رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

روستاهای کلاله ( ۱۳۱ روستای کلاله )

تاریخ بروزرسانی :
۹ خرداد ۱۴۰۱

روستاهای کلاله را در این مطلب به شما معرفی می کنیم .۱۳۱ روستای کلاله که صفا و سرسبزی آنها زبانزد است و سالانه پذیرای گردشگران زیادی می باشد. در ابتدا با شهرستان کلاله آشنا خواهیم شد .شهرستان کلاله یکی از شهرستانهای ایران در استان گلستان است. شهر کلاله مرکز این شهرستان است. جمعیت شهرستان کلاله در سال ۱۳۹۵، برابر با ۱۱۷۳۱۹ نفر بوده‌است. شهرستان کلاله با چهار هزار و ۹۶۲کیلومتر مربع وسعت در شرق استان گلستان قرار دارد، در این شهرستان علاوه بر عشایر کوچنده اکراد شمال خراسان، حدود ۱۶۰ هزار نفر سکونت دارند که ترکیب جمعیتی آن را ترکمن ، سیستانی ، بلوچ ، آذری ، خراسانی و شاهرودی تشکیل می‌دهند.

روستاهای کلاله 1 روستاهای کلاله ( 131 روستای کلاله )

تقسیمات کشوری

تقسیمات این شهر در سال ۱۳۸۶ تغییرات جدیدی کرده‌است.

شهر: کلاله

بخش مرکزی شهرستان کلاله
دهستان عرب‌داغ و زاوکوه (مرکز: عزیزآباد)
دهستان آق‌سو (مرکز: اَجَن سَنگرلی)
دهستان تَمِران (مرکز: تَمِر قره‌قوزی سفلی)

در سال ۱۳۸۶ بخش مراوه‌تپه در شمال شهرستان کلاله به شهرستان ارتقاء یافت و از آن جدا شد. دهستان پیش‌کمر نیز در آن سال به بخش ارتقاء یافت.

روستاهای کلاله 3 روستاهای کلاله ( 131 روستای کلاله )

موقعیت جغرافیایی

شهرستان کلاله با وسعتی معادل ۱۷۵۲۰۴ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۱۷,۳۱۹تن ۳۲,۹۹۸ شهری و ۹۰,۳۴۲تن روستایی. در شمال شرق استان گلستان در جوار پارک ملی گلستان و امتداد دیوار تاریخی جرجان یا سد اسکندر ملقب به مار سرخ واقع شده است .این شهرستان از شمال به شهرستان مراوه تپه و استان خراسان شمالی و از جنوب به شهرستان تازه تاسیس گالیکش و از شرق به پارک ملی گلستان و از جنوب غربی به گنبدکاوس ختم می شود .

روستاهای کلاله 4 روستاهای کلاله ( 131 روستای کلاله )

قدمت تاریخی کلاله

شهرستان کلاله قریب به ۷۵۰۰ سال قدمت دارد که متعلق به دوره های پیش از تاریخ است ، فرهنگ و تمدنی که به فرهنگ های باستانی آسیای مرکزی ارتباط تنگاتنگ دارد. به طوریکه در این شهرستان ۱۳۵ تپه و محوطه متعلق به دوره های پیش از تاریخ کشف شده است که از جمله تپه های باستانی کلاله می توان به خدرتپه، قره تپه شیخ ، لیلان تپه و … نام برد که توصیف آن در این گزاره نمیگنجد .شهرستان کلاله در دوره اشکانیان و در زمان اشک اول و دوم دومین پایتخت اشکانیان بود و این افتخار را دارد که در تاریخ جهان باستان بدرخشد.براساس تحقیقات بعمل آمده موسس سلسله اشکانیان یعنی اشک بانی شهر کلاله یا دارایوم (نام سابق) بوده است .در دوره ساسانیان نیز از اهمیت و جایگاه استراتژیک کلاله کاسته نشد و دو اثر (آتشکده یاساقلیق و سد گرکز و دیوار تاریخی جرجان یا سد اسکندر ملقب به مار سرخ) با قدمتی قریب به ۲۰۰۰ هزار سال ساخته شد .در دوران اسلامی کلاله بخشی از ولایت های جرجان بوده است و تا قبل از دوره قاجار ارتباطی با استرآباد یا گرگان کنونی نداشته است .نام این منطقه از دوره استیلای ترکان خوارزمشاهی بر ایران، گوکلان بوده است که از نام یکی از قبایل ترکمن اخذ گردیده است .

در قرن نوزدهم میلادی دهکده کوچکی به نام آی درویش در نقشه سیاسی کلاله که آن زمان گوگلان نام داشت شکل گرفت . این روستا محل سکونت غیردایم تیره آی درویش از طوایف گوکلان بود .

در سال ۱۳۳۳ کلاله به شهر تبدیل شد و در سال ۱۳۷۹ از شهرستان مینودشت منتزع و به یک شهرستان مستقل تبدیل شد . این شهرستان منطقه ای ۴ فصل با لاله ها و گل های وحشی و دارویی متنوع و رنگارنگ است و در فصل بهار جلوه خاصی به خود میگیرد .

روستاهای کلاله روستاهای کلاله ( 131 روستای کلاله )

آب و هوای کلاله

کلاله به‌‌دلیل بارندگی زیاد، بسیار سرسبز و حاصلخیز است. اینجا شهری چهار فصل است و در هر زمان از سال می‌توان به این شهر سفر کرد؛ هرچند که زیبایی‌های آن در فصل بهار خودنمایی می‌کنند و بیشتر گردشگران، بهار را به عنوان بهترین زمان سفر به کلاله در نظر می‌گیرند.

سوغات کلاله

گلیم، نمد، سوزن‌دوزی، لباس سنتی و ابریشم‌بافی، بخشی از صنایع دستی کلاله را تشکیل می‌دهند که یادگاری‌های جذابی از سفر به این منطقه به حساب می‌آیند. همچنین به واسطه رواج دامداری در این منطقه، دوغ شتر، کشک، پنیر، کره و ماست محلی و عسل طبیعی نیز می‌توانند در سبد سوغاتی گردشگران قرار بگیرند.

صنایع دستی

صنایع دستی کلاکه بیشتر شامل زیورآلات و لباس‌های محلی است.

زیورآلات ترکمنی
لباس‌های سنتی
حصیربافی
دوغ شتر
عسل کوهی
شیرینی زنجبیلی
گیاهان دارویی

روستاهای کلاله 5 روستاهای کلاله ( 131 روستای کلاله )

جاذبه های گردشگری کلاله

مراکز گردشگری و آثار باستانی این شهرستان عبارتند از:
زیارتگاه خالد نبی
چشمه زاو
چشمه آق سو
مدرسه و مسجد کریم ایشان
نیل کوه
تپه نورالشهدا (شهدای گمنام)
پارک گل کلاله
کوه بیلی
دیوار تاریخی گرگان
پرورش اسب اصیل ترکمن، صوفیان
باشگاه یاسین و یاسر و باشگاه سعدی

%name روستاهای کلاله ( 131 روستای کلاله )

روستاهای کلاله

روستای آق تقه

آق تقه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۱۰ نفر بوده‌است.

روستای آق چاتال

آق چاتال، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۹۷ نفر بوده‌است.

روستای آق یاجی

آق یاجی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۳۸ نفر بوده‌است.

روستای آیدرویش

آیدرویش، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۵۴ نفر بوده‌است.

روستای اجن سنگرلی

اجن سنگرلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا مرکز دهستان آق سو می باشد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷۱۵ نفر بوده‌است.

روستای اجن یلی

اجن یلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۱۹ نفر بوده‌است.

روستای اراز علی‌شیخ

اراز علی‌شیخ، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۵۷ نفر (۶۱خانوار) بوده‌است.

روستای ارجنلی

ارجنلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۲۲۵نفر (۲۲۰ خانوار) بوده‌است.این روستا در دامنه کوه بیگلو با ارتفاع ۲۰۰۰ متر قرار دارد دارای آب و هوای معتدل بوده و از مناظر طبیعی زیبایی برخوردار است این روستا از طرف جنوب با روستای تنگراه و از غرب با روستای یکه قور مرتبط است

روستای امان خوجه

امان خوجه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۴۹ نفر بوده‌است.

روستای اوقچی بزرگ

اوقچی بزرگ، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۸۴ نفر بوده‌است.

روستای اوقچی کوچک

اوقچی کوچک، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۶۲ نفر بوده‌است.

روستای باینال

باینال، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳۲۵ نفر بوده‌است.

روستای بربرقلعه

بربرقلعه (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۸۱ نفر بوده‌است.

روستای بسطام‌دره

بسطام‌دره، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۸۰ نفر بوده‌است.

روستای بق‌قجه بالا

بق‌قجه بالا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان گلی داغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۴۴ نفر بوده‌است.

روستای بق‌قجه پایین

بق‌قجه پایین، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان گلی داغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹۴ نفر بوده‌است.

روستای بلوک اجن

بلوک اجن، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۴۵ نفر بوده‌است.

روستای بیشک‌تپه (مراوه‌تپه)

بیشک‌تپه (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان گلی داغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲۵۰ نفر بوده‌است.

روستای پاشائی

پاشائی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۳ نفر بوده‌است.

روستای پست‌دره (مراوه‌تپه)

پست‌دره، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۰۸ نفر بوده‌است.

روستای پلی علیا

پلی علیا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان گلی داغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۲۳ نفر بوده‌است.

روستای پیروزآباد

پیروزآباد ، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۳ نفر بوده‌است.

روستای ترناولی پایین

ترناولی پایین، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۱۹ نفر بوده‌است.

روستای تگک امام عبدالله

تگک امام عبدالله، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۲ نفر بوده‌است.

روستای تمر قره‌قوزی

تمر قره‌قوزی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۵۵۶ نفر بوده‌است.

13649384 857347384369181 1861450001 n e1653894241619 روستاهای کلاله ( 131 روستای کلاله )

روستای توتلی تمک

توتلی تمک، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷۲ نفر بوده‌است.

روستای چاتال

چاتال، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۱۳ نفر بوده‌است.

روستای چالجه

چالجه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۱۶ نفر بوده‌است.

روستای چروک پیشکمر

چروک پیشکمر، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۷۸ نفر بوده‌است.

روستای چشمه نیل

چشمه نیل، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۱۹ نفر بوده‌است.

روستای چشمه‌لی

چشمه‌لی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان گلی داغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۰۲ نفر بوده‌است.

روستای چقرشیرملی

چقرشیرملی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۱۳ نفر بوده‌است.

روستای چناران (مراوه‌تپه)

چناران (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳۰۷ نفر بوده‌است.

روستای چنارلی

چنارلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در شهرستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۰۱۰ نفر بوده‌است.

روستای چهارمازو

چهارمازو، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۰۲ نفر بوده‌است.

روستای چیشت خوجه‌لر

چیشت خوجه‌لر، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۱ نفر بوده‌است.

روستای حاجی بیگ سفلی

حاجی بیگ سفلی روستایی در شرق استان گلستان ایران و از توابع شهرستان کلاله می‌باشد. فاصله آن از نزدیکترین شهر (کلاله) ۳۰ کیلومتر بوده و در مسیر ارتباطی کلاله به مراوه تپه قرار دارد. راه اصلی دسترسی به آن راه فرعی آسفالته روستایی است که از جاده اصلی بین شهری منشعب شده‌است. روستا در فاصله ۳ کیلومتری این راه اصلی قرار دارد.
دره‌ای در میان تپه ماهورها و رود قره شور که موقعیت مناسبی در این منطقه برای استقرار به وجود آورده‌است. در امتداد این رود روستاهای متعددی استقرار یافته‌اند که حاجی بیگ‌ها نمونه‌ای از آنها هستند. رود و آب هر چند شور دلایل کافی برای انتخاب این مکان برای سکونت در نظر موسسین روستا بوده‌است. هرچند که اکنون بر اثر قهر طبیعت و سیل و تهدید جدی روستاهای حاشیه این رود تردیدهای جدی برای ساکنین فعلی برای ادامه زندگی در این مکان به وجود آمده‌است.

روستای حاجی حسن

حاجی حسن (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۸۶ نفر بوده‌است.

روستای حاجی‌بیک علیا

حاجی‌بیک علیا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۰۷ نفر بوده‌است.

روستای حیدرآباد محمدشیر

حیدرآباد پولاد، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۲۵۰ نفر (۳۷۵خانوار) بوده‌است.

روستای خمبرآباد

خمبرآباد (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۸۳ نفر بوده‌است.

روستای خوجه لر

خوجه لر یک روستا در ایران است که در دهستان زاوکوه واقع شده‌است. خوجه لر ۱۲۵ نفر جمعیت دارد.همچنان با سیری در ایران همراه باشید تا با دیگر روستاهای کلاله آشنا شوید .

روستای خوجه یاپاقی

خوجه یاپاقی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۳۷ نفر بوده‌است.

روستای خوجه‌لر

خوجه‌لر (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۵۷ نفر بوده‌است.

روستای دشتی

دشتی (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۹۷ نفر بوده‌است.

روستای دوجی

دوجی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۶۰ نفر بوده‌است.

روستای دومانلی

دومانلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۹۲ نفر بوده‌است.

روستای دهنه پرسوقویی

دهنه پرسوقویی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۸۲۴ نفر بوده‌است.

روستای ابوذر

روستای ابوذر، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۵۰ نفر بوده‌است.

روستای انقلاب

روستای انقلاب، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۴ نفر بوده‌است.

روستای بلال

روستای بلال، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷۳ نفر بوده‌است.

روستای ثارالله

روستای ثارالله، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۶۲ نفر بوده‌است.

روستای چمران

روستای چمران (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۴۷ نفر بوده‌است.

روستای خان بابااحمدی

روستای خان بابااحمدی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۰ نفر بوده‌است.

روستای عاشورا

روستای عاشورا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۰ نفر بوده‌است.

روستای زابلی محله قره‌شور

زابلی محله قره‌شور، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۲۷ نفر بوده‌است.

روستای زاو پایین

زاو پایین، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۸۱ نفر بوده‌است.

روستای سدچمران

سدچمران، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۹۷ نفر بوده‌است.

روستای سوار بالا

سوار بالا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۸۷ نفر بوده‌است.

روستای سوار پایین

سوار پایین، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹۳ نفر بوده‌است.

روستای سواروسط

سواروسط، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۸۰ نفر بوده‌است.

روستای شارلق (بخش مرکزی مراوه‌تپه)

شارلق (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۱ نفر بوده‌است.

روستای شهرک جمهوری اسلامی

شهرک جمهوری اسلامی روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۵۹ نفر بوده‌است.

روستای صالح‌آباد چقرلی

صالح‌آباد چقرلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۷۸ نفر بوده‌است.

روستای صوفی شیخ

صوفی شیخ، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۹۷ نفر بوده‌است.

روستای صوفی شیخ غراوی

صوفی شیخ غراوی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۸۵ نفر بوده‌است.

روستای صوفی شیخ‌داز

صوفی شیخ‌داز، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۹۹ نفر بوده‌است.

روستای صوفیان

صوفیان (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۰۸ نفر بوده‌است. روستای صوفیان کلاله با دشتهای وسیع و رؤیایی، پایتخت اسب اصیل و زیبای ترکمن است و تمام ساکنانش با اسب و اسب‌داری خو گرفته‌اند.در این روستای باصفا و کوچک که هم‌اکنون بالای ۱۶۰۰ نفر جمعیت دارد، بیش از ۲۰۰ راس اسب اصیل ترکمن شناسایی شده‌است، گونه زیبا که عروس اسبهای خزری لقب گرفته‌است.

اسب‌داری و اسبدوانی در روستای صوفیان کلاله از جلوه‌های گردشگری به‌شمار می‌رود و هر ساله اردیبهشت ماه گردشگران و علاقمندان به ورزش اسبدوانی و اسب از این روستا دیدن می‌کنند.با توجه به اشتیاق و علاقه‌ای که بین اهالی منطقه برای پرروش اسب وجود دارد، نیاز است تا تسهیلات ارزان قیمت از سوی جهاد کشاورزی در اختیار پرروش دهندگان قرار گیرد.هشت دوره جشنواره اسب اصیل ترکمن در این روستا برگزار شد که در اولین دوره جشنواره ۲۰ تا ۳۰ راس اسب اصیل در منطقه وجود داشت که اکنون تعداد آن‌ها به ۲۰۰ راس افزایش یافته که نشان از علاقه مردم به اسبدوانی است.

این روستا، مهد اسبدوانی استان و کشور و هر ساله گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور برای بازدید از روستا و شرکت در جشنواره اسب اصیل به روستا سفر می‌کنند.بیشتر اهالی منطقه به کشاورزی و پرورش اسب مشغول هستند و باشگاه پرورش اسب نیز در منطقه فعال است و این روستا به عنوان پایتخت اسب اصیل ترکمن محسوب می‌شود.مردم صوفیان درخواست دارند با توجه به اینکه این روستا هر سال میزبان جشنواره اسب اصیل است، محل همایش و کورس به صورت قانونی ثبت شود.

تاکنون شناسایی ۳۸۸ راس اسب اصیل ترکمن در کلاله انجام شده و سه واحد صنعتی اسب‌داری دایر شده که ۱۰۰ اسب اصیل در آن وجود دارد و همچنین در مجموع ۳۸۸ راس اسب ترکمن در شهرستان در سه واحد صنعتی و ۷۰ واحد سنتی وجود دارد.

همچنین در کارگروه توسعه کشاورزی نیز ۹۳ میلیون تومان برای طرح‌های اسب‌داری تخصیص یافته‌است و ما آمادگی داریم تا علاقمندان اسب‌داری با مراجعه به جهاد کشاورزی و ارائه طرح از بسته‌های حمایتی بهره‌مند شوند.

روستای طوقه

طوقه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۸۲ نفر بوده‌است.

روستای عزیزآباد

عزیزآباد سیتی ، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان عربداغقرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۹ جمعیت آن ۳.۵۴۸ نفر (۵۸۹خانوار) بوده‌است.

روستای فتح‌آباد

فتح‌آباد (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۷۷ نفر بوده‌است.

روستای قپان سفلی

قپان سفلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۸۶ نفر بوده‌است.

روستای قپان علیا

قپان علیا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۴۲ نفر بوده‌است.

روستای قدونه سفلی

قدونه سفلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۷۸ نفر بوده‌است.

روستای قدونه علیا

قدونه علیا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۰۰ نفر بوده‌است.

روستای قراول حاجی تاجی

قراول حاجی تاجی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۱۵ نفر بوده‌است.

روستای قرقیز

قرقیز (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۸۰ نفر بوده‌است.

روستای قرناق

قرناق، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۴۰ نفر بوده‌است.

روستای قرنگی جنگل

قرنگی جنگل، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۵۸ نفر بوده‌است.

روستای قره جه

قره جه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۵۱ نفر بوده‌است.

روستای قره شور

قره شور، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۴۴ نفر (۲۵۱خانوار) بوده‌است.

روستای قره‌آغاچ

قره‌آغاچ روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۲۶ نفر بوده‌است.

روستای قره‌آقا چلی

قره‌آقا چلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۲ نفر بوده‌است.

روستای قره‌دام یک

قره‌دام یک، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۰ نفر بوده‌است.

روستای قره‌سعید

قره‌سعید (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۴ نفر بوده‌است.

روستای قره‌قول‌تپه

قره‌قول‌تپه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۸۵ نفر بوده‌است.

روستای قره‌گل تخته وسط

قره‌گل تخته وسط، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۷۷ نفر بوده‌است.

روستای قره‌گل شرقی

قره‌گل شرقی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۹۲ نفر بوده‌است.

روستای قره‌گل‌کله

قره‌گل‌کله، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۹۶ نفر بوده‌است.

روستای قره‌یسر بالا

قره‌یسر بالا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۸ نفر بوده‌است.

روستای قره‌یسر پایین

قره‌یسر پایین، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۹۳ نفر بوده‌است.

روستای قوجمز

قوجمز، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۰۷ نفر بوده‌است.

روستای قوشه‌تپه

قوشه‌تپه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۸۸ نفر بوده‌است.

روستای قویجق

قویجق (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۵۴ نفر بوده‌است.

روستای کاظم خوجه

روستای کاظم خوجه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۵۱۱ نفر بوده‌است. اغلب افراد این روستا سیستانی هستند و به زبان فارسی با گویش زابلی و بعضی به زبان کردی با گویش کرمانجی با هم دیگر صحبت می‌کنند.

روستای کروک چوتور

کروک چوتور، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در جوار دیوار تاریخی گرگان قرار دارد و قلعه تاریخی قره دیب در نزدیکی آن واقع شده است. اهالی روستا اکثرا کشاورز و دامدار می باشند. این روستا از سه روستای کوچک به نام های قلاجق ، چاروه ، و چوتور کروک تشکیل شده است. مدرسه ابتدایی آن سه کلاس دارد که در هر کلاس آن دو مقطع تدریس میشود. این مدرسه نیاز به بازسازی دارد ولی به دلیل کمبود بودجه آموزش پرورش بازسازی صورت نگرفته است و نیازمند کمک خیرین مدرسه ساز میباشد.
این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۱۴ نفر بوده‌است.

روستای کسر پیشکمر

کسر پیشکمر، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش پیشکمر که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۷۰۸ نفر بوده‌است.

روستای کسن

کسن، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان گلی داغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۷۸ نفر بوده‌است.

روستای کنگور

کنگور، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۵۷ نفر بوده‌است.

روستای کورلر

کورلر، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۸۷ نفر بوده‌است.

روستای کوروک

کوروک، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷۱ نفر بوده‌است.

روستای کوسه

کوسه (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۷۷۳ نفر بوده‌است.

روستای کولی بایندر

کولی بایندر، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۱۰ نفر بوده‌است.

روستای گاومیشلی

گاومیشلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۸۲ نفر بوده‌است.

روستای گچ‌سو بالا

روستای گچ‌سو بالا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۷۷ نفر بوده‌است.

روستای گچ‌سو پایین

گچ‌سو پایین، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۸ نفر بوده‌است.

روستای گرکز

گرکز، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۵۰۰ نفر بوده‌است.

روستای گرگاندوز

گرگاندوز، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۱۳ نفر بوده‌است.

روستای گل‌چشمه (مراوه‌تپه)

گل‌چشمه (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان گلی داغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۷ نفر بوده‌است.

روستای گوکجه

گوکجه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳۸۱ نفر بوده‌است.

روستای گوک‌دره

گوک‌دره، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۹۷ نفر بوده‌است.

روستای گونیلی

گونیلی، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۱ نفر بوده‌است.

روستای گینک لیک قره‌صحنه

گینک لیک قره‌صحنه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۳ نفر بوده‌است.

روستای مالای شیخ گینک‌لیک

مالای شیخ گینک‌لیک، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۲۲۸۷ نفر بوده‌است.

روستای مجاور

مجاور (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۵۰ نفر بوده‌است.

روستای محمد شاهیر

محمد شاهیر، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۰ نفر بوده‌است.

روستای مردم‌دره

مردم‌دره، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷۲ نفر بوده‌است.

روستای میدان‌جیغ کوچک

میدان‌جیغ کوچک، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲ نفر بوده‌است.

روستای همت‌آباد (مراوه‌تپه)

همت‌آباد (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۷ نفر بوده‌است.

روستای همت‌آباد سیستانی‌ها

همت‌آباد سیستانی‌ها، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان کنگور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۰ نفر بوده‌است.

روستای یارم‌تپه

یارم تپه یک روستا در ایران است که در دهستان تمران واقع شده‌است. یارم تپه ۶۵۰ نفر جمعیت دارد.

یارم تپه یا به زبان محلی یاریم تپه شامل آثار اولین سکونت اقوام دوره ما قبل تاریخ و روزگار باستان در دشت است و ظاهراً این اقوام از هزاره پنجم قیل از میلاد در این محل ساکن شده و مدارج ترقی را تا اواخر دوره ساسانی در این جلگه پیموده‌اند. یارم تپه به علت سکونت‌های مداوم شکل مرتب و منظمی را ندارد. تمدن یارم تپه را می‌توان معرف تمدن شمال شرقی ایران که تاکنون مطالعه گسترده‌ای در مورد آن نشده‌است. برخی از نقوش بر روی سفال‌ها منحصر به فرد بوده ودارای خصوصیات و مشخصات محلی می‌باشد این تپه تاریخی در حدود ۵۰۰ متری غرب بندیان و در مجاورت رود درونگر قراردارد.

روستای یاساقلق

یاساقلق، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۱۵ نفر بوده‌است.

روستای یانبلاغ (مراوه‌تپه)

یانبلاغ (کلاله)، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان گلی داغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۲۱۸۳ نفر بوده‌است.

روستای یکه‌تپه

یکه‌تپه، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش پالیزان که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۴ نفر بوده‌است.

روستای یکه‌توت پایین

یکه‌توت پایین، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مراوه تپه که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان مراوه تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۳۰ نفر بوده‌است.

روستای یکه‌قوز بالا

یکه‌قوز بالا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۰۸ نفر بوده‌است.

روستای یکه‌قوز پایین

یکه‌قوز پایین، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان آق سو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۵۴ نفر بوده‌است.

روستای یل‌چشمه جدید

یل‌چشمه جدید، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۱۲ نفر بوده‌است.

روستای یل‌چشمه سفلی

یل‌چشمه سفلی روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۰۵ نفر بوده‌است.

روستای یل‌چشمه علیا

یل‌چشمه علیا، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان زاوکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۷۲ نفر بوده‌است.

روستای یلی بدراق

یلی بدراق، روستایی از روستاهای کلاله از توابع بخش مرکزی که در استان گلستان واقع شده است. این روستا در دهستان تمران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۴۲ نفر بوده‌است.

راهنمای سفر به کلاله

کلاله یکی از حیرت‌انگیزترین و زیباترین جاهای ایران است که گردشگران می‌توانند به‌صورت زمینی یعنی با خودروی شخصی، یا اتوبوس و قطار، خود را به این بهشت رویایی برسانند.

فاصله تهران تا کلاله حدود ۵۳۰ کیلومتر است که شهروندان تهرانی برای سفر به کلاله می‌توانند از مسیر تهران، ورامین، گرمسار، دامغان، شاهرود و آزادشهر به کلاله برسند یا مسیر تهران، دماوند، فیروزگوه، قائم‌شهر، ساری، بهشهر، گرگان و آزادشهر را انتخاب کنند که به کلاله منتهی می‌شود.

اگر قصد دارید از غرب کشور و شهر سنندج راهی کلاله شوید، می‌توانید از مسیر سنندج، همدان، ساوه، تهران، سمنان، شاهرود و آزادشهر یا مسیر سنندج، بیجار، ابهر، کرج، قائم‌شهر، ساری، گرگان و آزادشهر، خود را به کلاله برسانید.

ساکنان جنوب کشور و شهر بندرعباس می‌توانند مسیر بندرعباس – سیرجان را در پیش بگیرند و سپس با عبور از جاده‌ی میبد-احمدآباد یزد، وارد ‪جاده اردکان – چوپانان‏ شده و به‌سوی جاده انارک – خور در استان اصفهان بروند و در ادامه به‌طرف سمنان و شاهرود و در نهایت کلاله حرکت کنند. در صورتی هم که در شرق کشور و شهری مثل بیرجند زندگی می‌کنید، پس از عبور از شهرهای سرایان، فردوس، کندر، بردسکن و سبزوار، در نهایت به کلاله خواهید رسید.

راه دیگر سفر به کلاله، قطار تهران – گرگان است که یکی از زیباترین مسیرهای ریلی ایران به شمار می‌رود و مسیر سرسبزی دارد که از روی پل ورسک می‌گذرد. ایستگاه راه‌آهن گرگان جزئی از راه‌آهن سراسری ایران محسوب می‌شود و در نتیجه گردشگران اکثر شهرهای بزرگ ایران می‌توانند ابتدا خود را به گرگان برسانند و سپس از راه زمینی به کلاله سفر کنند.

چنانچه سفر با اتوبوس را به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهید، می‌توانید از پایانه‌ی شرق تهران راهی کلاله شوید. از اکثر شهرهای ایران به گرگان و گنبد کاووس، اتوبوس وجود دارد که ادامه‌ی مسیر تا کلاله را باید با خودرو طی کنید؛ هرچند برای اطلاع از وجود اتوبوس برای شهر کلاله می‌توانید با پایانه‌های مسافربری محل سکونت خود تماس بگیرید.

فرودگاه کلاله در شرق استان گلستان با افزون بر ۴۰ سال قدمت، نخست به‌منظور استفاده اختصاصی یکی از وابستگان رژیم طاغوت و نیز سم‌پاشی اراضی زراعی تحت تصرف وی، در سه کیلومتری شمال غربی شهر کلاله تاسیس شد. در حال حاضر هیچ پروازی از این فرودگاه انجام نمی‌شود و نزدیک‌ترین فرودگاه به کلاله، فرودگاه گرگان است که سایر گردشگران می‌توانند ابتدا به این فرودگاه پرواز کرده و مابقی مسیر را به‌صورت زمینی طی کنند. کلاله در ۱۲۵ کیلومتری گرگان قرار دارد و برای رسیدن به آن باید شهرهای علی‌آباد، فاضل‌آباد، آزادشهر، مینودشت و گالیکش را پشت سر بگذارید تا بعد از دو ساعت به کلاله برسید.

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *