رزرو هتل ایران بوم گردی

آبشار کنگ

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۹ مرداد ۱۴۰۱

آبشار کنگ در استان خراسان رضوی واقع است. روستای کنگ در۲۸ کیلومتری غرب مشهد(۲۱کیلومتر از پل وکیل آباد) و درقسمت جنوبی رشته کوههای بینالود و درفاصله ۲۲ کیلومتری جنوب طرقبه واقع گردیده است و دریکی ازدامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و درجوار رودخانه کنگ احداث شده ودر محور دره این رودخانه قرار دارد. روستای کنگ ضمن برخورداری ازمناظر بدیع دارای چشمه سارها و باغات گوناگون و آبشارهای فراوان است. روستای کنگ از سکونت گاه‌هایی است که با الهام گرفتن ازطبیعت و با تسلیم و ستیز با آن درطی قرن‌ها و برای نیاز مردمان این سکونت گاه رشد و هر گام بازی های زیبایی‌ را درتعامل با فضا و مقتضیات زیستی و جغرافیایی خود ارائه کرده است .

504 آبشار کنگ

روستای کنگ

کنگ درلغت دو معنادارد :۱- پرنده‌ای قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند ۲- معنای دیگرآن به عنوان دژی مستحکم تعبیر شده است. ویژگی برجسته و گردشگرپسند روستای کهنسال کنگ ، معماری بسیار زیبا و پراندیشه ی روستاست که گرچه در ظاهر کمی بمانند «ماسوله» و «اورامان» به دیده می آید اما بررسی ویژگی های اقلیمی و زوایای چیدمان خانه های روستا و شکلگیری محله ها و کوی و کوچه ها نمایانگر اندیشه های ژرف و برجسته در پشت ساختمان پلکانی روستا بوده که «کنگ» را بسیار برتر و برجسته تر از روستاهای مشهور «ماسوله» ، «اورامان» ، «ابیانه» و… نشان می دهد. کنگ به دلیل وجود کوه‌های مرتفع درختان فراوان و نوزیدن بادهای خشک ازآب و هوای معتدل برخورداراست.

505 آبشار کنگ

نحوه استقرارخانه‌ها با توجه به اقلیم و جهت باد و جهت تابش خورشید در راستای شمال شرقی – جنوب غربی تعیین شده که بیشترین بهره‌ گیری ازانرژی و صرفه‌جویی در مصرف آن را در پی خواهد داشت . کوه‌ها و ارتفاعات و چشم‌اندازهای زیبا کنگ یکی ازجاذبه‌های طبیعی و دیدنی حومه مشهد به شمار رفته و برای فعالیت‌ های تفریحی و ورزشی بسیار مناسب است. آبشار کنگ از دیگر دیدنی های این روستا است. در مسیر آبشار چشمه ها و آبشارهای کوچکی نیز قرار دارد. آبشار کنگ در فاصله ۵ کیلومتری جنوب غربی روستای کنگ در میان دره ای سر سبز قرار گرفته است.

506 آبشار کنگ

507 آبشار کنگ

508 آبشار کنگ

509 آبشار کنگ

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • سارازنگنه

  من وهمسرم رفتیم روستارو دیدیم.عالی بود منظره ش.واقعا هوای خوبی داشت ومردم باصفا.ممنون ⚘⚘⚘

  ۳ شهریور, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • سیدعلی سیدباقر

  اطلاعی آز موقعیت‌های روستای کنگ نداشتم ممنون آز این‌که من رآ با مختصات وویژگیهای روستای کنگ آشنا کردید سپاسگزارم

  ۴ فروردین, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین