رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

آبشار بانویزه ایلام

اشتراک گذاری

آبشار بانویزه ایلام در تنگ بانویزه  واقع است. تنگ بانویزه در فاصله ۱۰۰ متری جنوب روستای بانویزه قرار گرفته است. طول تنگ در حدود ۶۰۰ متر و در ارتفاع ۶۱۴ متری از سطح دریا واقع شده است. طول دیواره های تنگ در حدود ۶۰ متر است که در اثر جریانات فرسایشی رودخانه ای گوگردی ایجاد شده است. تنگه ها و شیارهای فرسایشی از منابع عمده و ژئوتوریسمی در استان ایلام محسوب می شوند. داخل آن روخانه ای جاری است که حداکثر آب آن در زمستان و بهار و حداقل آن در تابستان است. این تنگه ها بیشتر در سازند آسماری دوره الیگو میوسن تشکیل شده اند.

 آبشار بانویزه

برای آشنایی بیشتر با شهر ایلام پیشنهاد می کنیم مطلب سیری در ایلام را مطالعه بفرمایید.

تنگ و آبشار بانویزه ایلام

علت اصلی پیدایش آنها فعالیتهای تکتونیکی، فرسایش و عمل انحلال است. جنس سنگهای مسیر تنگه از آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. این سنگ ها به سازند آهکی آسماری تعلق دارند. عملکرد پدیده فرسایش به ویژه انحلال، وضعیت توپوگرافی خاص. اختلاف ارتفاع و شیب تند بخش های بالا و پایین دست در کنار سایر عوامل طبیعی از جمله بارش و پوشش گیاهی متنوع دست به دست هم داده اند تا این اثر طبیعی شکل گیرد. فعالیتهای هیدرولوژی و ژئوهیدرولوژی و عملکرد آبهای سطحی و زیرزمینی در قالب انحلال این درز و شکاف را عمق بخشیده اند. طی سالیان طولانی آنرا به شکل یک اثر کم نظیر طبیعی درآورده اند.

تنگ بانویزه اثر طبیعی زیبایی است که به علت ویژگیهای خود به غنای طبیعت گردی و ژئو توریسم استان ایلام افزوده است. علاوه بر ویژگیهای ذاتی زمین شناسی و هندسی ارتفاعات مشرف بر آن، وجود قسمت های کوهپایه ای و دامنه ای، توپوگرافی شیب های تند و ملایم مناطق اطراف. وضعیت دیدنی صخره ها، وجود چشمه ها و… باعث شده اند تا چشم اندازی بدیع و چشم نواز در این خطه از ایران شکل گیرد.

 آبشار بانویزه

روستای بانویزه

بان ویزه، روستایی از توابع بخش چوار شهرستان ایلام در استان ایلام است. این روستا در دهستان ارکوازی قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۲۰۱ نفر (۴۹خانوار) بوده است. دسترسی به تنگ بانویزه از طریق جاده ارتباطی شهرستان ایلام به مهران، جاده فرعی روستای بانویزه میسر است.در این منطقه گودال ها و شکاف هایی وجود دارد که در زمستان و فصول سرد باد گرم و در تابستان و هنگام گرما باد خنک از آنها خارج می گردد. از آنجا که همواره دمای سطح و عمق زمین با یکدیگر متفاوت است. در زمستان که سطح زمین توسط عوامل جوی سریعا سرد می گردد. عمق زمین از این رخداد مصون است و دمای آن متفاوت با سطح زمین است و در تابستان نیز این موضوع برعکس خواهد بود.

این گودال ها و شکاف ها با توجه به ارتباطی که از یک سو با لایه های زیرین زمین و از سوی دیگر، با سوراخ های دیگر برای ورود هوا دارند. دمای عمق را به بیرون انتقال می دهند و به صورت تفاوت دمایی نه چندان زیاد خود را نشان می دهند. این پدیده بیشتر در نقاطی از کره زمین که شکستگی های سطحی در لایه های رسوبی به اعماق زمین متصل هستند پدیدار می گردد و از رخدادهای جالب علم زمین شناسی است.

 آبشار بانویزه

 آبشار بانویزه

 آبشار بانویزه

 آبشار بانویزه

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *