جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

آرپا دره سی تبریز

تاریخ بروزرسانی :
۲۳ مهر ۱۴۰۲

یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان آذربایجان شرقی منطقه ای خوش آب و هوا با نام آرپا دره سی تبریز می باشد که در دهستان میدان‌ چای بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده ‌است. این منطقه تاریخ پر رمز و رازی دارد و اکنون در حال تبدیل شدن به یكی از تفرجگاه‌ های تبریز است. در این منطقه میتوانید از آب معدنی و نیز مکانهایی که برای نگهداری و پرورش اسب دایر هستند لذت برده و روز خوشی بگذرانید.

آرپا دره سی با موقعیت خوب و جایگاه جغرافیایی ویژه اکنون به یكی از اصلی ‌ترین تفرجگاه ‌ها و پارك‌ های جنگلی تبریز برای استفاده عموم شهروندان و گردشگران تبدیل شده است. طرح جنگل کاری آرپادره سی ‌تبریز با عنوان تفرجگاه آرپادره سی و پارک بزرگ جوانان آغاز شده است.

آرپا دره سی تبریز آرپا دره سی تبریز

پوشش گیاهی منطقه

خاک موجود در آرپا دره سی بسیار مناسب و مساعد برای کاشت است. این منطقه رس مناسبی دارد که همین موضوع از نکات قوت و یژگی های خاص آرپا دره سی است و برای تبدیل شدن به یک پارک جنگلی بزرگ مناسب است.
این پارك بزرگ در دو فاز ایجاد شده كه یكی از این بخش‌ها ۳۳۰ هكتار و دیگری در زمینی به مساحت ۶۷‌هكتار ساخته شده است و درختانی مثل كاج، سرو، سوزنی برگ، اقاقیا و سنجد كه در مواجهه با كم‌ آبی مقاومت بیشتری دارند در این منطقه کاشته شده است.
آب شرب، ۲۲ راه دسترسی در داخل پارك، ۶۰ آلاچیق در فاز ۶۷ هكتاری این پارك ، نمازخانه و سرویس بهداشتی از اهم امكانات این پارك میباشد.

آرپا دره سی تبریز1 آرپا دره سی تبریز

اهمیت تاریخی آرپا دره سی تبریز

آرپا دره سی روزگاری منطقه ‌ای خوش آب و هوا و روستایی حاصلخیز بود. در این منطقه روستای پایان به‌ عنوان روستایی از توابع تبریز وجود داشت كه روزگاری از نظر آب و هوا، میوه‌ و سرسبزی مشهور بود تا اینکه بیماری جذام به مردم این منطقه سرایت كرد. بعد از كوچاندن بیماران جذامی تبریز و دیگر مناطق به این منطقه و با معروف شدن آرپا دره سی به «دره بیماری ‌ها» كم ‌كم این منطقه خشك و بایر شد. در نهایت بیماران جذامی به منطقه بابا باغی منتقل شدند و آرپا دره سی نیز بدون استفاده و لم یزرع باقی ماند.
از سوی دیگر بر اساس برخی نوشته ها و شنیده‌ ها این منطقه زمانی محل اختفای سلاح ‌های مشروطه خواهان بود. در زمان مشروطه آرپادره سی یكی از سنگرهای باقرخان بود و چیزی كه این روستا را پر اهمیت می ‌كند. پنهان كردن سلاح ‌های مشروطه خواهان در آن است. به ‌طوریكه با ورود روس ‌ها به تبریز هر لحظه امكان داشت محل سلاح ها لو رفته و از دست بروند.
به همین دلیل تصمیم گرفته شد به كمك انسانها و میسیونرهایی كه برای كمك به بیماران در روستاهای «پایان» و «آرپا دره سی» به سر می ‌بردند سلاح ‌ها به آنجا حمل و پنهان شود. بعد از این موضوع بود كه آرپا دره سی به یك منطقه تاریخی در انقلاب مشروطه تبدیل شد.

آرپا دره سی تبریز2 آرپا دره سی تبریز

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 5]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *