رزرو هتل فضاگشت
۴ آذر ۱۳۹۷

حمام لکان

اشتراک گذاری

حمام لکان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان خمین، بخش کمره، دهستان خرمدشت، روستای لکان واقع شده است. حمام لکان درشرق روستای لکان واقع شده که حدود سه متر، ازسطح زمین گود است. علت گودی آن آب پذیری و هدر نرفتن گرمای حمام است. مساحت کلی حمام حدود ۳۵۰ متر مربع است و جمعیت مورد پذیرش آن در یک زمان واحد حدود۲۰ نفر است. حمام لکان در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۸۰۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ورودی حمام از یک پیچ ۹۰ درجه شروع می شود، پیچ ورودی حمام دو کاربری متفاوت دارد خارج نشدن گرمای حمام و پیدا نبودن داخل حمام است .
به محض ورود به داخل حمام ،اولین چیزی هایی که جلب توجه می کند، ستون های سنگی است که کل سقف حمام به شکل بسیار زیبا و مهندسی بر روی این ستون ها قرار گرفته است.
سقف آن با طاق آجری است که پایه کلیه طاق ها بر روی این ستون های سنگی قرار گرفته اند و وسط حمام سرد یک حوض چند ضلعی واقع شده که از آب چشمه پرمی شده است.
برای ورود به حمام گرم همان پیچ ورودی دوباره تکرار می شود برای عدم خروج گرمای حمام گرم، داخل حمام گرم همان ستون های سنگی با اصول فنی دقیق، کل سقف حمام گرم را تحمل می کنند.

این حمام از نظر سبک معماری و هنر سنگ تراشی و دیگر کارکرد معماری حمام سازی بسیار جالب و جذاب است به طوری که سقف طاق آجری حمام سرد وگرم هم چون کاسه ای گرد بر روی ستون های سنگی قرار داده شده است.

حمام لکان حمام لکان

حمام لکان حمام لکان

حمام لکان حمام لکان

حمام لکان حمام لکان

           
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  مكان تاريخي زيباييست اما به شدت نيازمند رسيدگي و توجه است

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  متاسفانه مثل ديگر حمام ها بهش رسيدگي نمي كنند و اينكه بازهم يادرگاري نوشتن!!!

  ۲۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  نظرم به يه بار ديدن اينجا مي ارزه، قشنگ بود

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *