رزرو هتل فضاگشت
۲۶ خرداد ۱۴۰۳

آبشار آسیاب خرابه جلفا ، آبشار خزه ای خیلی زیبا

اشتراک گذاری

آبشار آسیاب خرابه جلفا یکی از زیباترین مناظر دیدنی آذربایجان شرقی است و در حدود ۲۷ کیلومتری هادی شهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ کیلومتری روستای منجن آباد در حاشیه رود ارس واقع شده است.
در آسیاب‌خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده‌است که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می‌شوند. آب این آبشارها از چشمه‌های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می‌گیرند، تأمین می‌گردد. آبشار آسیاب خرابه یکی از زیباترین مناطق دیدنی جلفا است و این آبشار به علت وجود ویرانه‌های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است.

آبشار آسیاب خرابه

اجاره خودرو

برای آشنایی بیشتر با جلفا پیشنهاد می کنیم به صفحه جاهای دیدنی جلفا مراجعه بفرمایید.

ویژگی های آبشار

ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود ۱۵ متر است. آب این آبشار از چشمه‌ای تأمین می‌شود که از کوه کیامکی، یکی از کوه‌های بلند منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می‌گیرد. آبشار بعد از سرازیر شدن از لابه‌لای گیاهان آبزی و خزه‌ها، به یک رشته جویبار که در ته دره جریان دارد می‌پیوندد و به‌سمت شمال جاری می‌شود. علاوه بر این، در سمت راست دره آبشارهای کوچک و بزرگ دیگری نیز دیده می‌شود که ریزش آن‌ها موسیقی زیبایی از طبیعت را به گوش می‌رساند.

asiab-2712-mm آبشار آسیاب خرابه

در زمستان ۱۳۹۲ آبشار آسیاب خرابه به‌دلیل سردی هوا یخ زد و بر اثر این یخ‌زدگی و وزن بیش از حد انبوهی از یخ‌ها، صخره بزرگ و پوشیده از خزه آن ریزش کرد. همچنین در گوشه و کنار این آبشار تابلوهای خطر ریزش دیده می‌شود. بنابراین در گشت‌و گذار و تفریح در این مکان باید مراقب این خطر بود.

asiab-2712-mm1 آبشار آسیاب خرابه

در نزدیکی آبشار آسیاب خرابه جلفا، آسیاب آبی قدیمی و از کارافتاده‌ای وجود دارد. در گذشته مردم منطقه گندم‌هایشان را در این آسیاب‌ها آرد می‌کردند. ارتفاع این آسیاب ۱۰ متر و مساحت محوطه پایینی آن ۲۰۰ متر مربع است. در سال‌های اخیر برای بازدید گردشگران و مسافران این آسیاب‌ مرمت و احیا شده‌ است.

آبشار آسیاب خرابه

بهترین زمان رفتن به آبشار آسیاب خرابه جلفا

منطقه‌ای که آبشار آسیاب خرابه جلفا در آن واقع شده است، در فصل تابستان هوای دلپذیر و خنکی دارد و در فصل‌های بهار و تابستان می‌تواند مقصدی مناسب برای سفر و گردش باشد. در فصل پاییز نیز طبیعت و محیط رنگارنگ آبشار فرصت مناسبی برای ثبت تصاویر زیبا و به‌یادماندنی است. اما شاید زیباترین تصویر آبشار آسیاب خرابه را در فصل زمستان بتوان دید. هنگامی که آب این آبشار به‌دلیل سرمای شدید یخ می‌بندد. منظره‌ای رویایی و چشم‌نواز را به وجود می‌آورد و ارزش تحمل سرما برای دیدن این منظره را دارد.

asiab-2712-mm2 آبشار آسیاب خرابه

امکانات مجموعه

در محل آسیاب خرابه جلفا برای رفاه حال گردشگران و مسافران امکاناتی چون آلاچیق، پارکینگ، سوپرمارکت و رستوران وجود دارد.

آبشار آسیاب خرابه

نحوه دسترسی به آبشار آسیاب خرابه

آدرس: استان آذربایجان شرقی، ۲۷ کیلومتری شرق جلفا
برای رسیدن به این مکان بسیار دل‌انگیز باید از جادهٔ مرند – جلفا به هادی شهر (علمدار – گرگر) رفت. با عبور از یک جاده خاکی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و گذشتن از یک جادهٔ فرعی، به دره‌ای باصفا رسید که محل آسیاب خرابه است. بعد از رسیدن به آبشار آسیاب خرابه باید ماشین را در پاركینگ پارک کنید. تا پای آبشار پیاده بروید. بخشی از مسیر نیز به‌صورت پلکانی و سنگ‌چین است.

asiab-2712-mm4 آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

           
 

نظر کاربران :

  • حسین

    البته الان یه چند هفته ایی هستش که این جاده بسته شده و می گند که دارند تعمیر میکنند آبشار رو !!!! پرسیدیم چیش رو گفتن آبش مشکل پیدا کرده !

    ۱۱ مرداد, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *