رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

تاریخ بروزرسانی :
۲۸ مهر ۱۳۹۸

بوشهر جاهای دیدنی زیادی در فصل های خنک دارد. بندر بوشهر، مرکز استان بوشهر و بزرگ‎ترین شهر این استان است. برای طبیعت گردها، بوشهر دارای جاذبه‎های طبیعی شگفت انگیز و متفاوتی است. پدیده‎های طبیعی خاص و میراث زمین شناسی جنوب کشور، از جذابیت‎های این سفر خواهندبود. بوشهر شبیه یک شبه جزیره‎ی کوچک است که از سه طرف به خلیج فارس محدود شده و از طرف دیگر، توسط رشته کوه‎های زاگرس محصور شده‎است.شبه جزیره‎ بوشهر دارای بافتی قدیمی در نقطه شمالی شهر است که آثار باستانی و بناهای تاریخی فراوانی را با پیش زمینه‎ی زیبای ساحل خلیج فارس، به نمایش می‎گذارد.
این بندرگاه به دلیل موقعیت مناسب برای صادرات و فعالیت‎های اقتصادی، همچنین وجود نیروگاه اتمی و منابع نفت و گاز، پایتخت انرژی ایران نام گرفته است.
مردم بوشهر، فارسی را با لهجه‎ی بوشهری صحبت می‎کنند. فرهنگ مردم بومی و صنایع دستی سوغات بوشهر، از دیگر جاذبه‎های این سفر خاص، خواهد بود.

آب و هوای بوشهر

فصل بهار و پاییز، بهترین زمان برای سفر به بوشهر است.اقلیم این منطقه جلگه‎ای، گرم و مرطوب است. میانگین دما در تابستان ۳۳ و در زمستان ۱۴ درجه‎ی سانتیگراد است. میانگین بارش سالانه‎ی منطقه ۲۲۰ میلیمتر بوده و ارتفاع از سطح دریا، ۵ متر است.

بوشهر 12 جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

اطلاعات ضروری بوشهر
کد بوشهر: ۰۷۷
فاصله از تهران: ۱۰۵۰ کیلومتر
مدت سفر زمینی: حدود ۱۲ ساعت
مدت سفر هوایی: ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
دورنمای بوشهر
سفر زمینی از تهران به بوشهر، از طریق بزرگ‎راه خلیج فارس، و با گذشتن از راه‎های تهران به اصفهان و سپس یاسوج، صورت می‎گیرد. سفر زمینی به بوشهر طولانیست و در صورتی که از سفر جاده‎ای طولانی مدت و ماجراجویانه لذت می‎برید، بسیار پیشنهاد می‎شود.
سفر هوایی به بوشهر، همه روزه از طریق فرودگاه بین‎المللی بوشهر توسط ایرلاین‎های بسیاری انجام می‎شود. قیمت بلیط هواپیما از فرودگاه مهرآباد تهران به بوشهر و برعکس، از ۱۹۰ تا ۴۵۰ هزار تومان است. در فرودگاه بوشهر نیز می‎توانید از تاکسی استفاده کنید.
اتوبوس‎های تهران به بوشهر از پایانه‎های جنوب، غرب، و بیهقی حرکت می‎کنند، و قیمت بلیط آن از ۷۴ تا ۹۹ هزار تومان است.
سفر با قطار، مستقیم به بوشهر، موجود نیست و می‎توانید از قطارهای مقصد شیراز یا بندرعباس استفاده کنید.

بوشهر 10 جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

دیدنی‎های بوشهر

وجود بافت سنتی بی‎نظیر و آثار تاریخی بسیار در بوشهر، همه ساله باعث جذب مسافران بسیاری به این شهر دیدنی می‎شود.

بوشهر 6 جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

بافت تاریخی بوشهر که در دل شهر قرار دارد، شامل چهار محله است و با معماری خاص، چشم بیننده‎ها را خیره می‎کند. این بافت زیباترین کوچه‎ها و بناها را در خود جای داده است و قدمت آن به دوران نادر شاه افشار باز می‎گردد.

بوشهر 7 جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

عمارت‎های خیره کننده‎ی تاریخی گلشن و کازرونی، در محله‎ی بهبهانی و در دل بافت تاریخی شهر قرار گرفته‎اند و قدمت آن‎ها به دوران قاجار باز می‎گردد. عمارت قاجاری ملک نیز در محله‎ی بهمنی قرار دارد. مشخصه‎ی اصلی این بناها، معماری خاص بوشهری و ساحلی بودن آن‎هاست.

از دیگر خانه‎های تاریخی واقع در بافت تاریخی بوشهر، می‎توان عمارت دهدشتی، عمارت طاهری یا موزه‎ی مردم شناسی بوشهر، و عمارت امیریه را نام برد که قدمت تمامی آن‎ها متعلق به دوران قاجار است. خانه قاضی بوشهر نیز یکی از عمارت‎های تاریخی با تزیینات خاص است که قدمت آن به دوران زندیه می‎رسد.

بوشهر 8 جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

بازدید از مدرسه‎های تاریخی سعادت و گلستان نیز که متعلق به دوران قاجار هستند، خالی از لطف نیست. مدرسه‎ی سعادت به دلیل قدمت تاریخی، مادر مدارس جنوب کشور محسوب می‎شود.

بوشهر 9 جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

گورستان شغاب، گورستانی خاص، عجیب و باستانی در جنوب شهر است که بازدید از آن رایگان است. بوستان شغاب نیز روی خاک های باقیمانده از دوران عیلامیان ساخته شده‎است.

جزیره‎های مطاف، خرو، و ام‎الکرم، جزایری دیدنی و غیرمسکونی در جوار بوشهر هستند.

جزیره ام الکرم

مسجد کوفه که از دیدنی‎های شاخص مذهبی است، قبر جنرال که بازمانده از دوران اشغال بوشهر توسط انگلیسی‎هاست، و موزه‎ی دریانوردی، از دیگر دیدنی‎های جذاب بندر بوشهر هستند.

بازارهای بوشهر

وسوسه‎ی خرید کردن، از اجزای جدایی ناپذیر سفر به شهرهای ساحلی جنوبی است. در سفر به بوشهر، بازدید از بازارهای وسوسه انگیز و جذاب جنوبی را از دست ندهید.

بازار قدیمی بوشهر یا بازار صفا، بازاری تاریخی متعلق به دوران قاجار است که به ثبت ملی رسیده. تماشای معماری جالب این بازار در حین خرید کردن، خالی از لطف نیست.

بازار بوشهر جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

بازار نادر نیز یکی از بازارهای قدیمی شهر است. از بازار نادر میتوانید حلوا و خرماهای معروف بوشهری، و همچنین سوغاتی‎های سنتی و بومی تهیه کنید.

اکر قصد خرید ماهی و میگو دارید؛ به بازار ماهی ‎فروشان سر بزنید.

بازار ماهی فروشان جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

اگر به دنبال بازارهای مدرن‎تری هستید؛ مجتمع تجاری زیتون، هوم کورت آدیداس، مجتمع وزیری، و پاساژهای ملت و آزادگان، پیشنهاد مناسبی هستند.

رستوران های بوشهر
به دلیل ساحلی بودن بوشهر و صید فراوان، بیشتر غذاهای بوشهری با ماهی و میگو پخته می شوند

به دلیل ساحلی بودن بوشهر و نزدیکی به دریا و صید فراوان ماهی و میگو، بیشتر غذاهای محلی با ماهی و میگو پخته می‎شوند. از غذاهای معروف بوشهری می‎توان: قلیه ماهی، قلیه میگو، کباب میگو، ماهی شکم پر، گمنه یاللک، تنداز ماهی، ماهی شور، آبگوشت ماهی، لخلاخ یا دمپخت ماهی و دمپخت میگو را نام برد.

بازدید از شهر بوشهر، به لطف امتحان کردن این غذاهای بومی و سنتی بسیار لذت بخش‎تر خواهد‎بود. برای سرو این غذاها، رستوران‎های برتر پیشنهاد شده توسط بومی‎ها و دیگر مسافران را به شما معرفی می‎کنیم.

رستوران و کافی شاپ شیک و مجلل میداف، با سرو غذاهای محلی و اجرای موسیقی زنده، پرطرفدارترین رستوران بوشهر است.

رستوران میداف جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

رستوران میداف

رقیب سرسخت میداف، رستوران سنتی قوام است که در گذشته آب انبار بوده؛ و در کیفیت غذا با میداف برابری می‎کند.

رستوران قوام جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

رستوران قوام

دیگر رستوران‎های شیک و پرطرفدار بوشهر، رستوران‎های خاتم، شونشین، گرگور، خلیج فارس، و رستوران‎های ایتالیایی گاندو و سن مارکو هستند.

رستوران گرگور جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

رستوران گرگور

سوغات بوشهر

بوشهر شهر نخلستان هاست، بنابراین خارک، خرما، و صنایع دستی ساخته شده از محصولات نخل، از سوغاتی‎های اصلی بوشهر است. انواع ماهی‎های جنوبی و ارده، مسقطی، پنیر خرما، انواع حلوا، انواع نان سنتی، و انواع ترشیجات، از خوراکی‎های سوغات بوشهر هستند.

سوغات بوشهر1 جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

بوشهر صنایع دستی خاص و زیبایی دارد. مهم‎ترین آن‎ها شامل گبه، گلیم، قالی، حصیر، سوزن دوزی، اشیای صدفی، معرق و صنایع چوبی، جاجیم، گیوه، مشک و نمد است.

سوغات بوشهر جاهای دیدنی بوشهر در پاییز

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *