بلیط هواپیما تور خارجی

آبفشان

تاریخ انتشار : ۱۰ مهر, ۱۳۹۷

آبفشان ها چشمه های آبگرمی هستند که از آنها در فواصل زمانی معین آب داغ همراه با بخار آب به علت داشتن گاز با سرعت و فشار به خارج فوران می نماید . آبفشان ها بیشتر در مناطقی که به تازگی فعالیت آتشفشانی داشته اند مشاهده می شوند . نحوه ی عملکرد آبفشان بدین شکل است که مجرای میان دهانه ی چشمه و درون زمین بتدریج از آب پر شده و قسمت های زیرین آب که در مجاورت مواد گداخته قرار دارند گرم و داغ می گردند که در این هنگام چون عمل تخلیه ی آب های مزبور به دلیل تنگ و طولانی بودن مجرا به آسانی امکانپذیر نیست از این رو آب های زیرین به طبقات بالا منتقل شده و با رسیدن درجه ی گرمای آب های زیرین به نقطه ی جوش دمای آب در حدود ۱۰۰ درجه ی سانتیگراد بالا می رود و بر فشار لایه های زیرین می افزاید در نتیجه ازدیاد فشار آب های بالایی که سردتر هستند از مجرا خارج شده و در سطح زمین جریان می یابند .
این عمل باعث می شود که از وزن اب مجرا به طور ناگهانی کاسته شده و در نتیجه فشار آن به همان میزان کاهش یابد و گازها و بخارهای معدنی زمین همزمان با گرم شدن آب طبقات زیرین متراکم شده و به محض تقلیل وزن آب را به شدت به خارج پرتاب می نماید و این سیکل به طور مرتب تکرار می گردد . درجه ی حرارت آب آبفشان ها در نواحی مختلف از ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد در نوسان است و ارتفاع فوران آب و بخار آنها گاهی به ۵۰ متر نیز می رسد . از مهمترین آبفشان های جهان می توان به آبفشان های نواحی آتشفشانی ایسلند , ایتالیا , نیوزیلند و نیز پارک ملی یلواستون در امریکا اشاره کرد .

زیبا ترین آبفشانهای جهان

آبفشان

پربازدیدترین ها:

آبفشان

آبفشان

PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلي

  آبفشان کبیر در غرب ایسلند یکی از اولین های نوع خودش هست تخمین زده شده که این آبفشان ۱۰ هزار سال فعال بوده جالبه بدونید آبهای این آبفشان طبیعی قدیمی تا ۷۰ متر به بالا ‏پرتاب می شن

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۲:۵۱:۵۱ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  توی چابهار هم آبفشان هایی هست معروف به اب فشان های صخره ای که دیدنش واقعا می ارزه

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۷:۰۲:۲۰ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  تو ایران هم داریم البته گل فشان هم داریم

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۰۲:۴۹:۳۴ پاسخ دادن
 • سفریتو

  ما همه چیزی توی ایران داریم به جز این مورد . تا الان اینطور چیزی ندیدم از دوستان اگر سراغ دارید بفرمایید ادرسش

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۰۹:۱۳:۰۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *