بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آتشکده اسپاخو

۸ اردیبهشت ۱۳۹۷آتشکده اسپاخو خراسان شمالی بجنورد

آتشکده اسپاخو یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی استان خراسان شمالی می‌باشد که در ۱۰۰ کیلومتری غرب شهر بجنورد و در مجاورت روستای اسپاخو قرار دارد و متعلق به دوره ساسانیان است. مردم محلی این آتشکده را با نام کلیسا می‌شناسند اما تاکنون هیچ گونه شواهدی مبنی بر حضور مسیحیان در این منطقه پیدا نشده است و از طرف دیگر شکل دایره‌ای محراب، آتشدان و سوراخ‌های درون سقف گنبد که روزنه‌هایی برای خروج دود است، نشان می‌دهد که این جایگاه آتشکده‌ای است که زرتشتیان باستان آن را بنا کرده‌اند.

واژه اسپاخو برگرفته از واژه «هسپ» یا «اسپ» می‌باشد که واژه‌ای پهلوی است و در گذر زمان دگرگون شده و به صورت «اسب» درآمده است و آن گونه که برمی‌آید در این منطقه در گذشته اسب پرورش می‌دادند.

آتشکده اسپاخو

آتشکده اسپاخو

آتشکده اسپاخو

آتشکده اسپاخو

آتشکده اسپاخو

آتشکده اسپاخو

آتشکده اسپاخو

 

نظر کاربران :

  • محمد

    یک سازه سنگی فوق‌العاده زیبا در روستای اسپاخو، که احتمالا آتشکده دوره ساسانی بوده است. کمی تا حدودی یادآور بنای آتشکده ری (تپه میل) است. اینکه مردم محلی این بنا را کلیسا می‌خوانند کاملا نادرست است و احتمالا «محل آخور اسب» برای وجه تسمیه اسپاخو نیز اشتباه است.
    اگر در فروردین و اردیبهشت از این مکان بازدید می‌کنید، دامنه کوه خمبی که در آن لاله واژگون زرد می‌روید نیز برای بازدید پیشنهاد می‌شود

    ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *