رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۹ دی ۱۳۹۷

روستای اسنق

اشتراک گذاری

این روستا در استان اذربایجان شرقی شهرستان سراب و در توابع شهر مهربان قرار دارد ودر ۱۲۰ کیلومتری شهر تبریزمیباشد.اسنه‌ یا اسنق‌ روستای‌ بزرگی‌ است‌ از دهستان‌ آلان‌ براغوش‌ بخش‌ مهربان که‌ در ۱۳ کیلومتری‌ جاده‌ بستان‌ آبادـ سراب‌ و ۷ کیلومتری ‌شرق‌ مهربان‌ واقع‌ شده‌ است‌. این روستا به طور کلی به دو بخش تقسیم میشود که گذر جاده از میان روستا باعث این امر شده است.

این روستا دارای باغ ها و سر سبزی بسیار زیادی میباشد.از انواع میوه های این روستا می توان به میوه هایی از قبیل هلو، آلبالو، گیلاس، سیب ، گلابی ،گوجه درختی و به اشاره کرد. شغل اکثر مردم روستا دامداری و کشاورزی است. علاوه بر این اسنق روستای بافندگان فرش و گلیم نیز میباشد.

روستای اسنق با فضایی سر سبز و زیبا و هوایی سرد حتی در تابستان یکی از محل های زیبا و گردشگری میباشد که عامل خوبی برای گشت گزار وسفر به این روستا میباشد .مردم این روستا بسیار مهربان وخون گرم می باشند که از دیرباز با اغوشی باز ازمیهمانان پذیرایی میکنند.

مسیر دسترسی:
این روستا از دهستان‌ آلان‌ براغوش‌ بخش‌ مهربان می باشد که در ۱۳ کیلومتری‌ جاده‌ بستان‌ آباد ـ سراب‌ و ۷ کیلومتری ‌شرق‌ مهربان‌ واقع‌ شده‌ است.

در روستای اسنق مسجدی با ستون ها و روبنای سنگی و سنگ نبشته های زیبا قرار دارد . این مسجد در وسط روستا میان حیاط وسیعی بنا شده است .در داخل مسجد منبر چوبی منبت کاری شده شکسته و درهم ریخته ای وجود دارد که همزمان با بنای مسجد ساخته شده است . بر روی قطعه ای از بازوی آن نام بانی مسجد ،‌ صاحب فخرالدین محمد قید شده است . آثار باقیمانده از این منبر نشان می دهد که چند هنرمند توانا ، مدتی دراز صرف ساختن آن کرده اند.
اسنه‌ یا اسنق‌ روستای‌ بزرگی‌ است‌ از دهستان‌ آلان‌ براغوش‌ بخش‌ مهربان که‌ در ۱۳ کیلومتری‌ جاده‌ بستان‌ آبادـ سراب‌ و ۷ کیلومتری ‌شرق‌ مهربان‌ واقع‌ شده‌ است‌. نام‌ اسنه‌ در کتاب‌ «حدودالعالم‌» باسم‌ «سراو» و میانه‌ یک‌ جا ذکر شده‌، و مؤلف‌ کتاب‌ آن‌ را به‌ داشتن ‌مسجد سنگی‌ مهم‌ متعلق‌ به‌ اوایل‌ قرن‌ هشتم‌، و افسانه‌های‌ متداول‌ بین‌ مردم‌ آن‌ حوالی‌ بسیار ستوده‌ است‌.

مسجد سنگی‌ اسنق‌ در وسط ‌روستا، میان‌ حیاط‌ وسیعی‌ بنا گردیده‌ است‌. کف‌ آن‌ از سطح‌ زمین‌ یک‌ متر بالاتر است‌. مسجد از یک ‌ایوان‌ و یک‌ نمازگاه‌ تشکیل‌ یافته‌ است‌. کف‌ ایوان‌ شکل‌ ذوزنقه‌ دارد، پای‌ دیوارهای‌ شمالی‌ و جنوبی‌ ایوان‌ دو قاعده‌ ذوزنقه ‌محسوب‌ می‌شوند. طول‌ قاعده‌ شمالی‌ ۱۸۰ و طول‌ قاعده‌ جنوبی‌ ۱۶۵ سانتیمتر است‌.

دو ستون‌ سنگی‌ یکپارچه‌ مارپیچی‌ نیز با سرستونها و پایه‌های‌ حجاری‌ شده‌ بدیع‌، قسمت‌ ایوان‌ را نگه‌ می‌دارد.

 روستای اسنق

 روستای اسنق

           
 

نظر کاربران :

 • حسین موسی پرور

  من هم اهل این روستا هستم،ولی رودخانه با عدم مدیریت زدن سدهای خاکی و فروش ماسه های بستر رودخانه خشک و اسیب جدی به مزارع اطراف شده است متاسفانه …

  ۲ آذر, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • یوسف مرادی

  من اهل این روستا بودم ودر همسایگی مسجد تاریخی اسنق منزل داشتیم .
  مردمان سخت کوش ومهمان نوازی داره این روستا .
  این روستا بسیار سرسبز وخوش اب وهوا داره برای ییلاق در تابستان لذت بخش هست.
  رودی با قدمت خیلی قدیمی که تا حالا خشک نشده ،از وسط روستا گذر میکنه که جلوه زیبایی بهسرسبزی روستا بخشیده .

  ۲۶ مرداد, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  مسجد سنگی ایجا بسیار زیبا و دیدنی ه

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  روستايي تاريخي و ديدني با مردمان خوش اخلاق و مهمان نواز و مسجد تاريخي زيباش

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • محسن صابر

   من خودم اهل این روستام اسنق

   ۱۲ آبان, ۱۳۹۹
 • کامران فاضلي

  مسجد سنگی اسنق در بخش مهربان و در مرکز روستای اسنق واقع شده است. قدمت این مسجد به دوره ایلخانی می‌رسد

  ۷ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *