رزرو هتل ایران بوم گردی

دشت و آبشار دریوک

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ مهر ۱۳۹۳

دشت و آبشار شیب دار کوهره دریوک در منطقه نمارستاق در ۴۰ کیلومتری آمل از ییلاق های زیبای منطقه البرز می باشد که دارای مناظر بسیار دیدنی می باشد به عبارتی با پشت سر گذاشتن دو سوم جادۀ هزار در قلب منطقۀ البرز مرکزی، به محلی موسوم به دو راهی پنجاب می رسید. این دو راهی و جاده ای خاکی که مسیر مواصلاتی نمارستاق نام گرفته، از آبادی های چندی چون پنجاب، سوا، شیخ محله، کلری، دیوران عبور کرده و سرانجام به آبادی بزرگ نمارستاق در کنار رودخانۀ خروشان آن که سرچشمه از کوه های ناظر و شکر لقاس دارد می رسید. بعد ار حدود یک ساعت پیاده روی از روستای نمارستاق به دشت دریوک که دشتی کوچک ولی بسیار دیدنی است، و کمی پس از آن به آبشار دریوک می رسیم. یک دشت وسیع و با آبشاری بلند و کشیده با سنگلاخ هایی سخت که بلندترین آبشار زمینی ایران است طبیعتی زیبا برای گردشگران و کوه نوردان است. چشمه‌های آب معدنی و چهل چشمه و چشمه لهرا و دشت سفید از دیگر جاذبه های این منطقه می‌باشد. از دیگر منابع طبیعی این منطقه دشت بالایی و پایه کوهای آن است.

بعد از دشت در مسیر قله چشمه جوشانی قرار دارد به اسم اشتلک یا اشلک که می گویند خواص درمانی دارد. دشت لهرا یا لرا ٬برای کسانی که از راه های دور قصد صعود به قله را دارند جهت اقامت شبانه جای مناسبی است.

دریاچه دو خواهران : پس از دشت دریوک اگر به سمت جنوب مایل شوید، وارد دره کوچکی در پای قلل لهرا می شوید. مسیر با پیچ و خم های متعدد ارتفاع می گیرد و سرانجام پس از سه ساعت کوهپیمایی آرام و گام به گام بر گردنه لهرا به ارتفاع ۳۷۰۰ متر قرار می گیرید. در پیش رویتان و در سمت جنوب منظرۀ با شگوهی از خط الرأس دیواره های صخره ای دو خواهرون و چپکرو دیده می شود که برف نسبتا زیادی شیارها و دهلیزهای آن را پوشانده است. هوا صاف و آفتابی است و ما اکنون درست در روبروی قلۀ برج مانند مخروط سر قرار دارید. از گردنه سرازیر شده به سوی کف دره بیایید و پس از نیم ساعتی به سرچشمۀ بسیار زیبای رودخانه سه سنگ می رسید و در کنار رودخانه چادر خود را برپا کنید. دره سه سنگ که در شمال خط الرأس قرار دارد، منطقه ای برفچالی در این موقع از سال به حساب می آید. هوای فرحبخشی جریان دارد و دیدار و شناسایی مجموعه قلل دوخواهرون و سه سنگ خالی از لطف نیست. با آماده کردن وسایل، یک شب بسیار سرد را در کنار رودخانه سه سنگ به سر ببرید. و صبح نه چندان زود آماده حرکت برای یافتن دریاچه دوخواهرون شوید. از اینجا حدود یک ساعتی به سوی غرب حرکت کرده، زمانی که درست در مقابل دو قله نزدیک به هم دوخواهرون قرار می گیرید، به سمت جنوب و رو به سوی قله از تپه ماهورهایی که برف قسمت سایه دار آن را پوشش داده عبور کرده بتدریج ارتفاع می گیرید و در بالای یکی از این تپه ها در زیر دیوارۀ شمالی دوخواهرون به دریاچۀ آن با آبی به رنگ به رنگ فیروزه می رسید. دریاچۀ آن با آبی به رنگ فیروزه می رسید. دریاچه در ارتفاع ۳۸۸۰ متری و در نقطه ای ساکت و آرام به دور از تابش خورشید قرار دارد. آب آن ماحصل ذوب برف های سنگین و بهمن هایی است که از خط الرأس به پایین سرازیر می شود. زمانی را به دیدار، استراحت و عکاسی بپردازید.

آب دریاچه بسیار سرد است و از عمق چندانی نیز برخوردار نیست. برکۀ کوچکتر دیگری نیز در سمت چپ آن خودنمایی می کند که به اندازۀ این دریاچه نیست. دو ساعت توقف کنید و سپس از مسیر تپه ماهورها خود را به محل اردو در کنار رودخانه سه سنگ برسانید.

ـ راه دیگر دستیابی به دریاچه دو خواهران آمل :

– جاده هراز، پلور، جاده آسفالته تا سد لار و سپس جاده خاکی پناهگاه سیمرغ در غرب دماوند تا بالای مرتع ورارو و سپس راه چاک اسکندر به گردنۀ سرداغ، رودخانه دلیچای و مرتع سه سنگ

بهترین زمان اواخر خرداد ماه است. این منطقه جاذبه های طبیعی زیادی دارد پیشنهاد می شود از راهنماهای محلی برای بازدید بهتر منطقه استفاده کنید و دوربین عکاسی را فراموش نکنید.

آدرس: آمل، منطقه نمارستاق

دریوک 1 دشت و آبشار دریوک

 

دریوک 3 دشت و آبشار دریوک

دریوک 4 دشت و آبشار دریوک

دریوک 5 دشت و آبشار دریوک

دریوک 6 دشت و آبشار دریوک

دریوک دشت و آبشار دریوک

d دشت و آبشار دریوک

d1 دشت و آبشار دریوک

d2 دشت و آبشار دریوک

d3 دشت و آبشار دریوک

d4 دشت و آبشار دریوک

d5 دشت و آبشار دریوک

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  متاسفانه به چه علت نمی دانم شهر آمل ناشناخته وعقب مانده تر از دیگر شهرهای مازندران می باشد .با اینکه ازهمه نظر دارای نوابغ وشخصیت های علمی وموقعیت های جغرافیایی وسیاسی بسیاری می باشد

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مجیدابراهیمی

  نمارستاق بهشت مازندرانه حرف نداره دوستانی که تمایل به طبیعت گردی دارندمن درخدمت هستم از پیچ اینستاگرام وکانال تلگرامی من که صحنهای از طبیعت و گردشها هستش دیدن کنید .

  ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • امیر نریمانی

   سلام اگه میشه پیجه تلگرام یا اینستا گرامتونوبگذارید

   ۱۶ خرداد, ۱۳۹۸
 • Shahriyar

  Ba mashin mishe raft ta abshar

  ۱۷ فروردین, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • Rasoul

  عکس ششم که جز معدود عکسای آبشار هست که نمای کاملی ازش نشون میده، رو من ثبت کردم، هیچ جایی کپی رایت رو رعایت نکردن، این عکس انقدر توی فیسبوک لایک خورده بود که توی گوگل اومد و الان خیلی سایتا دارن ازش استفاده میکنن.

  ۲۴ دی, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
 • هوشنگ بزرگ زاده

  بسیار زیبا وعالی است
  متاسفانه به چه علت نمی دانم شهر آمل ناشناخته وعقب مانده تر از دیگر شهرهای مازندران می باشد .با اینکه ازهمه نظر دارای نوابغ وشخصیت های علمی وموقعیت های جغرافیایی وسیاسی بسیاری می باشد۰

  ۲۰ اسفند, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • میثم

  سلام
  منطقه زیبایی است من خودم با دوچرخه همراه تور دوچرخه سواری به این منطقه رفتم دارای هوای خوب و منظره زیبایی است می توانید عکسهای این تور دوچرخه سواری را در سایت گشتا ببینید
  متشکرم

  ۲۳ مرداد, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • مظفرکشاورزمحمدیان

  خانه های ضروری تکمیل شده است،منظور کدام خانه است.

  ۱ مهر, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما