رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

جزیره لارک

تاریخ بروزرسانی :
۱۳ آبان ۱۳۹۹

جزیره لارک با مساحت تقریبی هفت و نیم کیلومتر مربع ، در خلیج همیشگی فارس ، در جنوب قشم و در تنگه هرمز واقع شده است . بیشتر بومیان لارک به صیادی و غواصی می‌پردازند. لارک از کوه‌های آتشفشان مخروطی تشکیل شده است.برای رفتن به لارک بهترین راه جزیره قشم است. گردش یک روزه در لارک می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. این جزیره مرجانی از هرمز و به‌وسیله قایق محلیان نیز دسترسی دارد. سواحل لارک مرجانی، بکر و مناسب برای پیاده‌روی و گردشگری هستند.با ۷ / ۴۸ کیلو متر مربع مساحت، در فاصله ۱۸ مایل دریایی از مرکز استان شهر بندرعباس و ۶ مایل دریایی از شهر قشم و در جنوب شرقی این شهر در تنگه هرمز قرار دارد. بلند ترین نقطه آن ۱۳۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، و بزرگ ترین قطر آن ۶/۱۰ کیلومتر است.

-لارک-11 جزیره لارک

خلیج فارس حریری آبی رنگ، مرصع به جواهرات رنگارنگ و گران‌قدر است. جزیرۀ لارک یکی دیگر از جواهرات درخشان و ارزشمند بر این پهنۀ وسیع و آبی است. جزیرۀ لارک برخلاف جذابیت‌های بسیار و شگفتی‌های بی‌شمار طبیعی که در قلب خود نهفته است از چشمان کنجکاو و جویای گردشگران پنهان مانده است. به همین دلیل در این مقاله میزبون قصد دارد به جزیرۀ لارک سفر کند. از فرازها و فرودهایش بگوید. زیبایی‌های بی‌مثالش را شرح دهد. از شگفتی‌های شگرف طبیعتش پرده بردارد. فقط و فقط به این امید که این جزیرۀ جذاب و تماشایی بیش از پیش مورد توجه گردشگران عزیز قرار بگیرد. فراموش نکنید توجه گردشگران همیشه در طول تاریخ جهان موجب رونق و شکوفایی شهرها و آبادی‌ها بوده است. ضمن اینکه تماشای جذابیت‌های خاص طبیعت نه تنها خالی از لطف نیست بلکه به کوله‌بار تجربه خواهد افزود و روح را جلا خواهد بخشید.

صید ماهی در خلیج فارس

جمعیت اندک و توجه محدود به جزیرۀ لارک حکمت‌هایی داشته است. از جملۀ مهمترین این حکمت‌ها لازم است به طبیعت بکر و دست‌نخوردۀ این خاک گران‌قدر اشاره کنم. اگر مشتاق هستید طبیعت را به دور از نقاب صنعت و تکنولوژی ببینید جزیرۀ لارک این فرصت بی‌مثال را در اختیار شما قرار خواهد داد.مردم جزیره لارک با گویشی خاص از زبان لری صحبت می‌کنند. نام این گویش خاص کُمرازی ثبت شده است. شاید جالب باشد بدانید که در جزیرۀ لارک تنها ۲۰۰ یا شاید ۳۰۰ خانواده ساکن هستند.

-لارک-8 جزیره لارک

موقعیت مکانی جزیره لارک

همان طور که ذکر شد جزیرۀ لارک دقیقاً در تنگۀ هرمز قرار گرفته است و همان طور که می‌دانید تنگۀ هرمز از اهمیت سیاسی اقتصادی و استراتژیک ویژه‌ای برخوردار است. به همین دلیل جزیرۀ لارک از روزگاران گذشته مدام مورد توجه و تجاوز بیگانگان واقع شده است. در واقع موقعیت مکانی ویژۀ جزیرۀ لارک سبب شد تاسال‌ها پیش این جزیره تحت سلطه و اشغال پرتغالی‌ها قرار بگیرد. آثار و نشانه‌های پرتغالی‌ها در جزیرۀ لارک هنوز باقی مانده است. در سفر به جزیرۀ لارک امکان بازدید از این آثار تاریخی وجود دارد.

-لارک-10 جزیره لارک

قلعۀ پرتغالی‌ها در جزیرۀ لارک

ماجرای حضور پرتغالی‌ها در خلیج فارس یا به عبارتی دیگر در جنوب ایران زمین مربوط به دوران صفویه است. در آن دوره پرتغالی‌ها و انگلیسی‌ها از یک سو و دولت عثمانی از سویی دیگر به ایران زمین وارد شدند. در بیشتر یا شاید تمام جزایر خلیج فارس آثار پرتغالی‌ها به چشم می‌خورد. قلعۀ بازمانده از پرتغالی‌ها در جزیرۀ لارک قلعه‌ای بزرگ است و این روزها قرار است مورد بازسازی و مرمت قرار بگیرد. این بنا به هر حال بخشی از تاریخ این مرز و بوم را یدک می‌کشد. در جزیرۀ لارک تنها قلعه‌ای بزرگ از پرتغالی‌ها به یادگار باقی مانده است. در حالی که در جزایر قشم و هرمز توپ‌های پرتغالی به وضوح باقی مانده‌اند. شاید پرتغالی‌ها از جزیرۀ لارک به عنوان اتاق فکر یا محلی برای تجمع استفاده می‌کرده‌اند و تجهیزات نظامی خود را در جزایر قشم و هرمز قرار داده بوده‌اند.

-لارک-9 جزیره لارک

جاذبه‌های گردشگری و تاریخی در جزیره لارک

قدمت دیرینۀ جزیرۀ لارک سبب شده است این جزیرۀ جذاب و تماشایی در روزگار ما جاذبه‌های تاریخی بسیاری در خود داشته باشد که به خاطر دیدار از آن جاذبه‌ها که هم‌چون دفترچۀ خاطراتی سرگذشت پرماجرای خود را بر آن نوشته است گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کند. شک نداشته باشید جزیرۀ لارک دوست دارد همچنان زنده بماند و فراموش نکنید رفت و آمد گردشگران به این جزیره درست مثل جریان خود در شریان‌های حیاتی این جزیره است. گردشگران مایۀ زندگی شهرها و آبادی‌ها هستند. انسان زنده است و زندگی می‌بخشد. انسان خلاق است و شکوفایی و رونق می‌بخشد. انسان با ذهنی فعال خاطره‌ها را به خاطر می‌سپارد و از آن‌ها قصه می‌سازد. پس بیهوده نیست که انسان اشرف مخلوقات است.

در جزیرۀ لارک خانه‌هایی صد ساله و گاه حتی دویست ساله به چشم می‌خورد. دیدار از این خانه‌های کهنسال قصه‌های بسیاری از سبک زندگی پیشینیان ر این جزیره را باز می‌گوید. به علاوه اینکه در جزیرۀ لارک یک فانوس دریایی قدیمی و یک کشتی نیمه غرق شده نیز به چشم می‌خورد. دیدار از این فانوس دریایی و کشتی نیز خالی از لطف نخواهد بود.

-لارک-6 جزیره لارک

شب‌های درخشان در خلیج فارس

یکی از آرزوهای بزرگ شهرنشینان، مخصوصاً ساکنان شهرهای بزرگ تماشای آسمان صاف و پرستاره است. اگر شما هم چنین آرزوی زیبایی را در دل می‌پرورانید لازم است به سمت جنوب ایران زمین یعنی جزیرۀ لارک سفر کنید. آسمان این جزیرۀ بی‌همتا، صاف و مهتابی است. هنوز دوده و غبار و آلودگی زیبایی‌های این آسمان را در خود محو و پنهان نکرده است. هنوز برق چراغ‌های صنعتی بر ستارگان آسمانی غلبه نکرده و شاید باوش سخت باشد اما لازم است بدانید که هنوز ستارگان در آسمان این جزیره می‌درخشند.

وقتی به جزیرۀ لارک رسیدید، وقتی شب ‌هنگام تصمیم گرفتید در کمال آرامش و فراغ خاطر به آسمان پرستارۀ جزیره چشم بدوزید، به سمت ساحل بروید. در ساحل نقره‌فام جزیرۀ فیروزه‌ای لارک با جلوه‌ای خاص از طبیعت روبه‌رو خواهید شد. چون در این هنگام خواهید دید که نه تنها ستارگانی بر پهنۀ آسمان می‌درخشند بلکه در زیر قدم‌های شما نیز ستارگانی آبی رنگ در حال درخشش هستند. با این تفاوت که ستارگان گسترده بر پهنۀ زمین همراه با سمفونی گوش‌نواز خلیج فارس می‌رقصند و در حین اجرای نمایش به شما خوش‌آمد می‌گویند. با ستارگان زمینی هم‌نوا شوید. زیبایی زیستن را هم‌چون یک لیوان شیر سفید سرد سربکشید.

-لارک-5 جزیره لارک

ساحل نقره‌فام در جزیره لارک

شاید احساس کنید اطلاق تعبیر نقره‌فام‌بودن به ساحل جزیرۀ لارک تنها یک ادعای شاعرانه است. اما باید به تصویر با دقت نگاه کنید و با چشمان خود ببینید که این ساحل واقعاً نقره‌فام است و در معرض تلألؤ خورشید هم‌چون ذرات نقره که نقش بر خاک شده باشند می‌درخشد. خاک جزیرۀ لارک خاکی گران‌بها به شمار می‌رود. در این خاک معادن بسیاری وجود دارد و به همین دلیل انتظار عجایب بسیار نیز می‌رود. در جزیرۀ لارک معادن بسیاری از جمله معادن گوگرد، سنگ آهن، خاک سرخ و نمک وجود دارد. سرتاسر این خاک ارزشمند است. گویی در تمام این جزیره خاک طلا و نقره پاشیده‌اند.

-لارک-3 جزیره لارک

آب صاف، پاک و شفاف در ساحل جزیرۀ لارک

یکی دیگر از شگفتی‌های به حق شگرف جزیرۀ لارک آب صاف، پاک و شفاف در ساحل این جزیره است. باورتان می‌شود آب در منطقه‌ای خاص به قدری صاف، پاک و شفاف باشد که به راحتی امکان تماشای زندگی آبزیان در زیر آب را فراهم کند! اگر برای شما هم جالب است زندگی در جریان در زیر آب‌های نیلگون خلیج فارس را با چشم غیر مسلح و نه از طریق تلویزیون و نه با کمک سایر ابزارهای دید ببینید همین حالا بار سفر را ببندید و رهسپار جزیرۀ منحصر به فرد لارک شوید. یکی از سوغاتی‌های خاصی که می‌توانید از جزیرۀ لارک برای عزیزان خود ببرید صدف‌های کنار ساحل است.

-لارک-2 جزیره لارک

گورستان قدیمی در جزیرۀ لارک

نام گورستان همیشه اندوه و غم را همراه با خود یدک می‌کشد. اما دیدار از گورستان قدیمی جزیرۀ لارک خالی از لطف نیست. مردم لارک رسم جالب و زیبایی دارند. آن‌ها بر سر هر قبر آتشدانی تعبیه کرده‌اند و در آن آتشدان اسپند، عود و کندر می‌سوزانند. سوختن این گیاهان خشبو بر فراز قبرها رایحه‌ای معنوی و دلنشین ایجاد می‌کند. مردم لارک هر هفته در شب‌های جمعه با قرار دادن اسپند و کندر و گاهی هم عود در آتشدان‌ها از رفتگان خود یاد می‌کنند. آتشدان‌ها در این گورستان از جنس سفال پخته هستند و سنگ قبرها از جنس مرجان دریایی. تمام این عوامل در کنار هم سبب شده‌اند که این گورستان در تمام جهان منحصر به فرد و بی‌مانند باشد.

-لارک-1 جزیره لارک

-لارک-4 جزیره لارک

-لارک-7 جزیره لارک

-لارک-12 جزیره لارک

-لارک جزیره لارک

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *