بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه تاريخی هومن میگون

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

خانه تاریخی هومن مربوط به اوايل دوره پهلوي دوم است و در ميگون، ضلع غربي شهر واقع شده و اين اثر در تاريخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۰۰ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.در ضلع غربی شهر میگون و در بالا تپه مشرف بر شهر که اهالی آنجا را تالارسر می نامند و در منطقه ای نزدیک به محلی که خانه تاریخی کیهان در آنجا واقع بود – که اکنون ویرانه های اندکی از آن باقیست – خانه تاریخی وجود دارد که صاحب اولیه آن دکتر احمد هومن بوده و اکنون مالک آن فردی بنام یحیی مافی میباشد.

خانه تاریخی هومن شهر میگون تنها خانه متعلق به اوایل دوره پهلوی دوم می باشد که در آن شهر تا کنون برجای مانده و تخریب نشده است.خانه تاریخی هومن در دو طبقه احداث شده و هر طبقه آن شامل دو اطاق در سمت غرب و اطاق تو در تو یکسره ای در شرق بوده، از پشت درب شمالی راه پله ای چوبی ارتباط دو طبقه را با یکدیگر برقرار کرده است.
نکته قابل توجه و ذکر در خصوص این خانه اینست که معمار سازنده آن برای مقابله با سرمای سخت منطقه و قابل استفاده نمودن در زمستان دیوارهای خارجی بنا را دولایه احداث کرده و فضای داخلی دو لایه دیوار را خالی در نظر گرفته و آن را اجرا کرده است.
این خانه تاریخی در موقعیت جغرافیایی ۳۵ درجه و ۵۷ دقیه و ۱۷٫۸ ثانیه عرض جغرافیایی و ۵۱ درجه و ۲۹ دقیقه و ۲٫۴ ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع ۲۲۸۱ متر از سطح دریا واقع شده است.

این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

آدرس : ۳۵ کیلومتری شمال شرق تهران، جاده شمشک به میگون، شهر میگون

-تاريخي-هومن خانه تاريخی هومن میگون

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *