رزرو هتل فضاگشت
۹ آذر ۱۳۹۵

روستای ناش

اشتراک گذاری

*روستای ناش در استان گیلان،شهرستان رودبار،بخش خورگام،منطقه عمارلو و بین روستاهای نوده و اسطلخ کوه قرار دارد. ناش از طرف مغرب توسط کوه های گلنگش و از طرف مشرق توسط کوه های ناش(سنگ سرک) محصور شده و از طرف شمال به اسطلخ کوه و… و از طرف جنوب به نوده و…متصل است.

*شغل اکثر مردم ساکن روستا کشاورزی و دامداری است.

*اهالی روستای ناش را اقوام مختلف قومی از جمله ترک،لر،کرد و…تشکیل می دهند.

*طی دوره های مسابقات فوتبال که در منطقه عمارلو انجام گرفته شده،تیم فوتبال ناش چندین دوره متوالی کاپ قهرمانی مسابقات راکسب نموده که از جمله افتخارات ورزشی روستای ناش محسوب می شود(البته نسل جدید اعضای فوتبال ناش ادامه دهنده ی راه پیش کسوتان خواهند بود)

*در حادثه ناگوار زلزله سال ۱۳۶۹ که اکثر استان گیلان را به کام خود کشید،هفتاد درصد خانه های روستا تخریب شده و خانواده های زیادی را در سوگ فرو برد.بعد از زلزله با همت خود مردم و با کمک دولت وقت روستا بازسازی شد.در این حادثه دل خراش بسیاری از خانواده ها عزیزان خود را از دست دادند،به همین مناسبت همه ساله در روز ۳۱ خرداد مجلس یادبودی برای قربانیان این حادثه توسط خانواده ها برگزار میشود.(روحشان شاد)

*مناظر طبیعی ناش که چشم هر بیننده ای را به خود جذب میکند عبارتند از: غار سنگ سرک،که در بخش شرقی ناش قرار دارد و بسیار جذاب و دیدنی است.غارناش،که در بخش غربی ناش در میان سلسله کوه ها قرار گرفته است.آبشار(شارشاربن)،که آب آن از چشمه های طبیعی ناش تامین می شود و بسیار زیبا و دیدنی است.چشمه های بسیار متعدد ناش که آب آشامیدنی روستا از آنها تامین می شود.دریاچه طبیعی (خرس چاک) این دریاچه در بخش شرقی روستا بالای غار سنگ سرک قرار دارد وبسیار زیبا و دیدنی است.

*امکانات روستا : روستای ناش از امکانات ابتدایی برخوردار است از جمله این امکانات عبارتند از: آب لوله کشی شده،برق،تلفن،مدرسه راهنمایی و خانه بهداشت.(امکانات جانبی دیگری نیز داشت!!ازجمله نانوایی،حمام عمومی،مخابرات عمومی،مسجد و…که متاسفانه حدود یکسال است که این امکانات بدون متصدی و بلااستفاده است،از اعضای شورای محترم ناش تقاضا میشود که برای این مسائل که مشکلات زیادی را برای مردم روستا فراهم آورده است فکر اساسی بکنند)

*مردم روستای ناش پایبند به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند و از این رو این مسئله را ثابت نموده اند. به عنوان مثال در طول هشت سال دفاع مقدس،سه شهید،یک مفقودالاثر،چهار جانباز و دو آزاده به این نظام مقدس هدیه نموده اند.

*از جمله محصولات کشاورزان ناش عبارتند از:گندم،جو،عدس،نخود،لوبیا و..

*از جمله باغهای روستا: باغ فندق،باغ سیب،باغ گردو و…

*از جمله میوه های جنگلی: گلابی جنگلی(امبروت)،ازگیل جنگلی(کندس)،زالزالک وحشی(گتو)،آلوچه جنگلی،زرشک و…

*دین و مذهب مردم ناش:مردم ناش معتقد به تشیع هستند و ارادت خاصی به ائمه دارند و در ایام محرم به سوگراری و عزاداری برای سرور شهیدان حسین بن علی(ع)می پردازند.

*از جمله غذاهای محلی ناش:الی چوو-ترش تره-تره-باقلا قاتوق-میرزا قاسمی و… که بسیار لذیذ هستند.

*شکل روستای ناش به شکل روستاهای متمرکز است که اطراف آن را زمین های کشاورزی فرا گرا گرفته.

*با اینکه مردم ناش از اقوام مختلفی هستند ولی با خوشی کنار یکدیگر زندگی میکنند.مردم ناش مردم مهمان نوازی هستند حتما از این روستای زیبا دیدن نمایید.

*****************

روستای ناش روستایی است در استان گیلان قسمت عمارلو بخش خورگام بالاتر از روستای نوده و پایین تر از روستای اسطلخکوه اگر از طرف راه سیاهکل بخواهیم به این روستا برویم که منظره بسیار زیبایی دارد باید بعد از سیاهکل به شهر اسپیلی برویم و بعد آن به شهر آسیابر و پایینتر روستای ساطلخ کوه است این روستا مردمان بسیار مهمان نواز دارد و در این روستا گندم و نخود و عدس کشت میشود و در فصل تابستان برداشت میشود

میوه های خاص خودش را دارد مثل سیب،فندق،گردو،انبروت،آلوچه جنگلیو…

596430_ndrxqdev روستای ناش

           
 

نظر کاربران :

  • حجت ملکی

    باسلام میخواستمدرباره ایلخان نظرپورناشی خبری بگیرم

    ۱۱ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *