رزرو هتل فضاگشت
۶ شهریور ۱۳۹۵

روستای هانیس

اشتراک گذاری

هانیس اسم یکی از روستاهای استان کردستان می باشد با آب و هوایی سرد و کوهستانی که در ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی سنندج قرار دارد با طبیعتی بسیار بکر و زیبا و چشم نواز و کوه هایی سر به فلک کشیده و دره هایی سرسبز و زیبا که این سرسبزی و زیبایی خود را مدیون رودخانه های پر آب و خروشان است که در آن جریان دارد به هنگام بهار که کوه ها پوشش مخملی سبز رنگ در می آورند به راستی که روستای هانیس یکی از دیدنی ترین مناظر دنیا را دارا می باشد که انسان را متحیر این همه زیبایی خود می سازد روستای هانیس دارای چشمه های بزرگ و کوچک فرآوانی می باشد که طبق نقل پیشینیان اسم هانیس برگرفته از این فرآوانی چشمه ها می باشد.

زبان مردم هانیس کردی و همگی مسلمان و سنی می باشند. مهمترین فامیلی هایی که در هانیس وجود دارد به ترتیب عبارتند از(منصوری)و(نصیری)(مرادی) (رضا قلی) (بهرامی) ,که بیشترین افراد این روستا را منصوری ها تشکیل می دهند .

اجاره خودرو

کشاورزی روستا که بیشتر ( انگور/گردو /سیب /زرد آلو/٬و درختان میوه ی سردسیری می باشد)

محصولات زراعی گندم،جو،نخود،سیب زمینی

دامداری روستا که بیشتر جهت تامین مایحتاج اولیه خود سکنه آبادی میباشد .

جاهای دیدینی روستا .هانیس دارای طبیعت بسیار زیبا و کوههای بلندی میباشد که کوه گوژه و بردی بزنان و قره ول و ریحانه گوره از آن جمله میباشد که سالانه پذیرای هزاران نفر از ورزشکاران و مردم عادی است و چشمه های بسیار زلال روستا (کانی تاله(۲) /کانی درویش/ سر سرآو / سرآب میرزا ) در صورت آمدن به روستا حتما از این مکانها بازدید بفرمایید.

کوه گوژه باارتفاع ۲۴۱۰متر در ۱کیلومتری شمال،کوه سرده خانی باارتفاع ۲۳۶۵متر در ۳کیلومتری شرق وکوه کوچک سور باارتفاع ۲۳۱۲متر در مجاورت غرب ابادی واقع اند

دره چم دربند در مجاورت شمال ابادی واقعاست

اماکن فرهنگی امامزاده سیدابوبکر صدیق در ابادی واقع است

صنایع دستی قالی بافی

روستا های همسایه ی هانیس عبارتند از◄صلوات آباد٬خیاره٬کانی کوچک و چند آبادی دیگر

در شرق روستا منطقه ای به نام (سرده خانی)وجود دارد که به دلیل هوای سرد آن و همچنین سفید پوش بودن کوههای آن در بیشتر فصول٬ به این نام معروف است و یک مکان تفریحی برای مردمان این روستا در فصل بهار می باشد. همچنین دارای گونه های مختلف گیاهیدارویی می باشد.

06311662048359452567 روستای هانیس

           
 

نظر کاربران :

  • Sirosmansori18@gmail.com

    سلام

    ۱۶ بهمن, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *