رزرو هتل فضاگشت
۲۰ بهمن ۱۳۹۹

باغشهر تفت

اشتراک گذاری

شهرستان تفت به عنوان یکی از باغشهرهای استان یزد و یکی از شهرستان‎های عمده تولیدکننده انار در استان، می باشد .جشنواره انار تفت در کوچه باغ‌های زیبای محله احمد آباد و به طور همزمان در باغ صدری و روستای هدف گردشگری مبارکه در این شهرستان با هدف معرفی ظرفیت‌های تولیدی انار و محصولات مرتبط با آن هر ساله طی سه روز تا جمعه هفدهم آبان ماه برگزار می‌شود.باغشهر تفت، در استان یزد، بهار هر سال، گلنارهای سرخ رنگش را تقدیم چشمان اهالی می‎کند تا هدیه طبیعت را با کاغذ کادویی از پروانه‌ها و زنبورها به آنان پیشکش کرده باشد.

باغشهر تفت

اجاره خودرو

اینجا همان‎جایی است که محصول باغ‌های بهم پیوسته انارش را کشورهای زیادی از دنیا خریدارند، شهری با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی که به دلیل نزدیکی به شهر یزد، در اکثر ایام تعطیل سال میزبان گردشگران بسیار است. هرچند باغشهر تفت در دل سرزمین کویری یزد قرار گرفته اما انگار بویی از کویر نبرده؛ حتی بلندترین قله استان، شیرکوه، همیشه با لکه‌هایی از برف پوشیده است و ییلاقاتش همواره سبز است تا مأمنی باشد برای خوش‎گذرانی گردشگران.

باغشهر تفت

باغشهر تفت که از آن به عنوان ریه‌های شهر یزد نیز یاد می‌کنند، به وسعت بیش از شش هزار کیلومتر مربع، در فاصله‌ی اندکی از جنوب غربی مرکز استان و در مجاورت ارتفاعات شیرکوه واقع شده است. البته واژه تفت را نیز برخی به «طبق» و «سبد میوه» معنی کرده‌اند، با اینکه برخی هم آن را به مفهوم «گرم و تفتیده» معنی می‌کنند.

باغ‎های سرسبز و سرخ‎گون انار در دو سوی رودخانه خشکی واقع است اما به میمنت باران‌های فصلی گاهی با چادر سبزی از گل‎های قرمز اناری خودنمایی می‎کند. تقریباً تفت، جایی شبیه به کاشان شده، همانطور که گردشگران در هنگام گلاب‎گیران خود را به کاشان می‎رسانند تا این سنت دیرینه را از نزدیک ببینند، اینجا هم گردشگران و مسافران زیادی همراه انارها می‎رسند. در واقع این چرخه اقتصادی دو سر برد است چون هم، همه این دیار را با انارش می‎شناسند و خریدار آنند و هم، تبدیل به مکان درآمدزا در حوزه گردشگری شده.

باغشهر تفت

ریه های یزد

انار همواره یکی از نمادهای اصیل ایرانی بوده، نماد عشق، برکت، باروری، شهادت و… که در بیشتر آیین‎های نمایشی و همچنین سینما به کار برده شده است. کمتر باغ ایرانی است که از این درختان بی‎بهره باشد؛ درختانی که هم‎قدم با بهار، در باغ‎ها گلبرگ‌های آتشین خود را روی زمین می‎پراکنند تا فرشی قرمز باشد برای قدوم شاه فصل سال.

باغشهر تفت

کجا اقامت کنیم

اقامتگاه بومگردی باغ دو سرو در شهرستان تفت بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد، که در زمستان سال ۱۳۹۵ به عنوان اقامتگاه بوم گردی به بهره برداری رسید.این اقامتگاه دارای ۷ باب اتاق می‌باشد که به صورت سنتی طراحی شده است اقامتگاه باغ دو سرو در فاصله ۲۵ کیلومتری از شهر یزد قرار دارد. در داخل این مجموعه، یک قنات قدیمی وجود دارد که مهمانان گرامی می‌توانند از مسیر تعبیه شده، از این قنات بازدید کنند.این بنا بین دو سرو کهنسال قرار دارد و به همین دلیل اقامتگاه باغ دو سرو نامگذاری شده است. به دلیل القاء حس نوستالژیک، اتاق‌های اقامتگاه بوم گردی دو سرو فاقد تلویزیون و یخچال است.

جاهای دیدنی تفت

پیست اسکی طبیعی سخوید

کوهستان‌های سخوید روستایی در توابع شهرستان تفت فصل زمستان شاهد بارش برف و باران فراوان هستند از جمله در پیست اسکی سخوید. این پیست در دامنه‌های شیرکوه در شهرستان تفت واقع است.همه ساله با فرا رسیدن زمستان و بارش برف، مردم از شهر‌های اطراف با اشتیاق فراوان برای تفریح و اسکی و برف بازی به اینجا می‌آیند.

چشمه تا مهر

این چشمه در فاصله ۶ کیلومتری شهر تفت و در کنار راه آسفالته یزد- شیراز واقع شده و ارزش و اهمیت گردشگری خاصی برای علاقه‌مندان دارد چشمه تامهر  غالباً از اوایل بهار تا اواخر تابستان دارای آب نسبتاً خوبی است و با شروع فصل پاییز آبدهی آن کم می‌شود و به همین دلیل است که نام این چشمه را تامهر گذاشته‌اند.

کاروانسرای دهشیر

کاروانسرای دهشیر که در بین مردم به رباط مشهور است در عصر قاجار جنوب دهشیر ساخته شده و اکنون در مرکز این دهستان است.دهشیر چون بر سر راه ابریشم قرار داشته است و در یک منطقه کویری است این کاروانسرا بسیار پر رونق بوده و پذیرای مسافران و تجار و زائران زیادی بوده است و اکنون تحت نظر میراث فرهنگی و به عنوان مدرسه راهنمایی دخترانه مورد استفاده است.

مسجد شاه ولی

این مسجد درجنب خانقاه ساخته شده است و جامع مفیدی بنای اولیه‌ی آن‌را به‌خانش بیگم همشیره شاه طهماسب که همسر یکی از نواده‌های شاه نعمت‌الله بوده است نسبت می‌دهد .مستوفی بافقی: ۶۰، بنا به قول ایرج افشار قدیم‌ترین تاریخی که حدود بنای مسجد را نشان می‌دهد سنگ محراب آن است که مربوط به سال ۸۷۳ هجری است و حال آنکه خانش بیگم در ۹۹۹ هجری فوت کرده است بنابراین احتمال اینکه تاریخ بنای این مسجد مربوط به قبل از زمان وی باشد صحیح تراست آیتی بنای این مسجد را به شاه ابوالولی فرزند شاه ابوالمهدی منسوب می‌داند وی معاصر شاه عباس بوده وچندی حکومت یزد داشته است.مسجد شاه، ولی ،مسجد امام، مربوط به سدهٔ ۸ ه. ق. است و در تفت، محله بازار واقع شده است این اثر در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مجموعه تاریخی امام

مجموعه امام تفت در میدان مرکزی شهرستان تفت قرار دارد. این مجموعه شامل مسجد، بقعه، حسینیه، آب انبار، بازار و مدرسه است که با فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار گرفته اند.مسجد امام ،شاه ولی، به دستور خانش بیگم خواهر شاه تهماسب در قرن نهم هـ. ق. ساخته شد ساختمان مسجد از خشت و آجر و دارای تابستانخانه‌ای با ایوان، گنبد و گرمخانه‌ای در ضلع غربی آن است بالای گنبد ماذنه‌ای وجود دارد و راه پله دسترسی به آن، از روی گنبد و در ضلع شمالی آن ساخته شده است.

کوه ارنان

کوه تاریخی ارنان شهرستان تفت یزد که به عنوان نخستین کوه استان در سال .در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، از جمله جاذبه‌های تاریخی و طبیعی به شمار می‌رود.کوه ارنان در فاصله یکصد کیلومتری مرکز یزد قرار دارد و ارتفاع آن از دامنه ‪ ۸۴۰ متر و محیط آن .کیلومتر است سنگ‌های این کوه از جنس آهکی و گچی و از رسوبات دوران سوم زمین شناسی است

کوه عقاب تفت کوهی منحصر به فرد

کوه عقاب با ارتفاع ۲۰۱۸ متر در ۵/۱ کیلومتری غرب روستای فراشاه واقع شده است بسیار شبیه عقاب است، مورد توجه علاقه‌مندان به ورزش کوهنوردی است و توجه مسافران این روستا را جلب می‌کند.روستای اسلامیه ،فراشاه، از توابع بخش مرکزی شهرستان تفت است، که با مختصات جغرافیایی ۵۴ درجه و ۶ دقیقه طول شرقی و ۳۱ درجه و ۴۴ دقیقه عرض شمالی، در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر تفت قرار گرفته است.این روستا از شمال به کوه انجیرایی، از شرق به کوه گلوبادام، از غرب به کوه عقاب و از جنوب به کوه سهراب محدود شده است.
کوه عقاب

بقعه شاه خلیل

بنایی زیارتی که قدمت آن به دوره صفویان می‌رسد بناى خانقاه یا بقعه شاه خلیل الله ثانى که نوادهٔ شاه نعمت اللّه ولى است جزئى از مجموعهٔ وسیعى بود که به عنوان خانقاه از سوی شاه نعمت‌اللّه ولى ایجاد شده است.در حال حاضر بناى بقعه مربع شکل است و گنبدى آجرى بر فراز آن و اتاقى در سمت راست آن مشهور به مقبرهٔ سید محمد از مجموعهٔ قدیم برجاى مانده است.

شاه خلیل

باغشهر تفت

 

باغشهر تفت

باغشهر تفت

 

باغشهر تفت

 

 

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *