بلیط هواپیما تور خارجی

منطقه شکارممنوع دیلمان

دسته بندی مطالب بر اساس :
2014-01-21منطقه شکارممنوع دیلمان گیلان سیاهکل

منطقه شکار ممنوع دیلمان در موقعیت جغرافیایی N3658 E4955 در استان گیلان واقع است. منطقه شكار ممنوع ديلمان و درفك در ‌١٠ كيلومتري جنوب شهرستان سياهكل قرار گرفته است و از سال ‌١٣٧٤ به صورت شكار ممنوع مديريت شده است و پس از آن دو بار نيز تاكنون ممنوعيت شكار در آن تمديد شده است.

وسعت منطقه شكار ممنوع ديلمان و درفك ‌٤٤٨٨٥/٩٩ هكتار بوده و وضعيت توپوگرافي منطقه جنگلي، مرتعي و كوهستاني است.

درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است. نام قلهٔ درفک به روایتی از دال فَک (دٌلفَک) آمده‌است که در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفک، یعنی آشیانه عقاب. اما بر اساس روایت دیگری، نام درفک از قوم دربیک آمده که تیره‌ای از ساکنان حوالی دریای خزر بوده‌اند. قلهٔ درفک در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در کوه‌های گیلان قرار دارد. این قله در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی رشت در استان گیلان و مقابل رستم آباد در بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده‌است.

دیلمان شهری است در شهرستان سیاهکل استان گیلان که در شمال ایران واقع شده‌است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰-۲۵۰۰می باشد. نام دیلمان ترکیبی است از سه پاره واژه دیل و ام و ان. دیل به معنی جایی است که در آن دام نگه می‌دارند و ام پسوند نمایشگر ارتفاع و بلندی است و ان پسوند مکان. در نتیجه معنی این ترکیب جای بلند نگهدارندگاه دام است و در حقیقت دیلمان سرزمین بلندی است که در آن دامداری می‌گردد. این منطقه تا قرن پنجم هجری دیلم نامیده می‌شد و از قرن پنجم در متون نام دیلمان دیده می‌شود و اگر پیش تر از این نام استفاده شده بیانگر جمع اهل دیلم بوده‌است.

گونه‌هاي گياهي مهم منطقه شكار ممنوع ديلمان و درفك شامل افرا، ممرز، پلت، شيردار، راش، توسكا، ليلكي، صنوبر، انار، تمشك، شب خسب، ون، شمشاد، گردو و ملج است و در مواردي مورد توجه مراكز دانشگاهي براي تفرج قرار گرفته است كه آبشار لونك در ضلع شمالي منطقه و در نزديكي راه دسترسي به منطقه پذيراي تعداد بسياري از گردشگران در فصول مختلف سال است و اين منطقه يكي از بهترين مناطق براي حفاظت از نظر تنوع زيست بوده كه توانايي ارتقاي سطح به يكي از مناطق چهارگانه را دارد.

گونه‌هاي مهم جانوري شامل مرال، شوكا، پلنگ، خرس قهوه اي، شغال، گراز، گربه جنگلي، سمور و رودك مي باشد.

گفتني است مرال از خانواده گوزنها (Cervidae) می باشد که در بین گوزنهای کشور بزرگترین جثه را دارد. پاهای بلند و کشیده و وزن آنها بین 100 تا 150 کیلوگرم است و نرهای بالغ گاهی وزنشان به بیش از 250 کیلوگرم می رسد رنگ بدنشان خاکستری تیره که در فصل تابستان مایل به قهوه ای می باشد. جنس نر دارای شاخهای بلند است روی هر شاخ تعدادی شاخک وجود دارد. قسمت جلویی شاخ دارای دو شاخک است که به شاخک ابرویی یا گرگ کش معروف است شاخها هر سال در اواخر اسفند می افتد و در طی فصل بهار و تابستان رشد می کند و در اواخر تابستان کامل می شود مرالها حیواناتی هستند که حس شنوایی و بویایی قوی دارند و برای شروع فصل جفتگیری نرها وارد زیستگاه ماده ها می شوند و تشکیل حرمسرا می دهند بین نرها بر سر جفتگیری با ماده ها، رقابت پیش می آید که به فصل گاوبانگی معروف است.

منطقه شکارممنوع دیلمان

منطقه شکارممنوع دیلمان

منطقه شکارممنوع دیلمان

منطقه شکارممنوع دیلمان

منطقه شکارممنوع دیلمان

منطقه شکارممنوع دیلمان

منطقه شکارممنوع دیلمان
منبع : کویرها و بیابان های ایران

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.