بلیط هواپیما سوئیت تبریز

اسکارف کوهنوردی

زمان مطالعه : 7 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ تیر ۱۴۰۰

دستمال سر یا همان اسکارف کوهنوردی نوعی از پوشاک است که با هدف تزئین و پوشش به دور سر یا گردن بسته می‌شود. بستن دستمال سر در فرهنگ‌ها و ادیان مختلف حضور داشته و با نام‌‎های مختلفی چون دستمال گردن، باندانا، باف و … شناخته می‌شود. اما حقیقتاً محصول عجیبی است. این یک تکه پارچه کاربرد‌های بی‌شماری دارد و در واقع حضورش به نحوی مفید است که به قول معروف «بدون آن حتماً کارتان لنگ می‌ماند». بعضی از طبیعت‌گردان یا کوهنوردان نیز این محصول را با نام باف می‌شناسند که نام‌گذاری آن مشابه جریان شلوار جین و لی می‌باشد. در واقع دستمال گردن کوهنوردی نخستین بار توسط شرکت Buff طراحی و تولید شد و گاهی در بین قدیمیان این راه، هنوز به همین اسم خوانده می‌شود. جالب اینجاست که دستمال سر و گردن لقب ارزان‌ترین را در کنار پر‌کاربرد‌ترین از آن خود کرده است.

اسکارف کوهنوردی

کاربرد‌های دستمال سر و گردن

درست است که اسکارف کوهنوردی طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی دارد و همین موضوع کوهنوردان را ترغیب به خوشپوشی بیشتر و ست کردن لباس‌هایشان می‌کند اما در کنار همه‌ی این موارد، کاربرد‌های دستمال گردن کوهنوردی بسیار جذاب و مفید است. اگر در این لحظه به ذهنتان آمد که یک تکه پارچه کوچک مگر چه کاربرد‌هایی می‌تواند داشته باشد اجازه بدهید کاربرد‌های آن را یک به یک با هم بررسی کنیم:

خنک شدن در هوای گرم

کوهنوردی در هوای گرم اگر سخت‌تر از هوای سرد نباشد؛ قطعاً کلافه‌کننده‌تر از آن است! برای رها شدن از این کلافگی می‌خواهیم یه راهکار ساده به شما معرفی کنیم که از تجربیات افرادی که به طبیعت‌گردی می‌رفتند به دست ما رسیده است. کافی است دستمال گردن کوهنوردی خود را کمی خیس کنید و آن را پشت گردن یا زیر کلاه آفتابی خود قرار دهید. رطوبت در اسکارف کوهنوردی، موجب کاهش دمای بدن و در نتیجه خنک شدن شما می‌شود.

اسکارف کوهنوردی

بهبود دید در هنگام فعالیت

شاید در این گزینه میخکوب شوید و یک آن به فکر بیافتید که چطور ممکن است اسکارف کوهنوردی به دید بهتر یک کوهنورد کمک کند؟ باید به شما بگوئیم شاید دستمال گردن کوهنوردی مثل آب هویج باعث تقویت چشمان شما نشود اما نه تنها یک دلیل، بلکه چند علّت وجود دارد که این دستمال سر و گردن می‌تواند دید یک کوهنورد را در هنگام فعالیت بهبود ببخشد.

به عنوان نمونه برایتان شرایطی را مثال می‌زنیم. طبیعی است که در کوهستان با فعالیت زیاد شروع به تعریق کنید. اما اگر دستمال گردن کوهنوردی بر روی سرتان نباشد تا عرق‌ها را به خود جذب کند؛ ممکن است بلغزد و وارد چشمان شما شود. آن هم در فعالیت‌های حساسی چون کوهنوردی که یک لحظه غفلت می‌تواند بسیار خطرناک تمام شود.

شرایط بد‌تری هم وجود دارد که شما از ضد‌آفتاب استفاده کردید و قسمتی از این کرم با عرق کردن وارد چشمانتان شده است. این سوزش متأسفانه به این زودی خوب نمی‌شود و شما را برای بهبودی ناچار به شستن چشم‌هایتان می‌کند. اما دستمال سر کوهنوردی می‌تواند با قرار گرفتن به دور سر عرق را به خود جذب کرده و از ورود آن به چشمانتان خودداری کند. اگر آن را به صورت دستمال گردن کوهنوردی نیز استفاده می کنید. حتماً برای پاک کردن عرق صورتتان از آن کمک بگیرید.

مورد دیگری که ممکن است دید شما را در هنگام فعالیت مختل کند موهای بلند سرتان است که ممکن است در میدان دیدتان قرار بگیرد و آن را محدود کند. با استفاده از اسکارف کوهنوردی می‌توانید موهایتان را کنترل کنید و میدان دید باز‌تری برای خود به وجود آورید.

بهتر دیده شدن شما

برای شما هم پیش آمده که از لحظه‌ای که وارد جنگل شدید حضور شکارچیان را در اطراف خود حس کردید و اضطراب تمام وجودتان را گرفته باشد؟ این فکر که «آیا ممکن است آسیبی ببینم و به جای این حیوانات وحشی، شکار شکارچیان شوم» حتماً یک لحظه هم رهایتان نکرده است! برای رفع این مشکل یک راه ساده پیش پای شماست!

البته مسائل مختلفی بر انتخاب رنگ لباس شما ممکن است تأثیر‌گذار باشد و نتوانید تمام پوشاک این فعالیت را با توجه به این مسأله خریداری کنید اما انتخاب رنگ‌های شاد و درخشان در دستمال سر کوهنوردی به چند دلیل می‌تواند یک انتخاب عالی باشد! اولاً این که دستمال سر کوهنوردی همیشه مفید بوده و حتی اگر تعداد بالایی از آن داشته باشید باز هم همیشه به کارتان می‌آید. دلیل دیگر اینکه قیمت بسیار مناسبی دارد و لازم نیست برای داشتن چند نمونه از آن، هزینه بالایی پرداخت کنید. پس دفعه‌ی بعدی که به منطقه‌ای می‌روید که احتمال حضور شکارچیان را در آن احساس می‌کنید؛ حتماً روشن‌ترین اسکارف کوهنوردی که دارید را با خود همراه کنید.

اسکارف کوهنوردی

دستمال گردن کوهنوردی، یک محافظ کاربلد

هر کدام از تجهیزات کوهنوردان یک نقش محافظتی را در فعالیت‌هایشان بر عهده دارند و اسکارف کوهنوردی نیز از این قاعده مستثنی نیست. حتی توانسته این حفاظت را از راه‌های متنوعی برایتان به وجود آورد که چند نمونه از آن‌ها را برایتان مثال می‌زنیم:

محافظت از نور آفتاب

زمانی که نور آفتاب به پوست شما برخورد می‌کند نیاز به یک محافظ در برابر آن پیدا می‌کنید. خصوصاً در کوهستان که این نور آفتاب مستقیم و با شدت بیشتری به پوستتان می‌تابد و اگر به فکر محافظت نیافتید عواقب سختی ممکن است در انتظارتان باشد. به همین دلیل است که از کلاه آفتابی‌های سه تکه در کوهستان استفاده می‌کنند که بتواند محافظت کامل‌تری داشته باشد. برای راهنمایی در این خصوص می‌توانید بلاگ کلاه آفتابی را ملاحظه کنید. اما اگر کلاه آفتابی کوهنوردی در دسترسمان نباشد باید چه کنیم؟ اسکارف کوهنوردی خیلی ساده می‌تواند این محافظت را بر عهده بگیرد. خصوصاً در ناحیه‌های حساسی چون گردن که احتمال آفتاب سوختگی بیشتر است می‌تواند محافظت کاملی انجام دهد. اگر کلاه سه تکه در دسترستان نیست یا اصلاً احساس می‌کنید حضور آن ممکن است دیدتان را سلب ‌کند؛ می‌توانید خیلی ساده یک کلاه آفتابی کوهنوردی دلخواه بخرید و هر زمان که نیاز به محافظت بیشتری داشتید، از دستمال گردن کوهنوردی در آن قسمت استفاده کنید.

اسکارف کوهنوردی

گرم نگه داشتن سر و گردن

همان‌طور که می‌دانید مدل‌های اسکارف کوهنوردی بسیار گسترده هستند اما از نظر فصل به دو دسته بهاری_تابستانی و پاییزه_زمستانی تقسیم می‌شوند. علت این دسته‌بندی هم به دلیل پلاری است که در دسته دستمال سر کوهنوردی پاییزه زمستانی قرار گرفته و شما را حسابی گرم نگه می‌دارد. البته نمونه‌های بهاری دستمال سر نیز شما را از وزش باد کوهستان یا هجوم آن هنگام دوچرخه‌سواری در امان نگه می‌دارد.

جلوگیری از ورود گرد و غبار

بستن دستمال سر می‌تواند یک ماسک محافظ در خصوص جلوگیری از ورود گرد و غبار به بینی یا دهان شما باشد. کافی است آن را به دور گردن خود ببندید و هر زمان که نیاز بود مانند یک ماسک از بینی و دهان شما محافظت کند.

شیک‌پوشی و پوشش مناسب

چرا فکر می‌کنید چون کوهنوردان باید تخصصی‌تر خرید کنند، نمی‌توانند در انتخاب پوششان سلیقه به خرج دهند و خوش‌پوش‌تر لباس بپوشند یا به اصطلاح تیپ بزنند؟ اتفاقاً یکی از پوشاکی که به شدت می‌تواند در تیپ شما تأثیر گذار باشد همین اسکارف کوهنوردی است! باور نمی‌کنید چه تأثیرات فوق‌العاده‌ای می‌تواند در دید پوشش شما داشته باشد خصوصاً اگر هوشمندانه انتخاب کنید!

دستمال سر و گردن را می‌توانید به صورت مچ بند، هد بند، کلاه، دستمال سر یا به هر نحوی که مایل باشید استفاده کنید و از حضورش لذت ببرید. حتی بانوان عزیز می توانند برای پوشش موهای خود از آن به صورت یک اسکارف کوهنوردی بهره بگیرند. تنوع رنگ و طرح این محصول را برای هر کسی جذاب کرده است و بالاخره یک نمونه‌ای وجود دارد که دل شما را ببرد!

اسکارف کوهنوردی

نکات مهم در خرید دستمال سر

برای خرید اسکارف چند نکته را مورد توجه قرار دهید:

برای استفاده بهتر از دستمال سر، به خاصیت کشسانی آن توجه کنید. بعضی از دستمال سرها ممکن است از پارچه‌ای تهیه شده باشند که به‌اندازه کافی خاصیت کشسانی نداشته باشد. چنین دستمال سری را نمی‌توانید به‌عنوان کلاه یا پیشانی‌بند یا پوششی برای سر و گردن استفاده کنید. پس موقع خرید آن به جنس پارچه‌ توجه کنید.
همان طور که گفتیم بعضی دستمال سرها از پارچه‌های ضخیم‌تری تولید می‌شوند یا یک لایه کرک نازک در قسمت داخلی خود دارند. اگر قصد شما استفاده از اسکارف در روزهای سرد زمستان است پس به این مورد توجه کنید چون استفاده از این نوع، در سفرهای تابستانه می‌تواند گرم و آزار دهنده باشد.
بعضی نمونه‌های اسکارف موجود در بازار لبه‌دوزی نشده‌اند و استفاده از آن در طولانی مدت ممکن است به پارگی، نخ‌کش شدن و لوله شدن دستمال در قسمت انتهای آن بیانجامد. پس در انتخاب خود به لبه‌دوزی دو سر انتهایی اسکارف توجه کنید.
نکته دیگری که در هنگام خرید دستمال سر باید به آن توجه کنید، رنگ و طرح آن است. استفاده از این کالا در سال‌های اخیر آن‌قدر در بین کوهنوردان، طبیعت‌گردها، بانوان ورزشکار، دوچرخه‌سوارها، جوانان و نوجوانان مرسوم شده و انواع مختلف طرح و رنگ آن متناسب با سلیقه‌های گوناگون در بازار موجود است. با کمی وقت گذاشتن می‌توانید طرح موردعلاقه خود با توجه به حوزه فعالیتتان را انتخاب کنید.
اگر قصد شما خرید اینترنتی است، حتما به بسته‌بندی و نحوه ارسال کالا توجه کنید تا زمانی که کالای خود را تحویل می‌گیرید، از سلامت و کیفیت آن رضایت داشته باشید.

 

اسکارف کوهنوردی

اسکارف کوهنوردی

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *