بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ثبت نام تورهای گردشگری خارجی از هم اکنون برای سال ۲۰۱۵

زمان مطالعه : 6 دقیقه
۷ خرداد ۱۳۹۳

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۰۳/۰۷ – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta) به نقل از جام جم، ورود چشمگیر گردشگر خارجی به ایران، اتفاق غیرمنتظره‌ای است که خیلی‌ها را شوکه کرده است. فعالان حوزه گردشگری می‌گویند حالا گردشگران خارجی فضا را برای سفر به ایران بیش از گذشته مهیا می‌بینند. آنها می‌گویند دیگر آن احساس ناامنی تحت تاثیر تبلیغات منفی کمرنگ شده است.

مسئولان سازمان گردشگری هم افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور را دستاورد تحولات اخیر در صحنه دیپلماسی جهانی می دانند. آنها امیدوارند ایران بزودی یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان شود.

برخی از آژانس های مسافرتی کشورهای خارجی می گویند ظرفیت شان برای مسافرت به ایران پرشده و بلیت های هواییما نیز از مدت ها قبل رزرو شده است حتی شنیده شده برخی از تورهای گردشگری خارجی از هم اکنون برای سال ۲۰۱۵ ثبت نام می کنند.

در این میان آمارها هم از روند صعودی ورود گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران حکایت دارد. رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می گوید ورود گردشگران اروپایی در ۴۵ روز اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴۰ درصد رشد داشته است که رویکرد دولت جدید نسبت به توسعه گردشگری جرقه این فضای مثبت را زده است.

مسعود سلطانی فر همچنین از افزایش ۴۰۰ درصدی ورود گردشگران آمریکایی به ایران نیز خبر داده و این اتفاق مثبت را دستاورد مذاکرات هسته ای و تنش زدایی در صحنه دیپلماسی جهانی و سیاست گسترش تعامل ایران با کشورهای دیگر دانسته است.

وی ابراز امیدواری کرده در ماه های آینده با فروپاشی پایه های تحریم و گسترش تعاملات اقتصادی در عرصه بین الملل قطعا در عرصه گردشگری نیز اتفاق های مثبتی در پیش باشد.

باز شدن پای گردشگران خارجی به کشورمان بیشتر از همه به نفع هتلداران تمام شده است. هتل های کشورمان بخصوص شهرهای توریستی که رکود سال های اخیر صنعت گردشگری بیش از همه به ضرر آنها تمام شده بود حالا وقت سر خاراندن هم ندارند.

این طور که گفته شده همه هتل های چهار و پنج ستاره شیراز، اصفهان، یزد و کاشان تا پایان آبان امسال جای خالی ندارد. ۹ هتل چهار و پنج ستاره در شیراز، پنج هتل چهار و پنج ستاره در اصفهان، چهار هتل چهار ستاره در یزد و حدود ۷۰ هتل مستقر در خانه های قدیمی از سوی تورهای خارجی پرشده است.

همچنین ظرفیت اقامتی بیشتر هتل های ۴ و ۵ ستاره شهرهای توریستی کشور تا شش ماه آینده تکمیل است.

محمدحسین محتاج الله، رییس انجمن صنفی هتلداران و مراکز اقامتی استان یزد از افزایش ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی گردشگران خارجی این استان از ابتدای امسال تاکنون خبر می دهد، در حالی که می گوید ظرفیت هتل های استان یزد تا پایان پاییز امسال هم پرشده است.

محتاج الله با یادآوری چند سال اخیر که در آن زمان گاه پیش می آمد ظرفیت هتل ها و مراکز اقامتی استان یزد فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد پر بود، شرایط موجود را چنین ارزیابی می کند که این موج جدید ورود گردشگر خارجی به ایران پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفته که در ماه های اخیر با بهبود مناسبات ایران با دیگر کشورهای دنیا باعث کمرنگ شدن احساس ناامنی و ایجاد فضای اعتماد گردشگران خارجی برای ورود به ایران شده است.

از سوی دیگر ابراهیم پورفرج، رییس جامعه تورگردانان کشور نیز با تائید افزایش چشمگیر ورود گردشگران اروپایی و آمریکایی به کشور این اتفاق را محصول چند عامل می داند که تغییر سیاست های دولت در تعامل با دنیا و شرایط نامساعد این روزهای برخی کشورهای خاورمیانه مانند مصر، سوریه و عراق که موجب سوق داده شدن گردشگران خارجی به سوی ایران شده است.

البته پورفرج بیشتر از این که از موضوع افزایش ورود گردشگران خارجی خوشحال باشد، نگران امکانات محدود و کمبود یا نبود برخی زیرساخت ها برای پاسخگو بودن به موج ورود گردشگران خارجی به کشور است.

وی با اشاره به تکمیل ظرفیت بسیاری از هتل های شهرهای توریستی به دلیل افزایش ورود گردشگران خارجی به این شهرها توضیح می دهد، متاسفانه گزارش های رسیده نشان می دهد در اکثر شهرهای توریستی مانند اصفهان ظرفیت هتل ها تا پایان سال هم تکمیل است.

همزمان شدن شرایط با برگزاری سمینارها و همایش هایی که برخی سازمان ها قرار است مراسم مختلفی را داخل این هتل ها برگزار کنند باعث شده که دیگر جایی برای رزرو محل اقامت توریست ها باقی نماند.

این در حالی است که به اعتقاد پورفرج منطقی ترین راهکار این است که هتلداران در فصول کم گردشگر مانند زمستان ظرفیت هتل خود را به سازمان ها برای برپایی همایش ها اجاره دهند و از فرصت پیش آمده به نفع رونق صنعت گردشگری کشور کمک کنند تا گردشگر بدون جای اقامت روی زمین نماند.

ماهیگیری از آب گل آلود

سرازیر شدن گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران شرایطی بوجود آورده تا برخی هتلداران با آگاهی از تقاضای توریست های خارجی برای اقامت در هتل های ایران نرخ های خود را به طور تصاعدی بالا ببرند.

رییس جامعه تورگردانان کشور با تائید این موضوع از این وضع ابراز نگرانی هم کرده و می گوید: متاسفانه انگار هتلداران بخصوص در شهرهای توریستی از شرایط به وجود آمده به تکاپو افتاده اند و حتی گزارش شده که تا چند برابر نرخ هتل ها را افزایش داده اند تا جبران کسر درآمد ماه هایی را که با رکود ورود گردشگر خارجی مواجه بوده اند، کرده باشند.

در این میان فعالان حوزه گردشگری نیز معتقدند که هر چند افزایش ورود گردشگر به کشور و درآمدی را که از این راه نصیب اقتصاد کشور می شود نباید نادیده گرفت، اما باید توجه داشت که نباید افزایش نرخ خدماتی که به این گردشگران ارائه می شود، بخصوص در بخش هتل ها و دیگر خدمات حمل و نقلی به گونه ای باشد که گردشگر را از کشور فراری بدهد.

پورفرج از مسئولان جامعه هتلداران کشور می خواهد با نظارت و کنترل نرخ ها از بروز هرج و مرج و تخلفات احتمالی از سوی برخی هتلداران متخلف جلوگیری کنند. برای پیگیری این موضوع تلاش کردیم با جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران کشور گفت وگو کنیم که متاسفانه وی در این باره حاضر به گفت وگو نشد.

گردشگری گرانبهاتر از چاه نفت

می گویند چاه نفتمان ممکن است بخشکد، اما صنعت گردشگری اگر رونق بگیرد، متوقف نمی شود. ایران کشوری چهار فصل با جاذبه های سیاحتی و تاریخی فراوان است. این ارزیابی بسیاری از فعالان حوزه گردشگری است که معتقدند گنج اصلی کشورمان نه در چاه های نفت بلکه در صنعت گردشگری آن نهفته است.

محتاج الله، رییس انجمن صنفی هتلداران و مراکز اقامتی استان یزد با تاکید بر این که گردشگران خارجی دلارهای متحرکی هستند که حضورشان به اقتصاد کشور رونق می دهد، تصریح می کند: حالا که گردشگران خارجی برای سفر به ایران چمدان هایشان را بسته اند، باید همه دست به کار شوند و دولت باید از ظرفیت های موجود به نفع رونق گردشگری بهره ببرد.

وی مهم ترین عامل در پیشبرد هدف پیش رو را حفظ و ادامه رویکرد مثبت کشورمان در صحنه بین الملل و در تعامل با دنیا می داند که می تواند بتدریج در کمرنگ کردن سایه های بدبینی ها و بی اعتمادی های گردشگران خارجی برای سفر به ایران موثر واقع شود.

محتاج الله با اشاره به لزوم مشارکت بخش خصوصی در ایجاد بسترهای لازم تصریح می کند: متاسفانه ما در بخش زیرساخت های گردشگری نه فقط با ایده آل ها که با شرایط منطقی هم فاصله زیادی داریم، با این حال نباید دست روی دست گذاشت و دولت باید از مشارکت بخش خصوصی حمایت کند تا سرمایه گذار خصوصی اطمینان حاصل کند که اگر وارد این عرصه شود، زیان نمی بیند و حمایت خواهد شد.

اگر پای امکانات بلنگد

حالا که پای گردشگران بیشتری از آن سوی مرزها به ایران باز شده، همه چیز برای این که صنعت گردشگری کشورمان دوباره رونق بگیرد، آماده است.

مسئولان سازمان گردشگری با افتخار از آمارهایی می گویند که روند افزایشی ورود گردشگر خارجی به کشورمان حکایت دارد و تقریبا بیشتر هتل های شهرهای توریستی تا پایان سال ظرفیت شان تکمیل است و تورهای خارجی از همین حالا برای سال آینده گردشگر ثبت نام می کنند؛ خلاصه این طور که پیداست روزهای امیدوارکننده ای در انتظار صنعت گردشگری کشورمان است، اما به یک شرط.فعالان حوزه گردشگری نگرانند که با این همه گردشگر خارجی که قرار است طی ماه های آینده وارد ایران شوند، کمبود امکانات و فراهم نبودن زیرساخت ها بیش از جاذبه های گردشگری کشورمان و فرهنگ و تمدن چندهزار ساله آن به چشم گردشگران خارجی بیاید.

آنها نگرانند که تعداد هتل های موجود جوابگوی تقاضاها نبوده و وضع راه ها و امکانات حمل و نقل عمومی در شأن پذیرایی از گردشگران خارجی نباشد.

تاکید رییس جمهور بر نقش گردشگری در اقتصاد مقاومتی

رییس جمهور رفتار با گردشگران خارجی و داخلی را مهم و مقدم بر اهمیت خود آثار و اماکن تاریخی دانست و گفت: باید با گردشگران، مخصوصا گردشگران خارجی، با اخلاق، ادب و مهمان نوازی ویژه ایرانی و اسلامی برخورد کنیم.

به گزارش سایت ریاست جمهوری، حسن روحانی، روز دوشنبه در جمع معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تبریک هفته میراث فرهنگی، تصریح کرد: سازمان میراث میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید نقش خود را در اقتصاد مقاومتی بویژه در عرصه اشتغال و ارزآوری به نحو شایسته به انجام رساند.

روحانی بر حضور بخش خصوصی در عرصه گردشگری و صنایع دستی به منظور سرمایه گذاری در حفظ و نگهداری آثار و بناهای تاریخی، ایجاد اماکن و هتل ها و کارگاه های صنایع دستی تاکید کرد و گفت: دولت از طریق صندوق توسعه ملی و اعطای تسهیلات، از سرمایه گذاران بخش خصوصی حمایت می کند.

رییس جمهور با اشاره به حاکمیت عصر ارتباطات در دنیای امروز و رد هرگونه بداخلاقی و تندخویی با گردشگران خارجی و داخلی، تصریح کرد: می توانیم با حفظ شئونات اسلامی و توجه به امنیت ملی، با برخورد مناسب با گردشگران خارجی ایرانیت و اسلامیتمان را توام با اخلاق و رفتار حسنه به آنان معرفی کنیم.

635368618567836871 ثبت نام تورهای گردشگری خارجی از هم اکنون برای سال 2015

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *