بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه حاکم تهران ( موزه بانک ملت )

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱ مرداد ۱۳۹۹

دبیر کمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران از تبدیل خانه‌ی «غلامحسین خان غفاری» حاکم تهران در دوره ناصری به موزه بانک ملت خبر داد.این خانه تاریخی که با نام خانه عزیزالسلطان (خانه ملیجک) در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی در خیابان مخبرالدوله، خیابان سعدی، کوچه بانک تجارت قرار دارد.

تیم تحقیقاتی پرونده ثبتی این بنای تاریخی در سال ۸۳، از یک سو خانه کوچه قدیم نوایی در خیابان ملت متعلق به عزیزالدوله را به اشتباه به این محدوده نسبت داد و از سوی دیگر عزیزالدوله را با عزیزالسطان معروف به ملیجک دوم را یکی دانسته اند که از اساس اشتباه است.این ملک بعدها به «کلوپ ایران» و دفتر «حزب اراده ملی» تبدیل شد و در نهایت به مالکیت بانک ملت درآمد و اکنون قرار است بعد از مرمت، به عنوان نخستین موزه بانک ملت، تاریخچه این بانک را در قالب موزه به نمایش بگذارد.

خانه حاکم تهران ( موزه بانک ملت )

غلامحسین غفاری معروف به «صاحب اختیار» از بزرگان قاجار و از نزدیکان ناصرالدین شاه قاجار بود. او پسر هاشم خان امین الدوله و برادرزاده ابوطالب غفاری معروف به فرخ خان امین الدوله بود. او خطی خوش داشت و از افراد باسواد تحصیل کرده عصر خود محسوب می‌شد. در جوانی با دختر میرزا آقاخان نوری ازدواج کرد. کار خود را در دربار ناصرالدین شاه با سمت پیش خدمتی آغاز و پس از طی مراتب مختلف به ریاست خلوت همایونی و در اوایل دوران مظفرالدین شاه به وزارت دربار نائل شد. در اواخر سلطنت مظفرالدین شاه وزیر عدلیه شد. در دوران استبداد صغیر در شمار هواداران محمدعلی شاه بود و دو دوره به حکومت فارس و یک دوره به حکومت کرمان و مدتی نیز به حکومت تهران منصوب شد. پس از پایان دوران استبداد، در کابینه حسن مستوفی که در پنجم ربیع الثانی ۱۳۳۳ (اسفند ۱۲۹۳) به مجلس معرفی شد، وزیر جنگ بود اما عمر این کابینه به بیست روز هم نکشید. سال بعد رئیس‌دفتر احمدشاه قاجار شد و حدود ده سال در این سمت باقی ماند.

تبدیل خانه حاکم تهران به موزه بانک ملت

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *