بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بازار حاجی شیراز

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۵ دی ۱۳۹۸

از قدیمی ترین بازارهای شیراز می توان به بازار حاجی شیراز اشاره کرد .این بازار دارای ۱۰۰۰ سال قدمت تاریخی می باشد . بازار حاجی در خیابان لطفعلی خان زند بنا شده که دارای قسمت های مختلفی است و شاید درنگاه اول چهره مناسبی از بازار را نتوانید ببینید ولی اگر در بازار قدم بزنیدمتوجه خواهید شد که این بازار بسیار تاریخی است و فقط جنبه تجاری ندارد .  بازار حاجی به دستور قوام الدین حسن ساخته شد، این بازار از جبهه ی شمالی مسجد جمعه شروع می شود و در همان جهت گسترش پیدا می کند.

بازار حاجی شیراز بازار حاجی شیراز

 

در این بازار می توانید انواع لباس و پارچه های محلی و سنتی را بیابید و از اجناس سنتی گذشته خرید کنید. این بازار در شمال شرقی مسجد جامع شیراز قرار گرفته است.بازارچه حاجی شیراز در بخش فروش خود دارای اجناس جالب و متفاوتیست. این بازار یکی از مراکز اصلی لوازم سنتی در شیراز به حساب می آید و شما می توانید اجناسی را از جمله پوشاک محلی و سنتی، صندوقچه، ترمه، محصولات خشکبار، لوازم بهداشتی، لوازم خیاطی، پارچه های رنگی، دیگ و پایه و … در این بازار پیدا کنید. یکی از پر طرفدارترین بازارها در این استان، بازار حاجی در شیراز است که کالاهای ریز و درشت بسیار کارآمدی دارد.

بازار حاجی شیراز بازار حاجی شیراز

معماری بازار حاجی

مرمت بازار حاجی بار ها انجام شده و در طی سال های متفاوت مورد بازسازی قرار گرفته است. بروز ترین مرمت این بنا در قسمت های قالب کاربندی، طاق بندی، ایجاد سقف کاذب و عرق چین بوده که در سال ۱۳۹۲ انجام شد.تاریخچه بازار حاجی شیراز به عهد دیلمیان باز می گردد، این بنا دوره های مختلف تاریخی را به خود دیده و در هر زمانی تغییراتی صورت گرفته مانند : سقف شیروانی که در قسمت ورودی ایجاد شده، سنگ فرش کف در قسمت هایی تغییر کرده است و … . تا یک دهه گذشته سقف بنا یکپارچه چوبی بوده و بتازگی به سقف سبک تبدیل شده است.

نحوه دسترسی به بازار حاجی

آدرس : خیابان لطف علی خان زند، بعد از سه راه طالقانی، سمت راست

بازار حاجی شیراز بازار حاجی شیراز

بازار حاجی شیراز بازار حاجی شیراز

 

 

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *