رزرو هتل فضاگشت
۱۸ تیر ۱۳۹۴

روستای پیرکوه

اشتراک گذاری

پیرکوه، روستایی زیبا و کوهستانی از توابع شهرستان سیاهکل استان گیلان است که تقریبا ۶۷ کیلومتر از سیاهکل و ۲۰ کیلومتر از دیلمان تاریخی فاصله دارد.
این روستا مرکز دهستان بزرگی به همین نام است که شامل ۳۲ روستای بزرگ و کوچک اما عزیز و دوست داشتنی است.
مردمان این روستا از نژاد کرمانج هستند و به زبان کرمانجی صحبت می‌کنند و به دلیل همزیستی با مردم گیلک زبان گیلکی را نیز فراگرفته‌اند. ساکنان پیرکوه از نوادگان طایفه استاجلو از ایل عمارلو (از ایلات بزرگ زعفرانلو که ساکن شمال خراسان می‌باشند) هستند، که در دوره نادر شاه افشار به جهت حفاظت در مقابل حمله روسها به این منطقه کوچانده شده‌اند. رهبر کردهای عمارلو در روستای پیرکوه ساکن شد و پس از فوت ایشان به جهت این که پیر نامی محترم و مقدس در میان کردها می‌باشد، نام پیرکوه را بر این منطقه نهادند.
زبان و گویش: زبان اصلی مردم پیرکوه،کردی کرمانجی است اما بدیل سالها مجاورت و زندگی در کنار گیلها و دیلمیان،عده ای هم در این روستا به گیلکی دیلمی صحبت می‌کنند.
آب و هوا : پیرکوه دارای یکی از خاصترین شرایط آب و هوایی است که اغلب اوقات پیش بینی وضع هوا را در آن دچار اشتباه می‌کند.
ارتفاع زیاد از سطح دریا، قرار گرفتن میان چند کوه اطراف و یا شاید دلایل دیگر باعث آب و هوای خاص آن باشد.
پیرکوه، بهاری دارد سبز و دلفریب با شکوفه‌های درختان و عطر گلهای وحشی و بوی علف و آواز پرندگان.
تابستانی دارد گرم و گاهی خنک با غروبهایی از یاد نرفتنی.پائیزی دارد کاملا پائیز با زردی‌ها و سرخی‌ها و آرامشی عجیب!
و زمستانی دارد سرد که برف آن تقریبا سه ماه و یا بیشتر روی چهره طبیعت ماندگار است.
شغل مردم : شغل مردمان پیرکوه از همیشه و از زمانی که اولین خانه‌ها در آن بنا می‌شد،کشاورزی و دامداری بود.
وقتیکه گالشها و چربداران با اسب و قاطر و با پای پیاده مسافتهای بسیاری را طی می‌کردند و برای بقای خود و خانواده،گاهی هفته‌ها از آنها دور بودند و باید سخت‌ترین تلاشها را می‌کردند و سردترین روزگار را تحمل می‌کردند.
امروز هم اکثر اهالی روستا مانند پدران و اجداد خود کشاورزی و دامداری می‌کنند.
اصلی‌ترین محصول کشاورزی منطقه،فندق است که تقریبا تمام روستاییان از آن برخوردارند و برای بعضی از آنها تنها منبع درآمد سالیانه است .محصولات دیگر کشاورزی عبارتند از: گردو، گندم، جو و مقدار محدودی از انواع میوه ها.
پیرکوه تا قبل از وقوع زلزله یکی از دهستانهای منطقه عمارلوی رودبار بود اما از تیرماه ۱۳۶۹ از توابع شهرستان سیاهکل شد و در دشت بزرگی ،کمی پائین‌تر از روستای مخروبه،روستای جدید بنا شد.
مناطق مختلف پیرکوه: (به لهجه محلی) بارنشین- سوکوتی- بورخانی- چاکان- تورارکوه- امیرچاک- مام خانی- لخچال- دوخانی- پیرکوسره ی- تلاسره ی- بورچاله ی-گوهرچاک- زرسنگ- آردوسامان- وندار- میارخ دار- باقله باغ- هسی چال- عظیم دشته ی- چناردار- حمومه ی- چال زیمی- کوله خیل- سنگر- خرچاک- مسن کلا و…

2393 روستای پیرکوه

2394 روستای پیرکوه

2395 روستای پیرکوه

2396 روستای پیرکوه

           
 

نظر کاربران :

 • گیلانی

  اینکه اقوام کرمانج به جهت محافظت از گیلان برابر روسها آمدند و یا اینکه تبعیدی هستند تحریف تاریخی هست. محافظت برابر روستا اون وقت در دل کوهستان های دیلمان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوب میزاشتنشو در سواحل .
  اقوام استاجلو عمارلو روملو اصلانلو و… از متحدین قزلباشان در آناطولی و شیعه بودند که بعد فتح گیلان بدست شاه عباس حکومت و نفوذ در گیلان و پاسداشت منافع حکومت مرکزی رو برعهده داشتند چون در گیلان قیام بر ضد دولت زیاد انجام میشد در خورگام املش دیلمان تنگه ی حساس منجیل کرمانج هارا گذاشتند و در سرزمین تالش مثل آستارا و هشتپر ترکهای متحد قزلباشان.
  مردم گیل و دیلم برای جنگ با روس همیشه آماده بودند برید کتاب ابن مسکویه رو بخونید تا ببینید در جنگ با روسها در آذربایجان در قرن چهارم هجری تمام اقوام از جمله کردها فرار کردند و این دیلمیان تا آخرین نفس جنگیدند و کشته شدند و سرانجام مرزبان دیلمی آنها را شکست داد.

  ۲۲ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • علی

   سلام کدام کتاب ابن مسکویه اشاره داره به دیلمان؟

   ۲۶ اردیبهشت, ۱۴۰۱

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *