رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

امامزادگان ابریق

تاریخ بروزرسانی :
۳۰ مرداد ۱۴۰۲

امامزادگان ابریق در دو بقعه جداگانه به فاصله ده مترى در چهل کيلومترى شهر اهر و در روستاى ابريق واقع شده اند. به گفته اهالى اين امامزاده ها از نوادگان حضرت امام جعفر صادق (ع) هستند. هر دو قبر در وسط بقعه ها بوده و فاقد ضريح هستند و نيز هيچ سنگ نبشته روى قبرها وجود ندارد ولى تعدادى سنگ قبر تميز با خط معمولى روى قبرها مشاهده می شود.

امامزادگان ابریق امامزادگان ابریق

آستان امامزادگان ابریق (علیهم السلام) در شهرستان اهر و در قبرستان عمومی روستای ابریق قرار دارد. این دو بقعه در مجاورت روستا و حدود پنجاه متر، از همدیگر فاصله دارند. اولى به ابعاد نه در ده متر متعلق به نوه پسرى امام ششم شيعيان است و بقعه دوم به ابعاد نه در پنج متر متعلق به نوه دخترى آن حضرت است. هر دو بقعه از قدیم الایام دارای بنای گلی بوده و حدود یک قرن پیش به همت شیخ قاسم قاسمی و اهالی روستا ساخته شده است. پس از آن، فردی به نام علی ابراهیم زاده هر دو بقعه را بازسازی کرده است.

امامزادگان ابریق1 امامزادگان ابریق

معماری بناهای امامزادگان ابریق

پلان هر دو بقعه مستطیل شکل و تقریباً به یک اندازه احداث شده اند. هر دو بقعه دارای سه پنجره در ضلع غربی، یک پنجره در ضلع شرقی، دو پنجره در ضلع شمالی و دو پنجره و یک در ورودی در ضلع جنوبی هستند. جنس پنجره ها از آهن و در ورودی بقعه اولی از آلومینیوم است. نمای بیرونی هر دو بقعه اندودی از سیمان سفید بوده و در نمای اصلی هر دو بقعه، دو مناره یک متری توپُری قرار دارد. بالای هر مناره یک چراغ روشنایی نصب شده است. کف هر دو بقعه با پتو، گلیم، فرش و موکت مفروش و سقف هر دو با تیرآهن و آجر پوشانده شده است.

داخل هر کدام از بقعه ها قبری قرار دارد و روی هر کدام از آن ها با پارچه های رنگی پوشانده شده است. هر دو قبر فاقد کتیبه و لوح مزار هستند و در اطراف آن تکه سنگ هایی قرار دارد که اشکال مختلفی روی آن حک شده است. هر دو بقعه از آب، برق و سرویس بهداشتی برخوردار است. بقعه ها فاقد ضریح و گنبد هستند. مردم در اعیاد مذهبی و ماه رمضان هر سال در آنجا مراسم مذهبی برگزار می کنند. به ویژه از ساعات اولیه صبح روز عاشورا در آنجا تجمع کرده و به سینه زنی و عزاداری می پردازند. بقاع تولیت خاصی ندارد و به دست مردم اداره می شود.

امامزادگان ابریق2 800x494 امامزادگان ابریق

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر مطلب روستاهای اهر را هم مطالعه بفرمایید.

           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *