رزرو هتل فضاگشت
۷ مرداد ۱۳۹۳

تالاب قوریگل

اشتراک گذاری

تالاب قوریگل در موقعیت جغرافیایی N3754 E4642 در استان آذربایجان شرقی واقع است. این تالاب در ۱۸ کیلومتری شمال باختری بستان‎آباد تبریز قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۹۰ متر است. آب این دریاچه بیشتر از رودها و آبراهه‎های فصلی و سیلابی و به مقدار کمتر از طریق چشمه‎های زیردریاچه تأمین می‎شود و شیرین است.دریاچه و آب راکد قوری گل، در کنار جاده ترانزیتی تبریز- بستان آباد در فاصله ۴۵ کیلومتری شرق تبریز و ۱۵ کیلومتری غرب بستان آباد، در میان کوهها و ارتفاعات شرقی گردنه شبلی در یک گودی واقع شده است. این دریاچه در میان مردم محل به نام قوری گل (استخر خشک) معروف است اما بعضی آن را دوری گول (استخر آب زلال) و برخی قویل گول (استخر و گودال ژرف و عمیق) می نامند. شاید این نام مصداق بیشتری داشته باشد. درازا و پهنای قوری گل، ۴ کیلومتر و مساحت آن ۱۶ کیلومتر مربع است و ژرفای این دریاچه – که تمام سال آب دارد- در عمیق ترین نقطه به ۱۳ متر می رسد. آب این دریاچه شیرین و در صورت تصفیه قابل شرب می باشد. در حال حاضر این آب دارای آبیاری کشتزارهای روستاهای پیرامون دریاچه یعنی روستاهای ارشتناب، رامناب و یوسف آباد، به مصرف می رسد.

اطراف دریاچه را مرتع، چمنزارها، مزارع و کشتزارهای متعددی فراگرفته و به علت وجود هوای مطبوع در تابستانها، یکی از مراکز استراحت و تفریح مردم تبریز می باشد. قوریری گل که امروز در ردیف آبهای راکد آذربایجان است، دارای قدمتی تاریخی می باشد

اجاره خودرو

تالاب قوری گل یکی از منابع زیست محیطی بسیار مهم استان می باشد که به عنوان یکی از تالابهای بین المللی حفاظت شده کشور به ثبت رسیده است . این تالاب برای بسیاری از پرندگان مهاجر از نظر زیستگاهی حائزاهمیت بین المللی است . لذا حفاظت از آن به عنوان یک هدف اصلی امری اجتناب ناپذیر مدنظر قرار گرفته است . دریاچه قوری گل باتوجه به دارابودن قابلیتهای مختلف می تواند دربرگیرنده اهدافی چون حفاظت از تنوع زیستی ، آموزش ، تحقیقات واکوتوریسم باشد. البته برای استفاده بهینه از شرایط طبیعی ونیز گردشگری ، تفرجگاهی در جنب این تالاب احداث شده ودر خدمت مسافران است . بااین حال باید گفت بهره وری پایدار از این تالاب متضمن استفاده بهینه از آن برای جلوگیری از هرگونه تعارض وتضمین موجودیت ارزشهای دریاچه است .

تالاب قوری گلجزوتالاب های بین المللی ثبت شده درکنوانسیون رامسرمی باشد که برای شماری ازپرندگان مهاجرآبزی وحمایت شده ازنظرزیستگاهی حایزاهمیت ملی وبین المللی است. تالاب قوری گل سه دهه قبل به عنوان تالاب بین المللی درکنوانسیون رامسربه ثبت رسیده ودرسال ۷۳به عنوان منطقه شکارممنوع تصویب شده است. تالاب بین المللی قوری گل دردهه های قبل محل عبوروزیستگاه قوچ ومیش ارمنی به عنوان یکی ازگونه های نادربوده ولی به دلیل توسعه شهری وایجاد صنایع، این ویژگی ازدست رفته است. ازحیات وحش تالاب قوری گل درزمان حاضرمی توان به پستاندارانی چون “جربیل ایرانی” ، موش کشتزار، موش مغان، گرگ، روباه وسمورسنگی اشاره کرد. حدود ۹۲گونه پرنده نیزدرتالاب بین المللی قوری گل شناسایی شده که می توان ازاردک سرسفید، اردک مرمری، اردک بلوطی به عنوان برخی ازآنها یاد کرد که درردیف گونه های جانوری درحال تهدید به انقراض تلقی می شوند. همچنین بیش از۲۸۰گونه گیاهی درتالاب بین المللی قوری گل تشخیص داده شده که ۸۹درصد آن درحوزه تالاب روییده وبقیه را گیاهان آبزی ونیمه آبزی تالاب وحوزه بلافصل آن تشکیل می دهند.

گیاهان غوطه وردرآب تالاب به عنوان یکی ازجذاب ترین بخش ها نیزشامل گونه هایی چون بارهنگ آبی، آلاله آبی، قوشاب شانه ای، انواع جلبک وفیتوپلانکتون می باشند. اهمیت تالاب بین المللی قوری گل ازمنظرگردشگری طبیعت به اندازه ای واضح است که دراوایل سال۱۳۸۴طرح اولیه “ تعیین مناطق گردشگری” آن تدوین شد. دراین طرح تصریح شده است: با توجه به چشم انداززیبای طبیعت تالاب درصورت فراهم ساختن زیرساخت های مناسب تقاضا برای تفرج درمنطقه به طورفزاینده ای افزایش خواهد یافت. شناسایی ۲۸۰گونه آبزی درحوزه آبریز، ۱۱۱گونه جانورشامل ۹۲نوع پرنده و۱۹نوع خزنده ویک گونه ماهی کپور، امکان پذیرنبودن اسکی روی یخ وشنا وقایقرانی برروی تالاب به دلیل شرایط خاص اقلیمی ازجمله مواردی است که درطرح اولیه گردشگری قوریگل مورد اشاره قرارگرفته است. براساس مطالعات علمی انجام شده درسطح جهان، نزدیک به ۲۰فایده وکارکرد مثبت برای تالاب ها درتداوم حیات بشری، شناسایی شده است. تغذیه وتخلیه آب های زیرزمینی، حفاظت دربرابرنیروهای طبیعی، حفظ خط ساحلی وکنترل فرسایش ،بهره برداری تجاری، حفاظت از حیات وحش به عنوان برخی ازفواید تالاب ها به عنوان ثروت طبیعی خدادادی است. علاوه براین تالاب ها درتنظیم جریان آب وکنترل سیلاب، جلوگیری ازنفوذ آب شوربه سفره های آب زیرزمینی، پاکسازی مواد سمی، عمل به عنوان بادشکن ، جذب وکاهش کربن وحفظ تنوع زیستی، نقش حیاتی دارند.

قوریگل 1 تالاب قوریگل

قوریگل 2 تالاب قوریگل

قوریگل 3 تالاب قوریگل

قوریگل 4 تالاب قوریگل

 

قوریگل 6 تالاب قوریگل

قوریگل تالاب قوریگل

           
 

نظر کاربران :

 • محمد

  سرویس بهداشتی های تمیز مکان خوش آب و هوا البته شب ها دارای وزغ

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  اين تالاب كه از زيباييهايش سخن زياد است، در حال نابوديست
  تالاب و كل اكوسيستم مربوط به آن
  لطفا كمك كنيد، لطفا اطلاع رساني كنيد

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *