بلیط هواپیما سوئیت تبریز

در نبود GPS چگونه از نقشه استفاده کنیم

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۹ دی ۱۳۹۷

نقشه خوانی و مسیریابی کار آسانی شده با وجود برنامه هایی مانند گوگل مپ و ویز و GPS که امروزه بر روی تمام گوشی ها نصب می باشد . شما می توانید به راحتی آدرس مورد نظرتان را در هر شهری پیدا کنید اما این برای زمانی است که به گوشی دسترسی دارید. اگر در جایی باشید که آنتن دهی خوبی نداشته باشد و یا شارژ گوشیتان به پایان رسیده باشد به ناچار باید مسیر سخت تر را انتخاب کنید که کاری دشوار است ما در این مقاله سعی داریم این مشکلات را برطرف کنیم و شما را با نقشه خوانی آشنا سازیم .

راهنمای جهت‌یاب را بررسی کنید
اولین گام این است که نقشه را به درستی در دست بگیرید. نقشه باید به سمت شمال باشد. در اکثر نقشه‌ها، معمولا در گوشه پایین، سمت راست یا چپ، جهت‌یابی که نشان دهنده سمت شمال، جنوب، شرق و غرب است، وجود دارد.

نقشه خوانی  در نبود GPS چگونه از نقشه استفاده کنیم

به مقیاس توجه کنید
میزان مسیری که در نقشه می‌بینید، با مسیری که در واقعیت باید طی کنید، کاملا متفاوت است. ممکن است مسیر در نقشه کوتاه به نظر بیاید اما در واقعیت، برای رسیدن به آن با ماشین یا پای پیاده، ساعت‌ها زمان نیاز باشد. مقیاس نقشه به شما اجازه می‌دهد نسبت فاصله در نقشه با نسبت فاصله در واقعیت را تخمین بزنید. به عنوان مثال، یک اینچ روی نقشه با یک مایل روی زمین برابر است.

علامت‌ها را بررسی کنید
علامت‌ها و اختصارات در هر نقشه می‌توانند رمز‌گشای خوب و کارآمدی باشند. البته این علائم در هر نقشه می‌تواند کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی در تمامی نقشه‌ها، جاده‌های اصلی، بزرگراه‌ها، کوه، شهر و دیگر عناصر ناوبری مهم نشان داده می‌شود.

نقشه خوانی  در نبود GPS چگونه از نقشه استفاده کنیم

استفاده از قطب‌نما را یاد بگیرید
زمانی که در حال طبیعت‌گردی و پیاده‌روی در مناطق دور افتاده هستید، وجود یک قطب‌نما در کنار نقشه، بسیار مفید خواهد بود. قطب‌نما به شمال مغناطیسی اشاره دارد، نه به شمال واقعی، بنابراین هنگام استفاده از قطب‌نما، مسافران نیاز دارند کمی جا‌به‌جا شوند. پس از انجام جا‌به‌جایی‌های لازم، قطب‌نما را روی نقشه قرار داده تا فلش قطب‌نما با جهت شمال نقشه تنظیم شود. زمانی که قطب‌نما به طور کامل با جهت نقشه هماهنگ شد، مسیر را بیابید و به راه خود ادامه دهید.

هنگام طبیعت‌گردی، نقشه‌های تو‌پو‌گرافی را نگاه کنید
نقشه‌های تو‌پو‌گرافی، نقشه‌هایی با مقیاس‌های بزرگ و کوچک هستند که برای نشان دادن خصوصیات فیزیکی سطح زمین به کار می‌روند. در این نقشه‌ها توسط خطوط منحنی، شکل و ارتفاع هر چشم‌انداز نشان داده شده است. هنگامی که این خطوط با یکدیگر فاصله داشته باشند، یعنی در آن محل، تپه یا کوهی قرار دارد. دیگر عناصر رایج در نقشه‌های توپوگرافی شامل جنگل‌ها، مسیرهای پیاده‌روی، رود و.. می‌شود.

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفیع

    نقشه خوانی برای کسانی که میخوان به سفر برن و مکان های جدید و کم رفت و آمد رو تجربه میکنن مثل همراه داشتن آب و غذا لازمه
    حتما قبل از سفر روش استفاده از قطبنما و نقشه رو آموزش ببینید. بعضب وقت ها زندگیتون بهش وابسطه میشه

    ۳۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *