بلیط هواپیما

شهر باسمنج

۲۷ فروردین ۱۳۹۷شهر باسمنج آذربایجان شرقی باسمنج

باسمِنْج یکی از شهرهای مرکزی استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده‌است. این شهر در ۱۰ کیلومتری جنوب‌شرق مرکز استان قرار گرفته‌است و با ۱۱٬۱۹۰ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۰ خورشیدی، بیست و دومین شهر آذربایجان شرقی محسوب می‌شود. عملیات الحاق باسمنج به تبریز آغاز شده و در همین راستا جادهٔ مواصلاتی این شهر و مرکز استان در حال تعریض است.شورای اسلامی تبریز نیز این طرح را تصویب کرده و آن را جهت اجرا به فرمانداری این شهرستان ارسال کرده‌است.

نام

واژهٔ باسمنج از سدهٔ هشتم به بعد به صورت‌های اسفنج، اوسبنج، فهوسفنج و وهوسفنج در بعضی متون دیده می‌شود.در باب ریشهٔ نام باسمنج (بهوسپنج) گفتنی است که اجزای فهو، وهو و بهو در زبان پهلوی به معنی خوب است که همگی در توصیف سپنج هستند؛ اما خود سپنج در این زبان به معنی جایگاه استراحت است. اصطلاح فارسی سپنج‌سرای هم باید در رابطه با همین معنی سپنج (استراحت) پدید آمده باشد.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

گردشگری

به خاطر سرسبزی و وجود چشم‌اندازهای طبیعی در کناره‌های رودخانهٔ مهران‌رود، در محور باسمنج به روستای سفیده‌خوان و آب و هوای مناسب و همچنین نزدیک‌بودن این شهر به مرکز استان، در سال‌های اخیر این منطقه از نظر گردشگری اهمیت خاصی پیدا کرده‌است؛ به طوری که در چند سال گذشته ساخت و ساز ویلاها و سایر مکان‌های تفریحی در کناره‌های رودخانهٔ مهران‌رود چند برابر شده‌است. همچنین در روزهای تعطیل، این شهر پذیرای عدهٔ زیادی از اهالی تبریز است.

محصولات

خیار باسمنج از نظر طعم و مزه بهترین خیار تولید کشور محسوب می‌شود که در گذشته قسمت عمدهٔ آن به خیارشور تبدیل می‌شد. ولی در سال‌های اخیر به علت کاهش شدید تولید، بیش‌تر به صورت خیار سبز روانهٔ بازار مصرف می‌شود. خیارشور باسمنج و پنیر لیقوان از مهم‌ترین محصولات تولیدی و تجاری این منطقه به شمار می‌رود.

شهر باسمنج

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  باسمنج ها ترک زبان هستند, یه چیز جالب این است که خوش طعم ترین خیار ایران در این شهر کشت می شود اون بهم بخاطر زمین و خاک عالی اینجاست.

  ۵ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  صبحانه لذیذ و محصول فراموش شده
  پنیری که یکی از لذت های صبحانه ایرانی با نان سنگک گرم و چای شیرین برای بیشتر ما آب به دهان میاره و همیشه صبحانه روز جمعه رو تکمیل میکنه. نوش جان

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  به دلیل حاصلخیزی ، نصفی از خیار کشور در این شهر کشت میشه ک فوق العاده مرغوب و خوشمزه است و به لطف همین خیار چندین کارخانه خیارشور سازی در حومه شهر تاسیس گردیده

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *