بلیط هواپیما

جواهردشت

زمان مطالعه : 10 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۸ شهریور ۱۳۹۷

مقصد سفر امروز سیری در ایران ، منطقه ای شگفت انگیز در استان گیلان است . جایی که طبیعت و هوای پاکش هر بیننده ای را شیفته خود می کند و چون جواهری در میان خطه شمال دیده ها را به خود معطوف می کند .
محلی ها به این جواهر زیبا ، « جئوردشت » از جاهای دیدنی گیلان می گویند که به معنی بالادشت است ؛ بدون شک این نام برازنده ی این دشت زیبا است .
این جا با ابرها عجین شده ، ابرهایی که آزادانه در جواهردشت از جاهای دیدنی گیلان حرکت می کنند و سر راهشان اگر کسی را ببینند با نوازش صورتش ، از او استقبال می کنند .
اما جواهردشت از نامش پیداست که ییلاقی متفاوت است . احساس می کنم ، باید خطه ای باشد در نقطه ای دورتر از جنگل که با ورود به آن دنیایی جذاب و دیدنی را خواهیم دید .
به رامسر می روم تا از آنجا به سمت جواهردشت حرکت کنیم . از جاده سیاهکل رود به جواهردشت خواهیم رسید . جاده ای که درختان پرتقالش در همین اول جاده دل می برد و همه چیز اینجا تازه و دیدنی است ، بارانی که ساعتی پیش ، درختان و زمین را نمناک کرده ، خنکی دلچسبی را به مسیر بخشیده . جاده آسفالته است و باید تا انتهای این جاده از لابه لای درختان جنگلی و مرکبات عبور کنیم تا به محله خیاط برسیم .
در انتهای این مسیر به بقعه نقره عباس می رسیم که اهالی برای راز و نیاز با خدای خود به آنجا می آیند . آرام آرام جواهر سبز گیلان چهره می گشاید و مقصد ما نمایان می شود .
گروه های مختلف گردشگر را می بینم که از طراوت و زیبایی جواهردشت و هوای دلنشینش به وجد آمده و با هم می خندند ؛ از دیدن و شنیدن این هیاهو و نشاط ، لبخند به لبانم می آید .
کاش کمی از نشاط و آرامش و طراوت بی نظیر اینجا را با خود به شهر ببرم تا دوستانم نیز کمی دراین دنیا غرق شوند و لذت ببرند .

جواهردشت جواهردشت

جواهردشت ، جواهری در خطه گیلان
جواهردشت روستایی ییلاقی از جاذبه های گردشگری گیلان، در ارتفاع تقریبی ۲۰۰۰ متری از سطح دریای مازندران ، در شهرستان رودسر ، حدود ۲۲ کیلومتری محله سیاهکل رود ، شرق استان گیلان قرار دارد که طبیعت فوق العاده ، هوای پاک و دلنشین آن ، آرامش بی مثالش ، دشت های سرسبز و کم نظیرش گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را شیفته خود کرده است .
منطقه کوهپایه‌ای جواهر دشت با مساحت تقریبی ۱۰۰ هکتار دارای اقلیم خیلی مرطوب و معتدل است که از طبیعت ، کوه و جنگل بهره فراوان برده است.
ساکنین این منطقه در زمستان که همه جا را برف می پوشاند، جواهردشت را ترک می کنند و با گرم شدن هوا و تولد دوباره طبیعت به روستای ییلاقی خوش آب و هوای خود باز می گردند. آن ها برای تامین آب آشامیدنی خود در ییلاق از چشمه های موجود در منطقه استفاده می کنند ؛ چون آب لوله کشی در این منطقه وجود ندارد .
زمین های زیر کشت سیب زمینی اهالی ، دیوارهای سنگی و حصارهای میان مزارع و خانه ها و مناظر چرای گوسفندان با صدای زنگوله هایشان برای میهمانان جواهردشت بسیار جالب و تماشایی است .

تفریحات و مسابقات جواهردشت

در این طبیعت کم نظیر و فوق العاده عکاسی ، دوچرخه سواری ، پیاده روی ، کوهنوردی به سمت قله سماموس ، اسب سواری و … بسیار لذت بخش است .
علاقه مندان به ورزش های بومی و محلی اگر در اواسط مرداد ماه به جواهردشت بروند ، شاهد برگزاری مسابقات کشتی گیله مردی ، اسب دوانی و طناب کشی و.. خواهند بود . این مسابقات هیجان انگیز توسط سازمان میراث فرهنگی گیلان و بخش خصوص برگزار می شود .

۱)عکاسی از مناظر عروس رودسر
هنرمندان عکاس و علاقه مندان به این رشته هنری در فصل های مختلف سال برای برداشت تصاویری بی نظیر از طبیعت بکر ، اسب ها ، دام های درحال چرا در دشتی سبز ، آسمان مه گرفته و … به این منطقه سفر می کنند .

۲) کوهنوردی
در طول مسیر کوهنوردان کوله به دوشی را خواهید دید که برای رسیدن به قله ۳۶۷۸ متری سماموس در جبهه جنوبی روستا باید از ییلاق جواهردشت گذر کنند . اغلب در فصل زمستان به صورت حرفه ای به این قله می روند

قبل از قدم نهادن در این روستای ییلاقی ، مسیر و زیبایی هایش بسیار مجذوبتان خواهد کرد . از مسیری که اطرافش را درختان پرتقال و مرکبات فرا گرفته باید گذر کرد .

یک بازار محلی با دکان های مختلف خوار و بار فروشی ، قصابی و … نیز در ابتدای آبادی وجود دارد ، که اهالی مهربان جواهردشت را در آنجا خواهید دید .

در اینجا نیز جایی برای عبادت و راز و نیاز وجود دارد ، آستانه متبرکه نقره عباس را در دشتی زیبا ، پیش ازجواهردشت خواهید دید که می توان برای زیارت و سیاحت و تماشای محله و زیبایی هایش ، ساعتی را در آن جا سپری کرد
جواهر دشت جواهردشت

پوشش گیاهی و جانوری منطقه جواهردشت
پوشش گیاهی منطقه سرولات و جواهردشت از جاهای دیدینی گیلان، را پهن برگان تشکیل می دهند به این صورت که در بخش پایین منطقه شمشاد ، وسکا و خرمندی ، ممرز ، بخش میان را پوشش جنگلی از نوع ممرز ، افرا ، انجیلی ، توسکا ، خرمالوی وحشی ، لیلکی ، ازگیل ، آزاد و بلوط و بخش بالا را بلوط ، آزاد ، راش ، ون ، زالزالک و گلابی وحشی دیده می شود .
گیاهانی چون تمشک ، گزنه ، پامچال ، بنفشه … نیز در این منطقه وجود دارد .
جانورانی نظیر مرال ، شوکا ، کل و بز ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، گراز ، شغال ، گربه جنگلی و پرنده قرقاول در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهردشت زندگی می کنند .

مسیر دسترسی به جواهردشت
آدرس : ایران ، گیلان ، رودسر ، بخش کلاچای ، دهستان سیاهکلرود ، روستای جواهر دشت .

مسیر دسترسی
ابتدا از تهران از جاده زیبای چالوس به سمت رامسر بروید ، و سپس به طرف رامسر حرکت کنید . از چابکسر در ۵ کیلومتری رامسر ، به سمت کلاچای در غرب رفته و بعد از حدود ۷ کیلومتر به جاده سیاهکل رود می رسیم . جاده ای که از میان باغ های مرکبات عبور می کند و در انتها به سیاهکل رود و خیاط محله می رسد . اگر قصد سفر با خودروی شخصی را دارید ، بسیار باید مراقب بود و از جیپ یا خودروهای دو دیفرانسیل استفاده کرد .

بهترین فصل برای رفتن به جواهردشت از جاهای دیدینی گیلان بهار و تابستان است ؛ اما اگر دوست دارید از مناظر زمستانی این منطقه بهره مند شوید ، با تجهیزات کامل و مناسب زمستانی سفر کنید .
همراه خود لباس گرم ، جعبه کمک های اولیه ، کفش مناسب کوهنوردی ، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی و… داشته باشید .
جواهر دشت آب لوله کشی ندارد، همراه خود آب معدنی داشته باشید . هر آچه که نیاز دارید را می توانید از دکان های اطراف منطقه و بازار نزدیک جواهردشت تهیه کنید تا به کسب و کار روستاییان رونق ببخشید.
وقتی رسیدید ، تنها از زیبایی ها لذت ببرید و گوشه ای بنشینید و دمی بیاسایید . برپایی یک آتش کوچک و آماده کردن یک چای ذغالی شاید بهترین راه برا رفع خستگی باشد . البته آتش را هنگام رفتن از جواهر دشت کاملا خاموش کنید .
بعد از بازدید و گشت و گذار در این طبیعت زیبا ، برای دوستانی که همراهتان نیامدند ، سوغاتی به یادگار ببرید ؛ انواع لبنیات محلی دوغ ، ماست ، پنیر ، گل گاوزبان ، رب‌ آلوچه ، سبزی های معطر و دارویی ، این ها سوغاتی هستند که می توانید از جواهر دشت تهیه کنید .

جواهردشت جواهردشت
——————————————————————————————————————————————————————————–
جواهردشت جواهری در خطه سرسبز گیلان است. سرزمین زیبای جواهردشت در ۲۶ کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق استان گیلان و در شهرستان رودسر واقع شده است.

طبیعت بکر، دشت های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و… همه و همه در این منطقه زیبا در شرق گیلان جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی را به سوی خود بکشاند. برای رفتن به جواهر دشت از سیاهکلرود سوار بر جیپ های مسافرکش می شویم که معمولاً بیش از ظرفیت مسافر سوار می کنند، از خیاط محله، سجیدان و رودخانه سجیدان می گذریم و وارد چاشت خورلات (چاشت به معنی ناهار) که مکانی تفریحی و گردشی است می شویم.

فاصله سیاهکلرود تا جواهر دشت از میان جنگل های انبوه و درختان سربه فلک کشیده و رودخانه و دره و کوه می گذرد، با این که باید از مسیر جاده خاکی بگذریم اما سرسبزی، این مشکل را هموار می کند و در یک چشم به هم زدن از مسیر ۲ ساعته رد شده و به محله زیبای جواهردشت می رسیم.

قهوه خانه های بین راهی محلی مناسب برای خوردن چای و استراحت است که معمولاً رانندگان دقایقی را درکنار یکی از آنها می ایستند. قبل از ورود به محله جواهردشت آستانه متبرکه «نقره عباس» در دشتی زیبا و وسیع قرار دارد که معمولاً اهالی و مسافران برای زیارت و سیاحت به آنجا می روند تا چشم انداز زیبای آن را ببینند. وجود گیاهان زیبا مانند «میش گوش» و انواع گل های مختلف با رنگ های متفاوت از جمله زیبایی های این منطقه است، از کنار بقعه، محله و خانه های زیبای آن که با سقف های شیروانی روزبه روز در حال افزایش هستند دیده می شود، در گذشته تعداد خانه ها محدود بود اما هر روز خانه ای جدید بنا می شود.

در سراشیب سبزه زاران زمین های زیرکشت سیب زمینی و صدای دلنشین زنگوله های گوسفندان در حال چریدن برای هر بیننده تازه واردی جالب و تماشایی است. زمین های محصور شده با سیم خاردار و دیوارهای سنگی همه و همه نشانگر زیبایی و حد و مرزهای همسایگی و باغ های کشاورزی است.

جواهر دشت آب لوله کشی ندارد و مردم منطقه آب شرب خود را از چشمه های داخل محله تأمین می کنند.
وسعت سبزه زاران و چمنزاران، بگو و بخند جوانان و مسافران تازه وارد، ورزش جوانان در سبزه زارها، منظره چریدن گاوها و گوسفندها و صدای زنگوله های آنان هر بیننده ای را بیشتر دلباخته و مشتاق می کند و طبیعت زیبا، باصفا و دیدنی جواهر دشت قلب ها را گرفتار و پایبند خویش می سازد. این همه نشاط و سرور و جنب و جوش را باید مرهون هوای سالم و روح بخش کوهستانی جواهر دشت بود. سبزه زارانی چون ناصره دشت، لووه سر و… هر بیننده و پرنده و چرنده را به تحرک و نشاط وامی دارد.

جواهر دشت، جواهری دیدنی است و هر ایرانی و بخصوص گیلانی مشتاق طبیعت حق دارد برای یکبار هم شده این روستا را ببیند و با مردم خوب و مهربان آنجا که از سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلی، گاوماست و روستاهای دیگر که در فصل تابستان در جواهر دشت اسکان دارند، آشنا شوند.
در ضلع جنوبی جواهردشت قله بلند و زیبای سماموس با غرور و سرافرازی قد برافراشته و با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا جواهر دشت را در پناه خویش گرفته است. برای رسیدن به قله سماموس حتماً باید یک راهنما از محله به همراه گردشگران و مسافران باشد تا آنان راه را گم نکنند. به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان مطالعه کتب محققان دارالمرز گیلان، از آستارا تا آستار آباد، رویان و رستمدار، راهنمای گیلان و کتاب گیلان درباره جواهر دشت جز چند نام درباره آستانه متبرکه دیده نمی شود.

به گفته پیران و ریش سفیدان محل، چون در دوران قدیم جواهر نامی دراین آبادی بزرگتری و سروری مردم را داشت به احترام او نام آبادی را جواهردشت نهادند. عده ای دیگر عقیده دارند که چون زمین های دامداری و جنگل های اولیه تبدیل به چمن زار و سبزه زار شد و زیبایی سبزه ها و چشمه سارها و مرغوبیت زمین برای کشت و کار مفید بود از آن رو این محل را جواهر دشت گفتند.

عده ای دیگر معتقدند حدود آبادی این روستا بیش از ۴۰۰ سال است اما مشاهدات عینی و بررسی های لازم آن چنان که توصیف می کنند به نظر نمی رسد زیرا نه آثار تاریخی و ملاک و دلایل مستندی وجود دارد و نه بزرگان علم و ادب و محققان اندیشمند چیزی درباره جواهردشت نوشته اند.

در هر حال با ملاحظه قبور بالامحله و پایین محله و خانه های سنگ و چوب و درب های کهنه قدیمی و استفاده معماری قدیمی و روپوش هایی به نام محلی «لت» و بدون حفاری در گوشه و کنار جهت پیدا کردن آثار باستانی و تاریخی و اطلاع کامل از پیدایش این آبادی بعد از دیلمان و اشکورات با حدس و گمان می توان گفت سابقه این آبادی باتوجه به این موارد در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال بیشتر نیست و به علت دامداری بودن و مهاجرت دامداران به مدارک و دلایل گویایی جز گمان نمی توان تکیه کرد و آستانه های نقره عباس، سه برادران و حاج محمدامین به علت عدم نسب نام و کتیبه و سند مستدل نمی توان درباره جواهر دشت با اطمینان و قاطعیت چیزی گفت. به هر حال عمر آبادی جواهر دشت از ۳۰۰ سال نباید بیشتر باشد و هجوم مردم و ازدیاد جمعیت به خاطر هوای پاک و چراگاه هایی است که مردم را برای سکونت موقت به این آبادی کشانده است.

با تمام این توصیف ها جواهر دشت از ۲ کلمه جواهر و دشت ترکیب یافته است، جواهر یعنی طلاجات، دانه های قیمتی و دشت یعنی زمین های مسطح یعنی سبزه زارها. بنابراین جواهر دشت یعنی جواهری زیبا و قیمتی.
در واقع زمین مرغوب و با ارزش و هوای پاک و سالم همه و همه دلیلی بر جواهر دشت بودن این منطقه است. بازاری در نقطه ورودی این آبادی وجود دارد و دکان های قصابی، خواربار فروشی و قهوه خانه در آن واقع شده است و مردم خونگرم و میهمان نواز در این خطه سرسبز زندگی می کنند.

همه ساله مسابقات کشتی گیله مردی و طناب کشی و اسب دوانی و… با مشارکت سازمان میراث فرهنگی گیلان و بخش خصوصی در این منطقه زیبا برگزار می شود که خیل عظیمی از علاقه مندان و گردشگران را به این منطقه می کشاند. شایان ذکر است دامداران در گذشته از اول بهار به جواهر دشت می آمدند و اوایل فصل سرما دام های خود را به محله های پایین می بردند اما هم اکنون در وقت معینی دام های خود را به ارتفاعات برده در وقت معین نیز بازمی گردانند و این موضوع برای بهبود وضع جنگل و مرتع و دشت بسیار مهم است.
گفتنی است جواهردشت در زمستان به دلیل بارش سهمگین برف خالی از سکنه است.

 

جواهر جواهردشت

جواهر1 جواهردشت

جواهر2 جواهردشت

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  بکر دیدنی به خصوص در فصل بهار که بسیار زیباتر است و چشم نواز تر

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  جواهر دشت به حدی زیبا هست که نیاز به تعری فکردن نداره.جواهری در ایران هست واقعا.سر سبز و زیبا.فقط از اوایل دهه ۹۰ ویلا سازی و ساختمون سازی داره میشه.کلا هر جا که خوب و زیبا باشه ما انسان ها میریم برای خراب کردنش

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  بكر ديدني به خصوص در فصل بهار كه بسيار زيباتر است و چشم نواز تر

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *