جای خوبی نیست

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • حسین محمدی

   بی فرهنگی یعنی فرافکنی و دروغ ، من چند سالی زاهدشهر بوده ام و زاهدشهری های زیادی را میشناسم همگی با فرهنگ و با شخصیت بودند . متاسفم براتون ، بی فرهنگ شمایید

   ۲۶ مرداد, ۱۳۹۸
 • رها مسعودی

  مال شهرستان فساست. هوای نسبتاً گرمی داره…امسال ب خاطر بی آبی بیشتر کلزا کاشتن.

  ۱ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین