رزرو هتل فضاگشت
۲۲ خرداد ۱۴۰۳

جاهای دیدنی شهر باسمنج

اشتراک گذاری

شهر باسمنج که تلفظ آن باسمِنْج است ، یکی از شهرهای مرکزی استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده‌است. این شهر در ۱۰ کیلومتری جنوب‌شرق مرکز استان قرار گرفته‌است. باداشتن ۱۱٬۱۹۰ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۰ خورشیدی، بیست و دومین شهر آذربایجان شرقی محسوب می‌شود. عملیات الحاق باسمنج به تبریز آغاز شده و در همین راستا جادهٔ مواصلاتی این شهر و مرکز استان در حال تعریض است. شورای اسلامی تبریز نیز این طرح را تصویب کرده و آن را جهت اجرا به فرمانداری این شهرستان ارسال کرده‌است.

باسمنج شهر باسمنج

ریشه نامگذاری

واژهٔ باسمنج از سدهٔ هشتم به بعد به صورت‌های اسفنج، اوسبنج، فهوسفنج و وهوسفنج در بعضی متون دیده می‌شود. در باب ریشهٔ نام باسمنج (بهوسپنج) گفتنی است که اجزای فهو، وهو و بهو در زبان پهلوی به معنی خوب است که همگی در توصیف سپنج هستند. اما خود سپنج در این زبان به معنی جایگاه استراحت است. اصطلاح فارسی سپنج‌سرای هم باید در رابطه با همین معنی سپنج (استراحت) پدید آمده باشد.

جاذبه های گردشگری شهر باسمنج

به خاطر سرسبزی و وجود چشم‌اندازهای طبیعی در کناره‌های رودخانهٔ مهران‌رود، در محور باسمنج به روستای سفیده‌خوان و آب و هوای مناسب و همچنین نزدیک‌بودن این شهر به مرکز استان، در سال‌های اخیر این منطقه از نظر گردشگری اهمیت خاصی پیدا کرده‌است. به طوری که در چند سال گذشته ساخت و ساز ویلاها و سایر مکان‌های تفریحی در کناره‌های رودخانهٔ مهران‌رود چند برابر شده‌است. همچنین در روزهای تعطیل، این شهر پذیرای عدهٔ زیادی از اهالی تبریز است.

جاهای دیدنی شهر باسمنج

محصولات باسمنج

خیار باسمنج از نظر طعم و مزه بهترین خیار تولید کشور محسوب می‌شود که در گذشته قسمت عمدهٔ آن به خیارشور تبدیل می‌شد. ولی در سال‌های اخیر به علت کاهش شدید تولید، بیش‌تر به صورت خیار سبز روانهٔ بازار مصرف می‌شود. خیارشور باسمنج و پنیر لیقوان از مهم‌ترین محصولات تولیدی و تجاری این منطقه به شمار می‌رود.

توسعه شهر

به منظور اسکان سرریز جمعیت تبریز و تصمیم مسئولان امر برای احداث شهرک‌های مسکونی از جمله شهرک‌های آذران، خاوران و مهران‌شهر در مابین حوزهٔ استحفاظی شهرداری‌های تبریز و باسمنج، بر اهمیت این شهر افزوده شده‌است. چرا که با شروع ساخت و ساز در این ۳ شهرک، شهر باسمنج به مرکز استان آذربایجان شرقی متصل خواهد شد و به‌عنوان یکی از مناطق شهرداری تبریز شناخته خواهد شد. ولی به‌دلیل برخی مشکلات، از جمله طرح تبدیل شهر باسمنج به مرکز بخش، مجوز ساخت و ساز در این شهرک‌های ۳گانه از سوی مقامات استانی و کشوری صادر نمی‌شود.

رونق شهر

قبل از احداث جادهٔ جدید تبریز – تهران، راه پایتخت از داخل این شهر می‌گذشت که رونق خوبی هم به شهر داده بود.اما مردم آن زمان باسمنج اجازه عبور جاده را ازشهرباسمنج ندادندکه خود دلیل اصلی پیشرفت نکردن باسمنج میباشد. و پس از راه‌اندازی جادهٔ جدید اززمینهای کرکج، شهر باسمنج از توسعه مطلوب بازمانده‌است.

ولی با افتتاح آزادراه تبریز – زنجان – تهران که از حاشیهٔ جنوبی این شهر می‌گذرد. شهر باسمنج هیچ راه ارتباطی با اتوبان ندارد و فاقدورودی و خروجی است و برای تردد در اتوبان باید با چندین کیلومتر رانندگی از طریق خروجی پلیس راه تهران تبریز به اتوبان دسترسی پیدا کنند که از نقاط قابل تامل و بسیار مهم است امیدواریم با تمهیدات لازم شهرداری باسمنج ،این منطقه بار دیگر از رونق خوبی برخوردار شود.

جاهای دیدنی شهر باسمنج

           
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  باسمنج ها ترک زبان هستند, یه چیز جالب این است که خوش طعم ترین خیار ایران در این شهر کشت می شود اون بهم بخاطر زمین و خاک عالی اینجاست.

  ۵ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  صبحانه لذیذ و محصول فراموش شده
  پنیری که یکی از لذت های صبحانه ایرانی با نان سنگک گرم و چای شیرین برای بیشتر ما آب به دهان میاره و همیشه صبحانه روز جمعه رو تکمیل میکنه. نوش جان

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  به دلیل حاصلخیزی ، نصفی از خیار کشور در این شهر کشت میشه ک فوق العاده مرغوب و خوشمزه است و به لطف همین خیار چندین کارخانه خیارشور سازی در حومه شهر تاسیس گردیده

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *