رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

تاریخ بروزرسانی :
۲۲ آذر ۱۴۰۱

دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران ) در حدود ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شیراز در ارتفاع ۱۵۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد. به واسطه همجواری با کلانشهر شیراز، یکی از مناطق گردشگری و تفرجگاهی محسوب می‌شود. این دریاچه به وسیله سه رودخانه خشک، حمزه و سروستان و همچنین روان‌آب‌های کوه‌های مجاور تغذیه می‌شود. این دریاچه ۲۸ کیلومتر طول، ۱۰ الی ۱۵ کیلومتر عرض دارد. به طور کلی مساحت آن ۲۵۷ کیلومتر مربع می‌باشد و به دریای آزاد راه ندارد. از آنجا که میزان تبخیر در دریاچه مهارلو بالاست. بخشی از بستر آن را لایه‌ای از نمک می‌پوشاند. فقط در بخش‌های شمالی و مرکزی آن با عمق بسیار کم و شوری زیاد، آب وجود دارد.

-1 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

یکی از پدیده‌های جالب این دریاچه وجود پدیده کشند قرمز می‌باشد. کشندهای قرمز نوعی از جلبک‌ها می‌باشند که نسبت به شوری مقاوم بوده و زمانی که شوری آب بالا می‌رود، این جلبک‌ها رشد بیشتری می‌یابند. تکثیر بیش از حد این موجودات سبب می‌شود که تراکم جلبک‌ها در سطح آب بالا رفته و به صورت لایه‌ای قرار گیرند که مانع از تبادل هوا با آب و در نهایت کاهش اکسیژن می‌شود. در این شرایط برخی از این موجودات سمّی را تولید می‌کنند که برای آبزیان یک خطر بالقوه به شمار می‌رود و از این رو حیات آبزیان و جانوران مجاور دریاچه را به خطر می‌اندازد. مهم‌ترین جانورانی که در مجاورت این دریاچه زندگی می‌کنند، فلامینگو، مرغابی، تنجه، اردک سرسبز، آبچلیک، چوکا و آنقوت می‌باشند.

-3 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

علت صورتی بودن دریاچه مهارلو

در دریاچه مهارلو به‌دلیل شوری آب و نور فراوان، نوعی جلبک سبز بی‌خطر تک سلولی به نام دونالیلا سالینا رشد می‌کند. این جلبک خوراک میگوی آب شور یا آرتمیا یک سانتی‌متری است که در آب‌های شور مثل مهارلو زندگی می‌کند. جلبک سالینا با افزایش دما و غلظت نمک، نوعی ماده بتاکارتن ایجاد می‌کند که موجب تغییر رنگ آب دریاچه می‌شود؛ بتاکارتن خطر اکولوژیک و زیست‌بوم برای این دریاچه ندارد.

-8 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

اهمیت صنعتی

دریاچه مهارلو گنجی طبیعی و خدادادی است که از نظر تجاری و صنعتی از اهمیت بالایی برخودار است. این دریاچه از مهم‌ترین منابع تأمین کننده نمک خوراکی و صنعتی استان فارس است. همچنین در این دریاچه نوعی جلبک به نام دونالیلا سالینا رشد می‌کنند که در صنعت غذایی، تولید دارو و لوازم آرایشی به‌عنوان رنگ‌دانه قابل استفاده است.

جلبک دونالیلا سالینا همچنین غذای نوعی میگو به نام آرتمیا است. آرتمیا موجودی است که در آب‌های شور زندگی می‌کند و در آب دریاچه مهارلو نیز این موجود یافت می‌شود. پرندگانی چون فلامنیگو از آرتمیا تغذیه می‌کنند. آرتمیا در صنعت پرورش ماهی اهمیت بالایی دارد و در پرورش ماهی‌های خاویاری، زینتی و میگو از آن استفاده می‌کنند و در صادرات نیز سود سرشاری از آن به دست می‌آید.از دریاچه مهارلو برای تهیه نمک صنایع استان فارس استفاده می‌شود.

-4 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

تهدیدات زیست محیطی منطقه

دریاچه مهارلو مانند بسیاری از تالاب‌ها و دریاچه‌های ایران با تهدیدات زیست‌محیطی متعددی از جمله خشکسالی مواجه است. این دریاچه در متعادل ساختن آب‌وهوای شهر شیراز موثر است و در زمستان از سرمای شدید و در تابستان به‌دلیل رطوبت حاصل از این دریاچه، از گرمای شدید جلوگیری می‌کند؛ اما در دهه‌های اخیر، این دریاچه به‌دلیل بارش کم و خشکسالی به کانون ریزگردها تبدیل شده و موجب آلودگی هوای منطقه می‌شود.

کم‌آبی و خشکسالی دریاچه مهارلو بر کشاورزی نیز تأثیرگذار است؛ به‌گونه‌ای که اگر دریاچه مهارلو به‌طور کامل خشک شود، با وزش باد، نمک‌های بستر دریاچه برخاسته و خاک‌های اطراف دریاچه جابه‌جا شده و باعث ایجاد مشکلاتی برای کشاورزان و در نهایت شور شدن زمین‌های کشاورزی می‌شود.

تهدید دیگری که گریبان دریاچه مهارلو است، آلودگی این دریاچه با آلاینده‌ها و فلزات سنگینی مانند سرب است که از طریق آب رودخانه‌ها و فاضلاب وارد آب مهارلو می‌شوند. تبخیر آب دریاچه مهارلو در فصل تابستان زیاد است و این موجب افزایش آلاینده‌ها و بیشتر شدن آن‌ها از حد مجاز می‌شود. برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های غیرمجاز نیز بر اکوسیستم این دریاچه اثر گذاشته و موجب کاهش جمعیت و تنوع پرندگان مهاجر شده است.

-5 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

بهترین زمان بازدید

چنانچه تصمیم گرفتید به دیدن دریاچه صورتی ایران بروید، پیشنهاد می‌دهیم از پاییز تا اواسط اردیبهشت ماه به این دریاچه سفر کنید. در این فصول دریاچه پرآب‌ است و آب‌وهوای دلپذیرتر و خنک‌تری دارد.

نحوه دسترسی به دریاچه مهارلو

برای رفتن به دریاچه مهارلو باید به استان فارس و شهر شیراز سفر کنید. سپس جاده شیراز به فسا را در پیش بگیرید و بعد از طی حدود ۶۰ کیلومتر از مسیر، به روستای مهارلو برسید.

آدرس: استان فارس، حدود ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شیراز

-6 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

-7 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

-مهارلو2 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

-مهارلو3 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

-مهارلو4 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

-مهارلو5 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

-مهارلو6 دریاچه مهارلو ( عجیب ترین دریاچه ایران )

دریاچه مهارلو کجاست ؟

این دریاچه در استان فارس، حدود ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شیراز، در روستای مهارلو واقع شده است.

بهترین زمان سفر به این دریاچه چه موقعی است؟

پیشنهاد می‌دهیم از پاییز تا اواسط اردیبهشت ماه به این دریاچه سفر کنید.

علت رنگ صورتی دریاچه چیست؟

نوعی جلبک سبز بی‌خطر تک سلولی به نام دونالیلا سالینا که با افزایش دما و غلظت نمک، نوعی ماده بتاکارتن ایجاد می‌کند که موجب تغییر رنگ آب دریاچه می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 4 میانگین: 3.3]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • محمد

  جای خیلی زیبا و دیدنی. پیشنهاد میکنم ماشین و روی بستر خشک دریاچه نبرید چون گیر میکنه. ولی حتما با پیاده روی روی نمک زار تا لب دریاچه برید خیلی تجربه زیبا و دوست داشتنی

  ۹ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  خود مردم شیراز بهش میگن دریاچه نمک،سال پیش به علت بارندگی کم خشک شده بود ولی امسال احیا شد

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  ما که از جاده رد می شدیم دیدیم تقریبا خشک بود. البته توی تابستون.

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  با ساخت سد تنگ سرخ این دریاچه بزودی خشک می شود

  ۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  دریاچه مهارلو ک پاتوق ما شیرازیاست… یدریاچه کاملا فصلی.. ب خاطر نمکش معروف..رنگ سرخش چشم همه رو میگیره.مناسب برای عکاسیه

  ۱ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *