بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تیمچه هراتی یزد

زمان مطالعه : 5 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۵ بهمن ۱۳۹۸

تیمچه هراتی یزد که قدمت آن به اوایل دوران پهلوی می رسد ، به جهت دارا بودن الگوی معماری سنتی همواره مورد توجه گردشگران بوده است. این بنا که قسمتی از مجموعه بافت تاریخی شهر را تشکیل می دهد،روزگاری محل مراجعه و تجارت مردم بوده است . این بنا در مجاورت خیابان امام خمینی یزد واقع شده است . تیمچه هراتی یزد در واقع یک نماد شهری می باشد که ورودی های فرعی آن زیبایی معماری سنتی منطقه در بافت تجاری را تداعی می کند . شیوه ساخت ، نوع الگوی معماری ، اصالت و ویژگیهای تزئینی بنا از مواردی هستند که نظر گردشگران را به خود معطوف نموده است.

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
نمای رو به خیابان ِاثرِ تاریخی تیمچه هراتی در یزد.

 

تاریخچه بنای تیمچه هراتی در یزد

تاریخ این بنا را به دوران پهلوی اول نسبت داده اند . بنای تیمچه هراتی در تاریخ هفدهم از ماه اسفند در سال ۱۳۸۱ با شماره ۷۷۸۵،به عنوان یکی از آثار ملی کشور معرفی گردید.محلی ها مالکیت اولیه بنای مذکور را به مرحوم هراتی نسبت داده اند ،اما هرگز سندی در این خصوص یافت نشد . پس از هراتی بازرگانانی که در این بنا مشغول تجارت بودند از ساکنان آن محسوب می شدند . آخرین مالک بنا را آقای دکتر مجیبیان معرفی نموده اند . پس از آن بنا بر اثر عوامل جوی و فرسایشی مدتی متروک ماند و در طی سال های گذشته مورد مرمت و باز سازی قرار گرفت.
تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
نمایی از بنای تیمچه هراتی قبل از مرمت.

تیمچه اصطلاحی ایرانی است که گاهی به فضای سرپوشیده وسیع با حجره های دو یا سه طبقه دور تا دور اطلاق می شود و گاهی نیز آن را به راسته بازار کوتاه ،پهن و مسقف که از دو سو قابلیت بسته شدن دارد،منسوب می دارند. تیمچه هراتی نیز بنایی است از مجموعه تجاری که در قلب بافت تجاری شهر یزد واقع شده است . این مجموعه تاریخی که امروز به صورت نمادین جلوه می نماید،در گذشته محل مراجعه و تجارت مردم بوده است . بنای تیمچه هراتی در مجاورت خیابان امام خمینی یزد که از خیابان های اصلی و اولیه شکل گیری شهر یزد می باشد،بنا شده است .
تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
طرحی از مبنای دید و منظرِ تیمچه هراتی یزد.

سبک معماری استفاده شده در چهار جبهه ،نشانگر تعلق اثر به دوران پهلوی می باشد ،که ظاهر درها و پنجره ها ،نمای آجری رو به خیابان و نوع ستون ها این نظریه را تایید می نماید . تیمچه هراتی یزد بنایی با ویژگیهای منحصر به فرد و متفاوت نسبت به معمول ِ بناهای تاریخی از این حیث می باشد.هویت سازندگان ، الگوی معماری ، هدف از ساخت و نوع استفاده از بنا،هر کدام به نوبه خود دارای نکات تامل برانگیزی هستند که به بنا جایگاه متفاوتی می بخشند . قرار گیری تیمچه در مجاورت بازار و اهمیت محوطه ی بازار بر توریستی بودن مجموعه تاکید دارد . به طوری که نظر اکثر گردشگران داخلی و خارجی را به خود معطوف نموده است .

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
نمایی از پنجره ها و طاقکان در بنای تیمچه هراتی یزد.

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
نمایی دیگر از بنای تیمچه هراتی یزد.

تیمچه هراتی در مجاورت بافت شهری یزد واقع شده و شاخصیت آن از لحاظ موقعیت قرار گیری در خیابان اصلی و قدیم امام منجر شده است تا این اثر به عنوان یک نماد شهری مطرح شده و در اذهان عموم مردم جا گیرد. جنبه های یادمانی الگوهای معماری ِاین بنا بسیار ریشه دار است و در نظر مردم ارزش و اعتبار ویژه ای یافته است . بنای مذکور به عنوان یک پتانسیل مهم اجتماعی و فرهنگی به شمار می آید، که جایگاه ارزشمندی در سیمای شهر یزد دارد .

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
 نمایی ازتیمچه هراتی در مجاورت خیابان اصلی و قدیمی امام در یزد.

دیوار های باد بر که از نوع خشتی می باشد ، ساختار یک بنای سنتی را تداعی می کند که بر جذابیت بازدید بنا از سوی گردشگران می افزاید. در دیوارهای اثر از درگاه ها و پنجره های بسیار بهره برده شده است. وجود طاقچه ها در اتاق ها به نوعی بیانگر چگونگی معماری زمان ِ اثر می باشد. این بنا دارای نعل درگاه های خشتی و در نما به سبک رومی می باشد .

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
 تصویر بخشی از پنجره های رو به بیرون تیمچه هراتی یزد.

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
نمونه ای از نعل درگاه حجره ها در تیمچه هراتی یزد.

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
 تصویر قسمتی از فضای داخلی تیمچه هراتی یزد

در روی پشت بام ترکیبات آجر باعث ایجاد کنگره هایی گردیده اند که خط عمودی نما را محصور می کند. از جمله تزئینات بنا می توان به نمای سیمگل و گچ اشاره کرد. نمای بیرونیِ رو به خیابان نیز دارای نمای آجری می باشد.

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
 نمای آجری رو به خیابان، در بنای تیمچه هراتی یزد.

در اطراف این بنا چندین واحد مسکونی با معماری ساده و چند واحد تجاری و تاسیساتی که بعد ها شکل گرفته اند، قرار دارد. از همجواری های حائز اهمیت بنا، قرار گیری مسجد فاطمه الزهرا (س) در کوچه پشتی تیمچه می باشد.

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
همجواری تیمچه هراتی یزد و مسجد فاطمه الزهرا (س) .

معابر فرعی متصل به تیمچه هراتی به صورت شبکه ای بوده که چگونگی بافت شهر سازی سنتی را آشکار می سازد. این معابر در گذشته شاه کوچه نامیده می شدند. ابعاد این کوچه ها بر اساس شرایط اقلیم و نیازها سنجیده شده است. درواقع قسمت عمده بنا تداعی کننده یک اثر سنتی ِبومی است که بر حسب شرایط اقلیم منطقه شکل گرفته است.
تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد
 نمایی از معبر کوچه پشت ِ تیمچه هراتی در یزد

تیمچه هراتی یزد تیمچه هراتی یزد

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *