جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

تنگه جیز خشت

تاریخ بروزرسانی :
۶ مهر ۱۴۰۲

تنگه جیز خشت ، دره ای است تفریحی و جذاب بین بوركی و خشت و در كنار روستای امام زاده علی. از این روستا كه بگذری تنگه ای در برابرت خودنمایی می كند. در همان ابتدا آسیابی ویران را مشاهده می كنی كه به گفته اهالی چرخ های آن از طریق آب های تنگ جیز به حركت در می آمده است.
«چشمه زیبای بارونزنی» با آب شیرین و گوارا در کوه تنگ «جیز» خشت قرار دارد. درون این تنگه علاوه بر وجود این چشمه بسیار زیبا آثاری از دوران ساسانی و اسلامی از جمله قلعه دختر، جوی آبی از جنس ساروج و حوضچه های سنگی واقع شده است.
آب چشمه در منتهی الیه این تنگه بشکل بسیار زیبا از بدنه کوه به صورت قطرات باران به درون تنگه می چکد.

تنگه جیز تنگه جیز خشت

طبیعت تنگه جیز

از نخلستان های سر به فلک کشیده خشت و کنارتخته که بگذرید. در آن سوی دشت خارج از نخلستان ها راهی باریک از میان گندم زارهای سر سبز شما را به سوی جنوب می کشاند. دیدن چشم انداز زیبای مزرعه های گل زرد در کنار باغات نخل چنان رهگذران را مات و مبهوت خود می کند. که گذر زمان احساس نخواهد شد .از این چشم انداز زیبا که بگذریم در دامنه رشته کوه جنوبی منطقه دره ای تنگ و باریک خودنمایی می کند که وارد شدن به ان قطعا هر بیننده ای را شیفته خود خواهد کرد.

جدال تمام نشدنی اب های روان با سنگ های سخت در طول هزاران سال چنان آثار شگفت انگیزی از فرسایش و اب بردگی در سنگ های بستر و دیواره ی این دره ایجاد نموده که انسان را به تحسین پرودگار وا می دارد.

وجود دو دیواره ای بسیار بلند در دو سوی این دره آن را به تنگه ای باریک مبدل نموده است. آفتاب در طول روز جز در ساعاتی کوتاه به کف دره نخواهد تابید. از این رو با وجود گرمسیر بودن منطقه درون این دره معمولا هوا خنک و مطبوع است.

تنگه جیز خشت1 800x450 تنگه جیز خشت

چشمه جیز

از سمت بالای دره ی همیشه از چشمه ای کوچک آبی سر ازیر است که درون سنگ ها و حوضچه ها جمع می شود. آبشخوری مناسب برای پرندگان و زیست گاه مناسبی برای آبزیانی همچون ماهی های کوچک و خرچنگ ها و قورباغه هاست. دیواره های خزه بسته و غرق در برگ های سبز و خوش رنگ پرسیاوشون و تیکاب های فراوان در گوشه گوشه ای این تنگه زیبا از زیبایی های این طبیعت باورنکردنی است.

از گذشته های دور مردم منطقه برای دسترسی راحت تر به این تنگه مسیر های سنگی حاشیه ی دره را تراشیده اند. بصورت پلکان در آورده اند تا رفت و آمد به درون دره آسان تر گردد. کانال ها و آبراهه های ساخته شده از ساروج و سنگ که قدمت آن به چندین قرن می رسد. نشان از این نکته دارد که از دیر باز این دره مورد توجه اهالی منطقه بوده است. اب چشمه های درون دره بوسیله این آبراهه ها به سمت دشت مجاور هدایت می گردیده است .

%name تنگه جیز خشت

بهترین زمان رفتن به تنگه جیز خشت

برای رسیدن به تنگه جیز می باید با پای پیاده از میان سنگلاخ ها و تنگه های باریكی عبور نمود. پس از مسافت ۲۵ دقیقه ای به محوطه ای وسیع كه كوه ها و تپه هایی آن را احاطه كرده اند، می رسید. مكانی خوش آب و هوا و دل فریب؛حتی در ماه تابستان كه اهالی از گرمای سوزان در امان نیستند. در میان این محوطه حوضچه ای دست ساز قرار گرفته كه از آب چشمه پرشده است. نهری كه ظاهراً با ساروج ساخته شده،از آنجا امتداد می یابد و تا میانه تنگه ادامه پیدا كرده،خود را پنهان می سازد.

در این محوطه جایی وجود دارد به نام«بارون زنی»و شگفتا كه چگونه آب از میانه ی كوه به بالا رفته و آن گاه از بالای كوه،همانند آبشاری به پایین سرازیر می شود. فضایی دلنشین پدید می آورد. در فصل تابستان،زیر بارون زنی كه قرار بگیری،زمستان را با باران های تندش به یاد می آوری و این گونه است كه تنگ جیز مكانی دیدنی و مفرح است. حتی در تابستان گرم و سوزان خشت و كنارتخته.

نحوه دسترسی به تنگه جیز خشت

این تنگه در مجاورت شهر خشت واقع گردیده است. فاصله این تنگه تا شهر خشت ۴ کیلومتر است و به لحاظ جغرافیایی فاصله این تنگ از شهر کازرون ۶۴ کیلومتر است.

 جیز1 e1695804411818 تنگه جیز خشت

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *