رزرو هتل فضاگشت
۹ آذر ۱۳۹۵

روستای میانکوشک

اشتراک گذاری

میانکوشک (میان کوشک ) به معنای میان , درون , داخل قصرنام روستایی است در میان سلسله کوههای البرز غربی درمجاورت مرکز بخش عمارلو یعنی جیرنده. که پس از زلزله خرداد سال ۱۳۶۹ بواسطه ساخت وسازوتوسعه طرح هادی شهر جیرنده تقریبا به آن متصل شده است چنانکه دیگر حدود وثقوری نمیتوان برای آن متصور بود. با وصف این هنوزمیانکوشک از اصالت وهویت فرهنگی خودبرخوردار است واین را میتوان درهمگرائی مردم خصوصا جوانان آن یافت

بنای تاریخی ومذهبی:
فضل الله ابن موسی ابن کاظم از فرزندان حضرت امام موسی کاظم وبرادرحضرت امام رضا (ع) نام بقعه ای متبرکه ای است که درمیانکوشک واقع گردیده که مامن وملجا دلبستگان وشیفتگان ائمه (ع) است .
بنا به اقوال واقاریرنانوشته که سینه به سینه نقل گردیده نقطه آغازسکونت وپیدایش میانکوشک میباشد . بنای قدیمی امامزاده فضل الله (ع) بدون شک قدیمی ترین بنای روستا محسوب میشودکه سقف آن از چوب وپشت بامی از سفالهای قرمز رنگ باصحنی از کاشیهای فیروزه ای وضریحی چوبی بوده است که درخرداد ۱۳۶۹ بخشی از بنابواسطه زلزله تخریب ومتاسفانه درهمان ایام ضریح متبرکه آن بزرگوار چندین بار مورد جسارت ودستبردعده ای غافل وکوردل قرارگرفت .
بعدهاساختمان بقعه وضریح آن توسط هیئت امنای مسجدوامامزاده بازسازی ودرسال ۱۳۸۷ ضریح امامزاده توسط فردی خیر بصورت امروزی تغییر کرد.
درگذشته ای نه چندان دور حرفه مردمان سختکوش آن دامداری وکشاورزی بوده که میکوشیده اند تا از دسترنج خویش ارتزاق نمایند باغات انگور وگردو وسیب از محصولات آن بوده است که امروز بواسطه تغییرشرایط وعواملی دیگر چون کم آبی و … دامداری وکشاورزی آن رنگ باخته است .ازجمله نقاط طبیعی ودیدنی آن صخره بزرگ “ماما کمربن” است که از زیرصخره آبی سردو گوارا بیرون می آمد وساکنان میانکوشک آن را برای درمان بسیاری از بیماریهای داخلی و پوستی مفید می دانستند که متاسفانه امروز دیگر وجود خارجی ندارد.
بزرگان علمی ودینی
از بزرگان علمی ودینی میانکوشک مرحوم آیت الله آقا شیخ حسن ایزدی میانکوشکی بوده است که درقزوین مدفون است .
محله های میانکوشک به زبان محلی :
مله یا همان محله , جرمله یا همان بالا محله وخمی سر (وقفی سر)زمینهای مربوط به وقف . همچنین برجی بن که احتمالا درقدیم در این مکان برجی به جهت دادن علامت واطلاع به سایرنقاط منطقه وجود داشته است که تاقبل اززلزله چهارراه اصلی و محل تجمع مردم بوده است وجه تسمیه آن از همین میتواند باشد.

sdc10317 روستای میانکوشک

           
 

نظر کاربران :

  • ک . رفیعی

    خیلی عالی

    ۲۱ مهر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *