بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آبشار لاتون

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۵ دی ۱۳۹۸

آبشار لاتون در ۱۵ کیلومتری آستارا ، شهر لوندویل و روستای کوته کومه قرار دارد.ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که از لحاظ ارتفاع، مرتفع ترین آبشار ایران است.
علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری با فاصله ی ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سر ریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و عریض تر است.از مسیر چشمه تا این آبشار  سه حوش بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری قرار دارد.

آبشار لاتون 1 آبشار لاتون

مسیر آبشار لاتون

مسیر این آبشار  از روستای کوته کومه آغاز می شود و تقریباً ۴ ساعت پیاده روی (کوهپیمایی) دارد.در طول مسیر تپه های جنگلی و رودخانه ای که منبع آن آبشار است دیده می شود.انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه های خطرناک و مرگبار است خصوصاً ما بین دو آبشار (۱۰۵ متری و ۶۵ متری).آبشار از فاصله ی ۵۰۰ متری قابل مشاهده است.

در مسیر آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیوشوان گذر وجود دارد که تقریباً ۵ خانوار در آن زندگی می کنند.در اطراف آبشار لاتون درختان آلو ، به ، گلابی ، گردو ، فندق ، سیب وحشی و آلوچه (گوجه سبز) می روید.جنگل ۹ ماه از سال سرسبز است.از تنوع جانوری اطراف آبشار لاتون نیز می توان به گرگ ، خرس (به ندرت) ، جوجه تیغی اشاره کرد . اسب و گاو و گوسفند را هم مردم ساکن اطراف آبشار نگهداری می کنند.

آبشار لاتون 2 آبشار لاتون

سرچشمه آبشار لاتون

این آبشار از دامنه های شرق کوه اسپیناس (اسپینه) سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس (اسپینه) سرچشمه گرفته سرازیر می شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای کاسپین (خزر) می شود.حجم آب آبشار لاتون در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد.قلعه ای که بر روی آبشار لاتون قرار دارد همان قلعه اسپینه (اسپیناس) معروف است ؛ و یکی از قلعه های بابک خرم دین می باشد.

آبشار لاتون 3 آبشار لاتون

آبشار لاتون 4 آبشار لاتون

آبشار لاتون 5 آبشار لاتون

آبشار لاتون 6 آبشار لاتون

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • محمد

  واقعا زیباست ببینید خداوند چقدر عظمت دارد .انگار این آبشار قطعه ای از بهشت است

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  خیلی زیباست مخصوصا تو نیمه دوم فصل بهار…

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  لاتون بلندترین آبشار ایران در مجاورت کوه زیبای اسپیناس آستارا از زیباترین جاذبه های گردشگری گیلان است.

  ۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • داود

  متاسفانه در آخرین روستا به سمت آبشار جایی که دیگر وسیله نقلیه بیشتر نمیتواند حرکت کند و به ناچار باید خودرو پارک شود , یا بعضی از گردشگران به دلایلی شب را در آن محل مجبور به اقامت میشوند با افراد محلی روبرو خواهند شد که بسیار برخود زننده و بدی با گردشگران دارند و به هر شکل و هر فرصتی به دنبال خالی کردن جیب گردشگران خواهند شد. حتی با زور و تهدید.
  به همه توصیه میکنم از این سفر صرف نظر کنند

  ۲۹ آذر, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *