رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۳۰ فروردین ۱۴۰۳

جاهای دیدنی کرمان ۱۴۰۳ 🏜️ از کلوت شهداد تا باغ شازده

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی کرمان را در این مطلب جمع آوری کرده ایم .همانطور که می دانید استان کرمان پهناورترین استان ایران با داشتن آب و هوای دل‌پذیر، غذاهای سنتی فوق‌العاده، آثار باستانی و بناهای تاریخی زیبا ازجمله ارگ بم و بهره‌گیری از تمدنی کهن یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران و یکی از بهترین مقاصد گردشگری کشورمان محسوب می‌شود. کرمان جزو پنج شهر تاریخی ایران است.  استان کرمان محل نگهداری میراث جهانی یونسکو از آثار فرهنگی تا طبیعی است. به همین دلیل جاذبه های گردشگری استان کرمان گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند. همچنین در کنار جاذبه‌ های طبیعی کرمان، آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری از جمله مساجد، کاروانسراها، حمام ‌ها، آتشکده ‌های زرتشتیان و بازارهای قدیمی پر جنب و جوش را خواهید دید.

دره فوسک
دره فوسک یا تنگ سختی یکی از گزینه های مناسب برای طبیعت گردان و علاقمندان به اکو توریست است. این ...
عرقیات گیاهی ایران و خواص آن
عرقیات گیاهی ایران از سالهای دور هم به عنوان سوغات برخی از شهرهای ایران و هم به عنوان درمان و ...
کتابخانه ملی کرمان
ساختمان اولیه کتابخانه ملی کرمان فعلی نزدیک به ۹۰ سال پیش، توسط عده ای از تجار کرمانی و یزدی، با ...
گنبد مشتاقیه کرمان
گنبد مشتاقیه کرمان که به سه گنبد نیز شهرت دارد، از آثار دوران قاجار در کرمان می باشد. این گنبد ...
یخدان مویدی کرمان
یخدان مویدی کرمان از یادگارهای اواخر دوره صفویه است و نظیر دیگر یخچال‌های تاریخی، از آن به‌منظور نگهداری یخ برای ...
حمام یا چایخانه سنتی وکیل کرمان
بنای‌ حمام یا چایخانه سنتی وکیل کرمان در سال‌ 1280 ه . ق‌ به‌ شکل‌ با شکوه‌ و باتاثیرپذیری‌ از ...
گنبد جبلیه
گنبد جبلیه کرمان ،یکی از آثار تاریخی و دیدنی کرمان می باشد که در دامنه کوههای مسجد صاحب‌الزمان این شهر ...
باغ هرندی کرمان
مجموعه باغ هرندی کرمان واقع در ابتدای خیابان فردوسی یکی از ساختمان های عهد قاجار این شهر است. وجود دو ...
تخت درگاه قلی بیگ کرمان
تخت درگاه قلی بیگ کرمان عمارتی است که در جنوب شرقی شهر کرمان و در زاویه جنوبی کوه قلعه دختر ...
مجموعه ابراهیم خان کرمان
مجموعه ابراهیم خان کرمان که از مدرسه، حمام، آب‌انبار و بازار تشکیل شده است و قدمت آن به حکومت فتحعلی ...
باغ شاهزاده ماهان کرمان
باغ شاهزاده ماهان کرمان ، در دامنه کوه جوپار و در بستر کویری، در فاصله 35 کیلومتری جنوب ‎شرقی شهر ...
بازار بزرگ کرمان
بازار بزرگ کرمان، یکی از بزرگترین مجموعه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود. از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ...
گبر دوزی
کرمان که به دیار کریمان معروف است به واسطه ثبت هفت اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو مقام اول را ...
لباس محلی کرمانی
در جامعه شهری استان کرمان زنان از چادر یا روپوش در مکان‌های عمومی استفاده می‌کنند و مردان کت و شلوار ...
آبشار خوشکار
آبشارهای خوشکار شامل 2 آبشار در استان کرمان واقع هستند. این 2 آبشار در مسیر موسوم به خوشکار قرار دارند ...

شهر کرمان مرکز استان کرمان است و با جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی بسیاری که دارد، هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند.کرمان همچنین با ارتفاع ۱۷۵۵ متر از سطح دریا، چهارمین مرکز استان مرتفع ایران به‌شمار می‌رود و همین موضوع سبب اعتدال نسبی هوای این شهر در مقایسه با شهرهایی مانند یزد، شیراز، اصفهان و… هوای خنک‌تری دارد. برای بازدید از کرمان باید چند روز زمان صرف کنید تا از تمامی زیبایی‌ها و جاذبه‌های این شهر بازدید کنید.

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از بهترین و بی‌نظیرترین باغ تخت‌هایی است که در یک منطقه کویری می‌تواند وجود داشته باشد. این باغ در جنوب شرقی شهر کرمان قرار دارد. از المان‌های اصلی باغ شاهزاده ماهان می‌توان به عمارت اصلی، عمارت شاه نشین، حوض‌ها، حمام و فواره‌ها و سردر خانه اشاره کرد. عمارت اصلی در نقطه انتهایی باغ واقع شده و برای بازدید از آن باید مسیر زیبای باغ را تا انتها پیش بروید. عمارت شاه نشین نیز در کنار عمارت اصلی قرار دارد اما اکنون از آن به عنوان رستوران استفاده می‌شود. حتما غذا خوردن در جایی که روزی قرار بوده شاهی در آن زندگی کند تجربه جذابی خواهد بود.
باغ شازده به واسطه واقع شدن در دامنه ارتفاعات جوپار بر خلاف مناطق دیگر این شهر آب و هوای مطبوعی دارد. دسترسی به آب قنات تیگران و البته حاصل خیز بودن خاک آن برای رشد درختان، سبب به نمایش در آمدن باغ بسیار زیبایی، در دل کویر شده است. کاشت و رشد انواع مختلف درختان مثمر و غیر مثمر این باغ نتیجه نظام آبیاری کم نظیر در آن می‌باشد. باغ شاهزاده ماهان در ۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.
برای دسترسی به باغ شاهزاده ماهان باید از خیابان شهاب کرمان به سمت شهر ماهان حرکت کنید. در این مسیر پس از طی مسافت کوتاهی به باغ خواهید رسید.

جاهای دیدنی کرمان

مسجد گنجعلی‌ خان

مسجد گنجعلی ‌خان در کنار سرای گنجعلی خان قرار دارد. این مسجد به لحاظ معماری و هنرهای به کار رفته در آن از مقرنس‌کاری داخل گنبد و خطاطی گرفته تا حجاری‌ها و کاشی‌کاری‌های داخل و بیرون مسجد و گچبری‌های اجرا شده بر طاق نما که چشم بسیاری از گردشگران را به خود خیره می‌کند همه و همه سبب شده تا این مسجد کوچک مجموعه ای از هنرهای دوره صفویه را یک جا به نمایش عموم بگذارد. این مسجد با ۱۲ نورگیر‌ تعبیه شده در مرکز گنبد آن و ۸ نورگیر در پاکار مسجد به طور کامل نور مورد نیاز داخل را تامین می‌کنند. مسجد گنجعلی خان از آثار ملی به ثبت رسیده است.
شما می‌توانید از این جاذبه گردشگری محبوب در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان بازدید کنید.

جاهای دیدنی کرمان

آبشارهای خوشکار

از دیگر جاهای دیدنی کرمان آبشار‌های خوشکار است که این مکان شامل دو آبشار می‌باشد. به دلیل وقوع این آبشارها در مسیری به نام خوشکار به این نام خوانده می‌شوند. با پیاده روی از روستای کسیکان، در طول رودخانه به آبشارهای خوشکار دسترسی خواید داشت. در مجاورت آبشار، غاری قرار دارد که با سقوط آب از صخره‌ها بخشی از دهانه غار را می‌پوشاند. این آبشار در فصل بهار به دلیل پرآبی آن از دید‌ها خارج می‌شود. اگر کوه‌نوردی مجرب باشید می‌توانید پس از دیدن کردن از آبشار‌های خوشکار مسیر را ادامه داده و به قله لاله زار شاه برسید.

جاهای دیدنی کرمان

یخدان مویدی

بزرگ‌ترین یخچال خشت و گلی جهان یخدان مویدی است. قدمت این یخدان به اواخر دوران صفویه باز می‌گردد. آب این یخدان از قناتی موسوم به همین نام تأمین می‌شود و به همین دلیل به این نام نامگذاری شده است. این یخدان امروزه از جاهای دیدنی کرمان و هدف بازدید بسیاری از جهانگردان است. عناصر تشکیل دهنده این یخدان از قبیل استخر، چاله یخ، حصارو مخزن می‌باشد. در ساخت این یخدان از خشت و ملات گل استفاده شده که دلیل آن عایق بودن آن در برابر حرارت است. از آنجا که قنات‌ها از گذشته تا کنون منبع تأمین آب مناطق کویری بوده و هست این یخدان‌ها برای حفظ و نگهداری آب و یخ از گرمای فصل تابستان ساخته شده‌اند.
یخدان مویدی در خیابان پیروزی شهر کرمان قرار دارد.

جاهای دیدنی کرمان در پاییز جاهای دیدنی کرمان در پاییز

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد در ۲۵ کیلومتری کرمان واقع شده است. این باغ که به عنوان باغ بیگلربیگی نیزی شناخته می‌شود، الگوی ساخت باغ شاهزاده ماهان بوده و قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. بطور کلی باغ فتح آباد دارای یک حوض بزرگ در وسط آن است که از سردر باغ تا نزدیکی عمارت کشیده شده و عمارت‌های چهار فصل، عمارت مرکزی ودرختانی که در دو سمت باغ کاشته شده از دیگر جذابیت‌های آن به شمار می‌آیند. این باغ زیبا به دلیل عبور آب قنات در کنار آن و نظام آبیاری صحیح به عنوان باغی مجلل و اشرافی به تفرجگاهی برای گردشگران تبدیل شده‌است. باغ فتح آباد اکنون یکی از جاهای دیدنی کرمان محسوب می‌شود.
برای دسترسی به باغ فتح آباد شما باید به سمت روستای اختیار آباد بروید.

جاهای دیدنی کرمان در پاییز جاهای دیدنی کرمان در پاییز

ارگ بم

بزرگترین مجموعه خشت و گلی جهان ارگ بم می‌باشد. قدمت ارگ بم به دوران قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این ارگ از قدیمی‌ترین نقاط شهرنشینی در جهان بوده است. بلندترین عمارت این ارگ، عمارت ۵ طبقه حاکم نشین می‌باشد که بر صخره‌ای طبیعی ساخته شده و جالب است بدانید که در دوره پس از اسلام دو مسجد و یک زورخانه نیز در آن ساخته شده. بصورت کلی این ارگ بر روی صخره‌ای بزرگ قرار دارد و برای حفاظت از شهر اطراف آن را نیز خندق‌هایی حفر کرده‌اند.
بیش از نیمی از ارگ تاریخی بم با وقوع زلزله این شهر در سال ۱۳۸۲ تخریب شد. اما اکنون مرمت آن پس از گذشت ۱۴ سال همچنان ادامه دارد. ارگ بم به طور همزمان در فهرست میراث جهانی و میراث جهانی در خطر به ثبت رسید که با تلاش‌های انجام شده از فهرست میراث جهانی در خطر خارج شد.

جاهای دیدنی کرمان در پاییز جاهای دیدنی کرمان در پاییز

آبشارهای سیمک

آبشار سیمک از دیگر جاهای دیدنی کرمان است که واقع در شمال استان قرار دارد. آبشار‌های منطقه سیمک مشتمل بر ۱۳ آبشار است. وجه تسمیه این مجموعه آبشار این است که سیمک نام تنگه‌ای در این منطقه می‌باشد، با دیواره‌‌های بسیار بلند و عرض کم ۳ تا ۵ متر. برای گذر از این تنگه و رسیدن به آبشار سیمک باید از وسایل فنی صعود استفاده کرده و از آمادگی بدنی کافی برخوردار بود. همین سختی صعود بسیاری از صخره نوردان و کوهنوردان را به این نقطه جذب می‌کند. در این بین لانه پرندگان که در دیواره‌ صخره‌ها وجود دارد بر زیبایی هرچه بیشتر این نقاط افزوده است. وجود امکانات و اردوگاه ساخته شده در منطقه این آبشار‌ها که با مدیریت آموزش وپرورش اداره می‌شود سبب جذب گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور شده است. آبشارهای سیمک از مهمترین جاهای دیدنی کرمان هستند.

جاهای دیدنی کرمان در پاییز جاهای دیدنی کرمان در پاییز

کلوت شهداد

فاصله شهر شهداد تا کرمان در حدود ۱۰۰ کیلومتر است. البته این فاصله تا کلوت‌ شهداد ۴۰ کیلومتر می‌باشد. شهداد در حقیقت گرم‌ترین نقاط زمین را در خود جای داده‌. جالب است بدانید بصورت کلی کلوت کوه‌های شنی می‌باشند که اساس و عامل تشکیل دهنده‌‌شان، باد است. کلوت با شکل‌های خیره کننده‌اش و وجود گلدان‌‌های کویری یا نبکا، با حدود ۱۰ متر طول از جاذبه‌های شگفت‌انگیز این نقطه عجیب از کویر می‌باشد.
در نزدیکی شهداد کوهستان سیرچ قرار دارد بر خلاف شهداد که به گرمای وحشتناک معروف است، قله‌های این کوهستان تا آخرین روزهای اردیبهشت پوشیده از برف هستند و این منطقه دارای آب دائمی می‌باشد. اما عجیب‌تر آن‌که در یکی از گرم‌ترین نقاط زمین خانواده‌های ساکن در این منطقه با آب رودخانه درختنگان که از قله‌ها و ارتفاعات هی‌نامان سرچشمه می‌گیرد هم زندگی کرده و هم باغ‌های خود را پوشیده از مرکبات و خرما کرده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم که حتما در سفر خود به این شهر در کنار بازدید از جاهای دیدنی کرمان شبی را هم در کویر این منطقه بگذرانید.

جاهای دیدنی کرمان در پاییز جاهای دیدنی کرمان در پاییز

حمام وکیل

حمام وکیل کرمان در سال ۱۲۸۰ ساخته شده و معماری آن تلفیقی از معماری دوره‌ زندیه و قاجار است. این بنای باشکوه دو بخش یعنی رختکن و گرم‌خانه دارد. در سال ۱۳۶۹ این حمام بازسازی شد و امروزه آن را به یک چایخانه‌ سنتی تبدیل کرده‌اند که گردشگران می‌توانند فالوده کرمانی، انواع نوشیدنی و انواع غذاهای محلی را نوش جان کنند.

آدرس: کرمان، میانه‌های بازار کرمان، بعد از حمام گنجعلی خان

جاهای دیدنی کرمان

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه تنها بنای تاریخی سنگی کرمان است که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد. این گنبد در شرق شهر کرمان و نزدیکی پارک پردیسان و دو قبرستان صاحب‌الامر و سید حسین کرمان قرار دارد. این گنبد هشت‌ضلعی توانسته است در مقابل حوادث و گذر زمان مقاومت کند و سالم بماند.

امروزه داخل این مجموعه را به موزه‌ سنگ کرمان تبدیل کرده‌اند و می‌توانید علاوه بر بازدید از این بنای تاریخی، از موزه نیز بازدید داشته باشید. این بنا در ۲۹ آذر ماه ۱۳۱۶ با شماره‌ ۲۹۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: شرق کرمان، خیابان شهدا

جاهای دیدنی کرمان

کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه‌ ملی کرمان در دوران پهلوی اول ساخته شده و در خیابان شهید رجائی، خیابان خورشید واقع شده است. این بنای آجری یک طبقه بوده و در وسط محوطه‌ای زیبا قرار دارد. در محوطه‌ آن درخت‌های سرو، حوض آب و آب‌نماها بر زیبایی آن افزوده است. کتابخانه‌ ملی کرمان در ۳۰ شهریور ۱۳۷۸ با شماره‌ ۲۴۱۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: کرمان، خیابان شهید رجایی، پارک ریاضیات

جاهای دیدنی کرمان

پیست اسکی سیرچ

پیست اسکی سیرچ بزرگ‌ترین پیست اسکی جنوب شرق ایران است که در کرمان قرار دارد. این پیست در جاده قدیم کرمان-بم قرار دارد و می‌توانید بعد از عبور از تونل سیرچ، به پیست برسید.

آدرس: کرمان، جاده سیرچ، بعد از تونل

پیست اسکی

شیرینی های محلی کرمان کدامند ؟

شیرینی های خوشمزه و مقوی نظیر کلمپه و کماچ سهن که با خرما درست می شوند و مورد پسند هر سلیقه ای هستند. روغن جوشی ، قطاب کرمانی، قاووت که انواع مختلفی دارد (پسته ای، نخودی، قهوه، خشخاشی و غیره)

غذاهای محلی کرمان کدامند ؟

 آش آماج ، آش گندم شیر، آش رشته کرمانی، آش روزه، آبگوشت بادمجان و کشک، آبگوشت بز قرمه، کله جوش، اشکنه کرمانی و زیره پلو

جاذبه های طبیعی کرمان چیست ؟

جنگل پردیسان ، آبشارهای سیمک ، پیست اسکی سیرچ ، آبشارهای دره سختی

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

 • عباس

  در زمستان‌کجا پیشنهاد میدین!؟

  ۳ دی, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • مرضیه

  سلام بله پاییز خیلی قشنگ و زیبایی داره. مخصوصا باغ شاهزاده ماهان در فصل پاییز بهشت رنگهاست

  ۳۰ آذر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • مینو معاذالهی

  مینو ازکرمان هستم-روستای گلزارمعروف به قریة العرب نیزیکی ازجاذبه های گردشگری کرمان است که در۶۰کیلومتری کرمان قراردارد ودارای جاذبه های زیبایی ازقبیل باغ های بزرگ از سیب وگلابی بادیوارهای خشت گلی -رودخانه پراآب بارفاحیات الاچیق وقنات آب-همچنین زیارتگاه شاهزاده عبدالله(برادرامام رضا) برای افرادی که دنبال فضاهای معنوی هستند .

  ۲۱ آبان, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • هخامنش سعیدی

  در پاییز می شود ب جیرفت هم رفت

  ۲۰ آبان, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  ارگ بم واقعا زيباست از جاهايي است كه بايد رفت ديد كه واقعا چه شاهكاري است

  ۲۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  در ميدان مشتاق عمارت مشتاقيه هم مكان ديدني زيبايي در داخل شهر كرمان مي باشد

  ۱۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مرضیه

  سلام
  آبشار راین که خیلی زیباست و ارگ راین نیز یک بنای تاریخی خیلی زیبا در راین میباشد.

  ۱۹ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • وادیان

   سلام وقت بخیر در فصل پاییز خوبه به کرمان سفر کنم

   ۲۷ آذر, ۱۳۹۹
 • مرضیه

  سلام
  گنبد جبلیه در کرمان و شاه نعمت الله ولی در ماهان دو اثر تاریخی دیگر کرمان هستند که بسیار زیبا هستند.

  ۱۹ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *