بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای بلغان

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۶ اسفند ۱۳۹۸

بلغان در فاصله ی ۱۱۵ کیلومتری شمال شهر لار و در دهستان هرم  و بخش جویم قرار دارد. بلغان به عنوان مرکز دهستان هرم  است. محدوده ی استحفاظی و حوزه ی نفوذ بلغان از شرق تا روستای جلال آباد و از غرب تا خرده دره ، از شمال به احمد محمودی و از جنوب به دو راهی کاریان، بلغان و دشت موش محدود می شود . این روستا در موقعیت جغرافیایی ۵۳:۳۶’۱۱.۰۰″ درجه ی طول شرقی و ۲۸:۰۹’۰۴.۷۶″ درجه ی عرض شمالی قرار گرفته است که با ۸ روستای بزرگ و پرجمعیت و تعدادی آبادی، مزارع تابع و مستقل است که با جاده ی آسفالت با همه ی آنها ارتباط مستقیم دارد.

459238_BRMrsgEH

بلغان در سال ۸۰ پرجمعیت ترین روستای منطقه بوده است. ارتفاعات غرب این روستا مرز فیزیکی آنرا با کاریان مشخص می سازد. ارتفاعات قزل آلا درشمال شرقی بلغان و جنوب روستای چغان واقع است. کوه سیاه واقع درجنوب این روستا و نزدیک دشت موش است. روستای کوچکی به نام محمود آباد که ظرف سالیان اخیرتخلیه شده و اکثر اهالی آن در بلغان ساکن شده اند، در سمت شمال بلغان قرار دارد و هم اکنون آثار کمی از خانه های آن باقی است. روستای بلغان به صورت جاده ی آسفالته با تمامی روستاهای اطراف ارتباط دارد که فواصل این روستاها از این قرار است:

(( جلال آباد۱۸ کیلو متر ، لاغران۷ کیلومتر، چغان ۱۳کیلومتر ، احمد محمودی ۱۴ کیلومتر ، کاریان ۷ کیلومتر، هرم ۱۵ کیلومتر و خرده دره۲۰ کیلومتر))

بلغان خود در دامنه ی کوه و ارتفاعات قرار دارد و شیب عمومی آن از طرف جویم به طرف خرده دره است. به طوری که در شمال بلغان در سالهای پربارش منطقه ای به صورت نمکزار و دریاچه ای از آب تا ماهها باقی می ماند.

 

 

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • طاها ابراهیمی

  از اینکه در رابطه با بلغان نوشتید سپاسگذاریم،اگه امکان داره لطفا جایی که نوشتید «بلغان به عنوان مرکز دهستان هرم و کاریان است.» کلمه «کاریان» رو حذف کنید، ما چنین دهستانی نداریم

  ۲ اسفند, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • محمد حسین محمدی

  نوشتید بلغان مرکز دهستان هرم و کاریان در صورتیکه کاملا اشتباه است وباید اصلاح شود
  صحیحش اینه بلغان مرکز دهستان هرم است

  ۲ اسفند, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  به نسبت خیلی از روستا هایی که دیدم به شهر بیشتر شباهت داره و دیگه مدرن شده

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • ابراهیم

  بلغان روستای ماست و عکس اولی هرجا هست بلغان نیست.

  ۲۹ مرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما تصویر حذف شد .

   ۴ شهریور, ۱۳۹۷

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *