رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

روستای کرجو

اشتراک گذاری

روستای کرجو در بخش مرکزی شهرستان سنندج در غرب استان کردستان و در ۲۶ کیلومتری شهر سنندج قرار دارد. این روستا در سال ۱۳۴۵ جزء دهستان حسین آباد بود. در سالهای ۱۳۵۵ و ۱۳۶۵ جزء دهستان ژاوه رود شرقی و در سالهای ۱۳۷۵ و ۱۳۸۵ این روستا از توابع دهستان آبیدر بخش مرکزی و شهرستان سنندج قرار داده شده است. منبع تامین آب روستای کوجو، شامل چاه – چشمه و رودخانه می باشد. این روستا دارای ۵۴۴ خانوار با ۲۱۶۷ نفر جمعیت است. مردم روستای کرجو با زبان کردی شاخه کرمانج جنوبی صحبت می کنند که کرمانج شاخه ای از با زبان کردی شاخه کرمانج جنوبی صحبت می کند که کرمانج شاخه ای از زبان کردی است.

از چشمه های مشهور روستای کرجو می توان به خانه سرده – کانی باوکی – کانی گل و کانی کَردو اشاره کرد. از کوههای مشهور روستای کرجو می توان به کوههای عاشقان – دره زکی – لاره و کوره برزی اشاره کرد. روستای کرجو دارای ۲ مقبره زیارتی است مکانی است برای عاشقان و اهالی این روستا که به نامهای شیخ رش و سعد و سعید مشهور هستند.

ریشه نامگذاری روستای کرجو

وجه تسمیه روستای کرجو به این ترتیب است که روستای کرجو دارای زمینهای مناسب در بالای تپه جهت کشت جو بوده و از این رو این روستا به نام کل جو نامگذاری شده است. شغل اصلی اهالی روستای کرجو همانند روستاهای دیگر کشاورزی و دامداری است که بیشتر اهالی روستاب به کشاورزی روی آورده اند و در بخش کشاورزی نیز به صورت دیمی و آبی کشت می کنند که در این میان دارای محصولات زراعی و باغی مناسب هستند که اهالی روستا با فروش این محصولات امرار معاش می کنند. از محصولات زراعی می توان به گندم – جو و یونجه اشاره کرد و از محصولات باغی نیز محصولاتی همچون گردو – سیب و زردآلو و توت فرنگی را پرورش می دهند. البته این محصولات دارای کیفیتی عالی بوده و آب این باغات از چشمه های داخل و اطراف روستا تامین می شود.

روستای کرجو

 

           
 

نظر کاربران :

 • AMANJ

  داداش عکس یا فیلم روستارو میخوای به این شماره زنگ بزن

  ۱۹ دی, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • سنندج

  داداش اون عکس مال روستای حلوان سنندجه نه کرجو 😂به کردی میشه هلوان

  ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما تصویر اصلاح شد . از شما و دیگر هموطنان روستای کرجو تقاضا دارم برای آشنایی بیشتر با روستا تصاویر و اطلاعات بیشتری را برایمان ارسال کنند .ممنون

   ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۱
  • AMANJ

   داداش خوده کرجوه شما تشریف نیاوردی😂

   ۱۹ دی, ۱۴۰۲
  • کیوان

   درود میتونی تلفنت به من بدی و ی زحمتی هم بکشی برای من روستای کرجو کار دارم هزینه هر چی باشه میدم فقط بری اونجا پیش یک شخصی بنام سلام و شماره منو بهش بدی .اره این کار میتونی انجام بدید داداش

   ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *