رزرو هتل ایران بوم گردی

خانه شاپوری

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ آذر ۱۳۹۸

خانه شاپوری بنایی منحصر بفردو باشکوه است که در آن هنر ایرانی و معماری فرنگی دست به دست هم داده و آنرا در دل شهر شعر و ادب پارسی ایجاد نموده اند که نمونه اش را به سختی می توان یافت.خانه شاپوری که متعلق به یکی از تاجران به نام شیراز عبدالصاحب شاپوری بوده است اکنون مکانی برای پذیرایی از میهمانان و مسافران شیرازی در قالب رستوران و کافی شاپ است.خانه شاپوری عمارتی دو طبقه در باغی به وسعت ۴۶۳۵ متر است که ساخت آن ۵ سال از سال ۱۳۱۰ تا ۱۵ بطول انجامیده است.در حال حاضر در گوشه و کنار این باغ زیبا خدمات، مراسم و رویدادهای متعددی ارائه می گردد که از میان آن ها می توان سفر به دوران قاجار و عکاسی در باغ و عمارتی باشکوه را تجربه نمود. همچنین برگزاری جشنواره های سینمایی ، گالری آثار هنری هنرمندان سراسر جهان و برگزاری مراسم تشریفاتی این حوزه اقداماتی است که گه گاه در باغ شاهد آن خواهید بود.

 خانه شاپوری

معماری خانه شاپوری

علاوه بر تزئینات، گچبری ها و ستون های رنگی بنا، حوض پنچ پر بزرگ در وسط حیاط چشم اندازی زیبایی را به این عمارت باشکوه بخشیده است که شبیه معماری که در عمارت شاپوری صورت گرفته، در دیگر بناهای موجود در شهر شیراز مشاهده نمی شود. وجود ۱۴ ستون به قرینه در کنار یکدیگر با تزئیناتی منحصربفرد در یک بالکن بزرگ سرتاسری از شاخصه هایی است که این خانه را از نمونه هایش در شیراز متفاوت ساخته است.از ویژگی های خاص عمارت باغ شاپوری شیراز، چند منظوره بودن اتاق ها و ساده بودن طرز ساخت آن ها می باشد. از جلوه های بنا می توان به وجود راه پله در مرکز عمارت و دو طرفه شدن آن و هدایت گردشگران به قسمت شاه نشین اشاره نمود.باغ شاپوری شیراز شباهتی به دیگر عمارت های تاریخی زمانه خود ندارد و حتی می توان گفت که به عمارت های زینت الملوک و منطقی نژاد شباهتی نداشته و از آن ها نیز زیباتر است. در حال حاضر این عمارت به مجموعه تاریخی و فرهنگی تبدیل گشته و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

 خانه شاپوری

سازمان میراث فرهنگی، کاخ شاپوری شیراز را در اواخر سال ۱۳۷۰ هجری شمسی، از مالکش خریداری نمودند و سپس به ثبت فهرست میراث ملی ایران رسید. عمارت شاپوری شیراز در حال حاضر یکی از جاذبه های زیبای گردشگری شهر شیراز است که گردشگران علاوه بر اینکه به سبک معماری دوره پهلوی آشنا می شوند می توانند از مناظر و فضای دل انگیز عمارت دیدن نمایند.برای دیدن انواع صنایع دستی شیراز نیز می توانید به کافه گالری عمارت مراجعه نمایید. مراجعه به کافی شاپ و رستوران عمارت شاپوری در محوطه باغ با سرو انواع دسرها و نوشیدنی ها و نواختن موسیقی خاطرات به یادماندنی را در ذهنتان مجسم خواهد کرد. تجربه سفر به زمان قاجاریه با عکس گرفتن در عکاسخانه قجری باغ شاپوری شیراز برای شما گردشگر عزیز نیز مهیا می باشد.

در شمال باغ و عمارت شاپوری شیراز در زمینی به مساحت ۵۴۲ متر مربع در اواسط خیابان انوری خانه خردمند غربی قرار گرفته است.عمارت شاپوری در شیراز یک جاذبه گردشگری می باشد که در ۱۶ مهر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۸۱ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد .

 خانه شاپوری

نحوه دسترسی

آدرس :شیراز، خیابان کریم خان زند، خیابان انوری، تقاطع اهلی، باغ و عمارت شاپوری

تلفن
:۰۷۱۳۲۳۳۲۹۳۴

 خانه شاپوری

 خانه شاپوری

 خانه شاپوری

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفيع

    بنايي بسيار باشكوه و زيبا ، آنقدر زيبا و مسحور كننده است اين عمارت و اين باغ
    عمارت شاپوری موازی خیابان زندیه قرار گرفته و می‌توان بازدید را از مسجد نصیرالملک شروع کرد، در بازار گشتی زد و بعد به دیدار  اینجا آمد.

    ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    جاباما