بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امام زادگان شاهزاده عبدالله و شاهزاده رقیه خاتون

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۲ اسفند ۱۳۹۸

شاهزاده عبدالله و شاهزاده رقیه خاتون(علیها السلام) برادر و خواهر می باشند.بر اساس آنچه از سردرب ورودی امامزاده عبدالله خوانده شده نسب وی به امام زین العابدین(علیه السلام) می رسد.بعضی از اهالی براین باورند که از نوادگان امام محمدباقر(علیه السلام) هستند و بنابه گفته برخی دیگر از اهالی از نودگان امام سجاد(علیه السلام) هستند.
قديمی ترين بنای تاريخی امامزادگان عبدالله ورقيه خاتون با ۱۰۰۰ سال قدمت دو گنبد يک ايوان متصل به دو بقعه وچندين حجره و طاقنما از داخل وبيرون شكل زيبايی به بنای دوران ايلخانی داده است.مجموعه تاريخی آرامگاه امامزادگان عبدالله و رقيه خاتون در حاشيه روستای تبرته در ‌۱۶ كيلومتري غرب شهر فرمهين واقع شده است، سبک بنا و قدمت سازه‌هاي بناي امامزادگان مي‌توان چنين برداشت كرد كه در اواخر دوره سلجوقيان ساخته شده‌اند، احتمالاً در دوره صفوي تعميرات و الحاقاتي در آن صورت گرفته است.

1490125965_45_______ امام زادگان شاهزاده عبدالله و شاهزاده رقیه خاتون

معماری بنا

اين بنا شامل ايواني است كه در دو ضلع شرق و غرب آن گنبدخانه‌هاي شاهزاده عبدالله و رقيه خاتون قرار گرفته‌اند. پلان گنبدخانه سمت راست چهار ضلعي بوده كه به هشت شانزده ترک تبديل شده و داراي يک سردابه چليپايي نيز است. پلان بناي سمت چپ نيز شش ضلعي است، پوسته گنبدها به صورت مخروطي شانزده ترک و دوپوشه است.

زير سقف زيرين گنبدخانه احتمالاً منقوش بوده اما در حال حاضر با پلاستر گچ پوشانده شده‌اند.
اين بنا امروز از درون و بيرون فاقد هر گونه تزئينات است، بقاياي كاشيكاري بسيار اندكي در بعضي از نقاط سطوح بيروني گنبدها باقي مانده است. مصالح عمده اين بنا شامل: آجر، سنگ، چوپ و خشت است، این بنا در سال ۷۶ به شماره ‌۱۹۶۴ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *