بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای ابرند آباد یزد

زمان مطالعه : 4 دقیقه
۹ تیر ۱۳۹۹

روستای ابرند آباد یزد ، روستایی زیبا و تاریخی در دل کویر، با آثار تاریخی فاخر یکی از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی استان یزد است. یکی از آثار تاریخی شگفت‌انگیز در این روستای زیبا، قلعه ابرند آباد است.

یزد، سرزمینی رازآلود و اصیل با فرهنگی غنی و پیشینه‌ای تاریخی است. در هر گوشه از این سرزمین بخشی از تاریخ ایران آرمیده است. سفر به استان یزد با آن ‌همه زیبایی، بیشتر شبیه به یک ماجراجویی تاریخی است. دیدن بناهای خشتی، قنات‌ها، بلندترین مناره‌ها، بادگیرها، آتشکده‌ها و بسیاری از آثار تاریخی دیگر در یزد می‌توانند بهترین بهانه برای سفر به این دیار کهن باشد.

روستای ابرند آباد یزد روستای ابرند آباد یزد

علاوه بر دیدنی‌های بسیاری که در استان یزد وجود دارد، تنها در فاصله چند کیلومتری این شهر زیبا، روستایی باستانی و شگفت‌انگیز به نام روستای ابرند آباد واقع ‌شده است که قدمتی چندین ساله دارد. قدم زدن در میان بافت قدیمی این روستا یعنی پا گذاشتن در قلب تاریخ . پس از اگر به یک گردش ماجراجویانه در تاریخ علاقه دارید دیدن این روستا را از دست ندهید.

روستای زیبا و تاریخی ابرند آباد در فاصله ۱۲ کیلومتری شهر یزد قرار دارد. بر اساس مدارک و شواهد تاریخی، قدمت این روستا به دوره ساسانیان باز می‌گردد . این روستای باستانی دارای خانه ‌باغ‌های متعدد و بافتی خشتی است. همچنین روستای ابرندآباد تنها شهر با بافت طبقاتی در استان یزد است.
پیش از ورود به روستا، بقایای به جای مانده از یک خانه‌ی تاریخی با وسعتی همچون قلعه‌های خشتی، توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. وارد روستا که می‌شوید بسیاری از دیوارها فروریخته اما هنوز هم همان ظاهر تاریخی خود را حفظ کرده است.

روستای ابرند آباد یزد روستای ابرند آباد یزد

نحوه شکل‌گیری بافت طبقاتی روستای ابرندآباد

طبق گفته مردم محلی منطقه، درگذشته‌های دور هنگامی‌که مردم قنات ابرندآباد را حفر می‌کردند، محاسبات قنات اشتباه از آب درمی‌آمد و مردم به این نتیجه رسیدند که برای استفاده از آب قنات، یا باید قنات را ادامه دهند تا در جای دیگری به سطح زمین برسد و یا اینکه سطح زمین را پایین ببرند تا به آب برسند. مردم ابرندآباد راه دوم را انتخاب کردند و سطح زمین را با حفاری پایین بردند سپس شروع به ساخت باغ‌های خود کردند. بدین ترتیب بافت طبقاتی روستای ابرندآباد شکل گرفت.

برای دسترسی به آب قنات ابرندآباد، مردم این‌قدر خاک‌ها را به‌وسیله‌ی چهارپایان بالا بردند که اکنون تپه‌های بزرگی در منطقه ایجاد شده است. گاهی آن‌قدر این کار سخت و طاقت‌فرسا بوده است که حتی چهار پایان نیز توان بالا بردن خاک‌ها را نداشتند و مردم خود خاک‌ها را به بالای تپه می‌بردند. در نزدیکی این تپه‌ها خانه‌هایی مشرف ‌به باغ‌ها ساخته‌شده‎ و منظره‌ای بی‌نظیر را خلق کرده است.

پیشینه مذهبی اهالی روستای ابرندآباد، زبانزد مردم یزد است. برگزاری مراسم عزاداری در دو ماه محرم و صفر بدون وقفه در این روستا ادامه دارد. شاید بتوان گفت که بعد از یزد، یکی از بزرگ‌ترین مراسم عزاداری محرم و صفر در این روستا برگزار می‌شود. ازاین‌رو در این روستای تاریخی حسینیه‌های بسیاری ساخته‌ شده است که قدمت یکی از آن‌ها به ۷۰۰ سال پیش هم می‌رسد.

روستای ابرند آباد یزد روستای ابرند آباد یزد

اماکن تاریخی روستای ابرندآباد

بخش‌هایی از بافت تاریخی روستای ابرند به ‌عنوان آثار تاریخی در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است. در ادامه شما را با بخشی از این آثار آشنا می‌کنیم.

 مسجد جامع و کبیر ابرندآباد: این مسجد از دو صحن جدا تشکیل‌شده است که توسط حیاط مرکزی به هم متصل می‌شوند. صحن اصلی این مسجد بسیار بزرگ بوده و گنجایش پذیرایی از عده زیادی از نمازگزاران را دارد.
بزرگی این مسجد خود نشانی از اهمیت ویژگی‌های مذهبی روستا درگذشته است. در کنار مسجد ابرندآباد یک آب انبار بزرگ نیز وجود دارد که گویا به مسجد مربوط می‌شده است و در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

حمام تاریخی ابرندآباد: این بنا یکی از آثار تاریخی مهم روستای ابرندآباد است. حمام تاریخی ابرندآباد از دو بخش کوچک و بزرگ ساخته‌شده است و قدمت این بنا به دوره قاجاریه باز می‌گردد.

از جمله دیگر آثار تاریخی روستای ابرند آباد می توان به کاروانسرای ابرندآباد، حسینه سیدگلسرخ، کوچه آروک، تل پشک، تل چل دختر، تل چاه گرگ، آب انبار صحرا، محله باغستان، محله انجیرک، محله غفور، محله سیف که فقط کوچه‌ای از آن باقی است نیز اشاره کرد. اما مهمترین اثر تاریخی موجود در این روستا که هنوز پس از گذشت قرن ها پا برجا است قلعه ابرند آباد است.

متأسفانه امروزه به دلیل بی‌توجهی مردم و مسئولین روستای باستانی ابرند آباد و معماری‌اش به دست فراموشی سپرده‌ شده و آثار تاریخی بی‌نظیرش در حال نابودی است. اما اگر به دیدن بناهای باستانی و قدم زدن در دل تاریخ علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به روستا و قلعه ابرند آباد بزنید و از دیدن این آثار تاریخی بی‌نظیر لذت ببرید.

روستای ابرند آباد یزد روستای ابرند آباد یزد

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *