رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۴ بهمن ۱۴۰۰

دره پیازچال تهران

اشتراک گذاری

دره پیازچال تهران در استان تهران واقع است. دره پیازچال نام دره‌ای مرتفع در ارتفاعات البرز جنوبی مشرف به شهر تهران است که از یال انتهایی مسیر کوهنوردی کلکچال تا قله‌های دوقلوی کلکچال و انتهای دره دارآباد و دو چشمه جاری کشیده شده‌است.این دره تقریباً در تمام سال سرسبز است و چشمه‌های آن جاری است. یک آغل دامداری و چندین بز و گوسفند و همچنین چند اسب وحشی همواره در آن دره وجود دارند. جهت دره شرقی غربی، طول دره در حدود ۳ کیلومتر و ارتقاع آن از سطح دریا در ابتدای دره ۲۷۰۰ متر و در انتها ۳۲۰۰ متر است.

دره پیازچال یکی از تفرجگاه‌های محبوب در حوالی تهران است. جهت دره به‌صورت شرقی غربی است و حدود سه کیلومتر طول دارد. ارتفاع دره پیازچال از سرح دریا در ابتدای دره ۲۷۰۰ متر و در انتها ۳۲۰۰ متر است. به‌دلیل سرسبزی دره در تمام طول سال، پیازچال با عنوان دره چهارفصل نیز شناخته می‌شود.

پیازچال 1 دره پیازچال

دره پیازچال تهران

از پارکینگ دارآباد به‌سمت قله دارآباد حرکت کنید. از پارکینگ تا تنها کافه این مسیر حدود ۱۵ دقیقه فاصله است که از پاکوپ سمت راست رودخانه با شیبی تقریبا متوسط شروع و تا کافه سربند غلاک ادامه پیدا می‌کند. از آنجا به بعد مسیر برای مدتی تقریبا صاف و هموار می‌شود. حدود ۳۰۰ متر جلوتر از کافه، وارد پاکوبی خواهید شد که از اولین دره سمت راست شروع و به یال شن سیاه و نهایتا قله ختم می‌شود. در این محل اولین تابلوی راهنما را می‌توان دید. در مسیر یال که در نهایت به خط الراس قله ختم می‌شود، سه پاکوب از پاکوب اصلی یال جدا می‌شوند که شما را به‌سمت چپ دره و چشمه درازلش هدایت خواهند کرد. در تقاطع پاکوب دوم، لوله آب بزرگی وجود دارد که می‌توانید آب مورد نیاز خود را بردارید؛ چراکه تا قله، چشمه و آب آشامیدنی دیگری وجود ندارد.

اگر به مسیر ادامه دهید به جاده خاکی ماشین‌رو می‌رسید. مسیر را از روی یال ادامه دهید تا به خط ‌الراس بالا در ارتفاع ۲۵۰۰ متر برسید. از اینجا با تغییر زاویه ۹۰ درجه به‌سمت چپ و از روی خط الراس مسیر را ادامه دهید. پس از دقایقی به یک ساختمان و سیم خاردارهای منطقه نظامی متروکه می‌رسید و با ادامه مسیر روی خط ‌الراس، به قله ۳۱۷۰ متری دارآباد خواهید رسید. قله دارآباد از شرق به گردنه تخت تلهرز و قوچک و از غرب به‌صورت خط الراس به قلل چمبره بند، سیاه بند، بندلارکرور، لزون شرقی، لزون غربی، چهارپالون و توچال متصل است. در قله دارآباد جان‌پناه کوچکی وجود دارد. زیربنای این جان‌پناه ۴۰ متر است و یک اتاق مستطیلی و سقفی به‌شکل نیم استوانه‌ای دارد که در آن حدود ۲۰ نفر می‌توانند به استراحت بپردازند.

پیازچال 2 دره پیازچال

در ادامه مسیر با گذر از قله‌های چپ دره با ارتفاع ۳۱۸۰ متر، چمبره بند با ارتفاع ۳۱۶۰ متر و شهربانو کُشَک با ارتفاع ۳۳۰۰ متر به قله سیاه بند به ارتفاع ۳۳۲۰ متر می‌رسید. پس از قله سیاه بند با عبور از چند تکه مسیر ریزشی سنگلاخی میان‌بر، از میان سنگ‌های موازی به‌سوی گردنه لو پهنه در ارتفاع ۳۱۸۰ متری سرازیر خواهید شد. سپس به‌سوی غرب ارتفاع بگیرید و از یک مسیر سنگلاخی بالا بروید تا به بند لارکرور در ارتفاع ۳۳۸۰ متری برسید. در اینجا دو راه وجود دارد؛ اول صعود سوزنی لارکرور و دیگری عبور از مسیر پایین‌تر از خط الراس که این مسیر کم خطرتر است. پس از عبور، به دامنه قله اول لزون به ارتفاع ۳۵۴۰ متر می‌رسید.

در این نقطه روستای ایگل در سمت راست شما قرار دارد. بعد از صعود به قله پیازچال به‌سمت دیگر جاذبه های گردشگری استان تهران در این منطقه از جمله دشت پیازچال و چشمه حرکت کنید. پس از رسیدن به گردنه پیازچال در ارتفاع ۳۲۶۰ متر، به چشمه پیازچال می‌رسید.

بهترین زمان سفر به دره پیازچال

بهترین زمان برای سفر به دره پیازچال، فصول بهار و تابستان هستند. در اواخر پاییز و فصل زمستان، به‌دلیل سرمای هوا و یخبندان، صعود و کوهپیمایی در این مسیر به افراد مبتدی اصلا توصیه نمی‌شود.

پیازچال 3 دره پیازچال

نکات ضروری برای سفر به دره پیازچال

برای کوهپیمایی در دره پیازچال نکاتی را باید در نظر داشته باشید:

عبور از خط الراس نیازمند مهارت و تجربه کافی در کوهنوردی است و حتما باید با افرادی طی شود که قبلا این مسیر را رفته‌اند. بهترین گزینه استفاده از تورهای طبیعت‌گردی یا گروه‌های کوهنوردی است.
برای پیمایش مسیر از قله دارآباد تا گردنه پیازچال در صورت شرایط مساعد جوی و جغرافیایی، حداقل پنج ساعت زمان لازم است و هر نفر حداقل به یک لیتر آب نیاز دارد.
وسایل ضروری را همراه خود داشته باشد، از جمله کفش مناسب کوهپیمایی، کلاه و عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، جعبه کوچک کمک‌های اولیه، سوت، بطری آب، ژل آتش‌زن و پوشش هنگام بارش رگبارهای بهاری و پاییزی.
سعی کنید خوراکی‌های سبک‌وزن و مقوی نظیر گردو، کشمش و خرما را همراه داشته باشید.
با خود پلاستیک زباله ببرید و از ریختن زباله (حتی موارد تجزیه‌پذیر) در طبیعت خودداری کنید.
به‌دلیل نبود آنتن، با خود نقشه و قطب‌نما همراه داشته باشید.

پیازچال 5 دره پیازچال

نحوه دسترسی به دره پیازچال تهران

دره پیازچال در ارتفاعات البرز جنوبی قرار دارد و انتهای مسیر کلکچال را به انتهای دارآباد وصل می‌کند. این دره از یال انتهایی مسیر کوهنوردی ملکچال آغاز می‌‌شود و تا قله‌های دوقلوی کلکچال، انتهای دره دارآباد و نهایتا دو چشمه جاری امتداد می‌یابد.

برای دسترسی به دره پیازچال ابتدا باید به دارآباد و پارکینگ دارآباد بروید. برای این منظور می‌توانید از خودروی شخصی یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، ایستگاه تجریش است که با خط یک می‌توانید خود را به آن برسانید. از میدان تجریش، اتوبوس‌های تجریش-دارآباد را سوار و در ایستگاه پله پیاده شوید. خیابان پورابتهاج را تا انتها طی کنید. با رسیدن به خیابان محبی، مسیر کوهپیمایی آغاز می‌شود. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های تندرو (BRT) راه‌آهن-تجریش استفاده کنید و پس از رسیدن به میدان تجریش، طبق مسیر مذکور به مقصد برسید. اگر قصد دارید از خودروی شخصی استفاده کنید، از خیابان باهنر به خیابان سباری وارد شوید و آن را تا انتهای بروید. پس از رسیدن به خیابان پورابتهاج، آن را تا پایان بروید تا به خیابان محبی برسید. از بزرگراه امام علی نیز می‌توانید مستقیم به دارآباد بروید.

پیازچال 6 دره پیازچال

           
 

نظر کاربران :

 • علی طاهرخانچی

  جاذبه دیدنی و جذابی است……..فقط جدیدا کمی کثیف شده است .

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • زهره

  ای کاش میشد اطلاعات کاملتری از جاذبه‌های دیدنی میذاشتید اگر امکان داره برای معرفی جاذبه آدرس کامل و تلفن اگر امکان داشت بگید که چطوری و با چه وسیله ای میشه رفت به جاهای دیدنی که معرفی کردید بازهم تشکر میکنم از لطفتون.

  ۵ فروردین, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *