بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آتشکده آذرجو

۲۸ آبان ۱۳۹۸آتشکده آذرجو فارس داراب

آتشکده آذرجو  در ده كيلومتري غرب داراب قرار دارد و به سبك چهار تاقي با گنبد ساخته شده است. آوار ديوارهاي اين آتشكده را تا نصف گرفته است و گنبد آن ريخته است. كنار آتشكده كوه سنگي حفره سياه و همچنین چشمه طبیعی بزرگی به نام اغلان قز که به معنی دختر و پسر می باشد، قرار دارد.بنا به روايت مروج الذهب مسعودي اين آتشكده به دستور اشو زرتشت بنا شده است. زرتشت به يستاف شاه دستور داد تا آتش مقدس جمشيد را بيابد و يستاف شاه آنرا در خوارزم يافت و به دارابگرد آورد و در آنجا آتشكده اي بنا نمود و آتش مقدس را در آن نگه داري و سپس شهر خرم دارابگرد را بنا نمود.

از سال ۳۳۲ هجري قمري نام آن به آتشكده آذرجو تغيير كرد. همانند همهٔ چهارتاقی‌های روزگار ساسانی دارای پلانی مربعی است. این سازهٔ تاریخی خاموش از لاشه‌سنگ با ملاط گچ دست‌کوب ساخته‌شده‌است. بدنه داخل اثر، گچ‌اندود بوده که پهنای لایه‌های گچی آن ۵ سانتیمتر است.لازم به ذکرست که چهارتاقی‌ها سازه‌هایی بوده‌اند که بیشتر کاربری مذهبی داشته‌اند. آتشکده، سازهٔ زادبومی ایرانی است که اگر به آن توجه شود ارزش آن نمودار خواهد شد.

هرگاه به ارزشمندی آتشکده‌ها پی برده شود، می‌توان امیدوار بود که آتشکده‌ها هم مانند ساختمان‌های دیگر بازسازی شوند و این بخش از معماری ایرانی برای آیندگان به یادگار بماند. درکنار آتشکده آذرجو دو حلقه چاه سنگی دردل کوه تراشیده اند که از آنها به عنوان مخزن آب، برای دو آسیاب که در زیر آن قرار دارد، استقاده می شده است

آدرس: ۱۰کیلومتری غرب داراب ، آتشکده آذرجو

آتشکده آذرجو

آتشکده آذرجو

آتشکده آذرجو

آتشکده آذرجو

آتشکده آذرجو

 

بلیط هواپیما ارزان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • مهدی درخواه

  سلام و درود
  عکس های سوم و پنجم از بالا مربوط به آتشکده تنگ چک چک رستاق داراب و می بایستی اصلاح بفرمایید.

  ۱۱ آبان, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر تصاویر اصلاح شد

   ۲۸ آبان, ۱۳۹۸
 • رستاقی

  سلام
  فکر کنم در مورد عکسها و مطالب این گزارش می بایست دقت بیشتری به عمل می آمد این اطلاعات مربوط به آتشکده آذرجوی داراب(مسجد سنگی) نیست ، اگر هم باشد عکسهای چهارتاقی ها مربوط به آتشکده رستاق است که در ۸۰ کیلومتری داراب قرار دارد نه ۱۰ کیلومتری.
  با سپاس

  ۲۴ مرداد, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *