رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۴ اسفند ۱۴۰۱

جاهای دیدنی شمال، ۲۰ جاذبه بینظیر شمال ایران

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی شمال ایران این خطه همیشه سرسبز را می شناسید؟ جاذبه های دیدنی شمال که در تمام فصول سال بخصوص بهار و تابستان تعداد زیادی مسافر را در بر می گیرد بیش از این حرفاست. همیشه مسیرهای منتهی به شمال ایران ترافیک سنگین دارد. این ناشی از طبیعت زیبا و دلچسب و آرامبخش شمال است که مسافران را با این ترافیک باز هم به سمت خود می کشاند.

از طرفی از آنجا که مسافران اغلب، برای سفر به شهرهای شمالی ایران نیازی به خرید بلیط هواپیما ندارند. بیش تر با ماشین شخصی به این خطه سرسبز سفر می کنند این ترافیک بیش تر هم می شود اما دیدن زیبایی های طبیعت شمال ارزش این ترافیک را دارد. جاهای دیدنی شمال از بندرانزلی گرفته تا رشت. از چمستان تا نوشهر، از نور تا محمودآباد، از سرخرود تا بهشهر و همه این خط دریا، دیدنی جذاب و شگفت انگیز است.
آب و هوای بسیار خوب و طبیعت بکر در شمال ایران، باعث رونق خرید ویلا در شمال شده است. ولی در فصل تابستان بدلیل شرجی و گرم بودن هوا کمی از این بازیدها کاسته می شود . ما در این مطلب سعی داریم ۲۰ جاذبه گردشگری شمال که بیشتر مورد استقبال مسافران است معرفی کنیم .

خانه میرزا کوچک جنگلی از جاهای دیدنی شمال

بعد از ۸۵ سال که خانه میرزا کوچک جنگلی به صورت مخروبه ای درآمده بود با پیگیری های صورت گرفته از سوی بنیاد پژوهشی فرهنگی میرزا کوچک جنگلی در سال ۱۳۸۲ از طرف شورای شهر رشت برای انجام خدمات تاریخی فرهنگی در اختیار بنیاد ذکر شده قرار گرفت. بنیاد نیز به عنوان یک سازمان غیر دولتی، غیر سیاسی، غیر انتفاعی (سازمان مردم نهاد ) با کمک های مردمی و یاری ادارات مربوطه خانه را با استناد به اسناد و عکس های جمع آوری شده به همان صورت اول بازسازی کند. اکنون نیز که توانسته کتابخانه، مرکز اسناد، تندیس و موزه میرزا کوچک جنگلی را به بهره برداری برساد به موفقیت های روزافزون خود مباهات می ورزد.

میرزا کوچک خان از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

 

 امامزاده هاشم

امامزاده هاشم در محلی به همین نام و در ۳۰ کیلومتری جنوب رشت در جاده رشت – تهران واقع است. بنا به گفته رابینو این بقعه در زمان شاهزاده منوچهر خان معتمد الدوله حاکم وقت گیلان به طور گسترده بازسازی شد. در جریان جنگ جهانی اول و مبارزات میرزا و یارانش این بقعه آسیب فراوان دید و برای آخرین بار زلزله سال ۱۳۶۹ صدمات جدی بر آن وارد ساخت، بقعه امامزاده هاشم در سال های اخیر به طور گسترده بازسازی و مرمت شده و تاسیسات آن گسترش یافته است

امامراده هاشم از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

 

عمارت کلاه فرنگی از جاهای دیدنی شمال

این عمارت که در میان پارک شهر رشت (باغ محتشم) جای گرفته از بناهای زیبای شهر رشت به شمار می آید. رودخانه گوهر رود با انحنای خاصی از جنوب ساختمان و باغ عبور کرده و زیبابی محیط اطراف بنا را دو چندان می سازد. باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در زمان محمد صادق خان اکبر سردار محتشم ملقب به سردار معتمد ساخته شد. این بنا از بیرون سه طبقه به نظر می آید. در حالی که از داخل دارای چهار طبقه است. در اطراف ساختمان در طبقات اول و دوم ۱۸ ستون چوبی کار گذارده شده که بام و بالکن طبقه دوم را روی خود استوار می دارند طبقات اول و دوم هر یک دارای دو اتاق است.

عمارت کلاه فرنگی مدت ها محل سکونت حاکمان و فرمانداران شهر رشت بود و بارها به دست تعمیر و مرمت سپرده شد. در سال ۱۳۷۴ این عمارت به مدیریت میراث فرهنگی گیلان واگذار گردید و امروزه از آن به عنوان مرکز آموزش هنرهای سنتی استفاده می شود.

کلاه فرنگی از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

آبشار شیطان کوه از جاهای دیدنی شمال

شیطان کوه، کوهی است در شرق شهر لاهیجان و در استان گیلان ایران. در گذشته به این منطقه شاه‌نشین کوه می‌گفتند و برکه‌ای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده می‌شد. امروز برکه به دریاچه‌ای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیره‌ای وجود دارد و عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی می کند. در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی به نام آبشار شیطان کوه  ایجاد شده که آب آن از همین دریاچه که به استخر لا هیجان معروف است، تأمین می‌شود.

شیطان کوه از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

تله کابین لاهیجان از جاهای دیدنی شمال

تله کابین احرار یا بام سبز در شهر لاهیجان، استان گیلان، ایران و دارای مناظر زیبای طبیعی است. این تله کابین در پی عقد قراردادی بین شهرداری لاهیجان و شرکت احرار در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد. از آن پس توسط شرکت دوپلمایر اتریش و بخش خصوصی شرکت احرار اداره می‌شود.

لاهیجان از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

استخر لاهیجان از جاهای دیدنی شمال

در بخش شرقی لاهیجان و در پایین قله‌ای سرسبز و پوشیده از شمشاد به نام شیطان کوه که در قدیم آن را شاه‌نشین کوه می‌نامیدند. استخری بزرگ به وسعت ۱۷ هکتار و عمقی در حدود ۴ متر قرار دارد که در گذشته مخزن آبی برای آبیاری مزارع برنج بوده است. توسط آب‌های جاری شده از کوه تغذیه می‌شد. در وسط استخر جزیره‌ زیبایی وجود دارد (در گذشته به آن «میان پشته» گفته می‌شد) که به وسیله یک پل سیمانی طویل، به حاشیه جنوبی استخر متصل شده است.

استخر لاهیجان از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

جواهردشت از جاهای دیدنی شمال

جواهردشت جواهری در خطه سرسبز گیلان و از جاهای دیدنی گیلان است. سرزمین زیبای جواهردشت در ۲۶ کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق استان گیلان و در شهرستان رودسر واقع شده است.

طبیعت بکر، دشت های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و… همه و همه در این منطقه زیبا در شرق گیلان جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی را به سوی خود بکشاند. برای رفتن به جواهر دشت از سیاهکلرود سوار بر جیپ های مسافرکش می شویم که معمولاً بیش از ظرفیت مسافر سوار می کنند. از خیاط محله، سجیدان و رودخانه سجیدان می گذریم و وارد چاشت خورلات (چاشت به معنی ناهار) که مکانی تفریحی و گردشی است می شویم.

جواهردشت از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

چشمه های باداب سورت از جاهای دیدنی شمال

چشمه‌های آب معدنی باداب سورت یک مجموعه زیبا و دیدنی و یکی از شگفت‌انگیزترین شاهکارهای طبیعت و از جاهای دیدنی مازندران است. این چشمه‌ها در ۷ کیلومتری غرب روستای بادله و در ارتفاع ۱۸۴۰ متری در ساری واقع شده‌اند. چشمه‌های اسرارآمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه می‌باشند. یکی از چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد که برای درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم و پوست سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و مزه کمی ترش است که به صورت دائمی و تشتی می‌باشد.

چشمه باداب سورت از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

پارک ملل ساری

پارک ملل بزرگترین مجموعه تفریحی و توریستی شمال کشور در کنار رود تجن است. این مجموعه تفریحی از دریاچه و فضای سبز تشکیل شده و مکان مناسبی برای استراحت و بیتوته شبانه مسافران زیادی بخصوص در فصل بهار و تابستان می باشد .

پارک ملل از جاهای دیدنی شمال 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

پارک نیلوفر آبی از جاهای دیدنی شمال

بوستان نیلوفر آبی در کیلومتر دو جاده ساری به نکا در فاصله ۸۰۰ متری از جاده اصلی در مجاورت روستای آبندان سر منظره چشم نواز درخت و آب را ایجاد کرده است.پارک نیلوفر آبی در مجاورت روستای آبندان سر منظره چشم نواز درخت و آب را ایجاد کرده است.

نیلوفرآبی 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

دریاچه خزر

همانطور که می دانید دریاچه خزر یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های جهان و مهم‌ترین دریاچه ایران است که در شمال کشور واقع شده است و با کشورهای روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان همسایه است.این دریای بسته باقیمانده‌ای از دریای قدیمی پاراتِتیس است که بر پایه پژوهش‌های زمین‌شناسان روسی حدود ۱۱ هزار سال پیش، پس از جدایش دریاهای سیاه و مدیترانه، مستقل شده است.

خزر 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

دریاچه چورت از جاهای دیدنی شمال

این دریاچه در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. اگر از تاریخ این دریاچه بخواهید بدانید، باید بگوییم که چورت در سال ۱۳۲۰ بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده است.وسعت این دریاچه حدود ۲.۵ هکتار است و محلی ها به آن، دریاچه میانشه هم می گویند اما به دلیل نزدیکی آن به روستای چورت به این نام خوانده می شود.

چورت 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

باغ گلبن

باغ گلبن ، روستایی از توابع بخش مرکزی استان گلستان است. گلبن از جاهای دیدنی گلستان است.این روستا در دهستان استرآباد جنوبی و در ۷ کیلومتری جنوب غربی گرگان قرار دارد. براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ باغ گلبن دارای ۹۰۲ نفر جمعیت( ۲۲۹) خانوار می باشد. این روستا از شمال به روستای نصر آباد از جنوب به روستای زیارت از شرق به روستای نومل واز غرب به نهارخوران متصل است. این روستا دو بارکانون توجه قرار گرفت یکبار در سال۱۹۱۲ میلادی زمانی که قنسول روسی آنجا را خرید وگهگاه مسابقات اسب دوانی با مقامات استراباد برگزار میشد و دوم در سال ۱۳۸۱ که محل اجرای جشنواره رویاهای دهکده دانشجویان شمال کشور قرار گرفت.

باغ کلبن 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

پارک جنگلی قرن آباد

در فاصله ۲۰ کیلومتری شرق گرگان در مسیر گرگان – فاضل آباد قرار دارد امامزاده ای هم برای زیارت در این مکان وجود دارد .

 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

جنگل توسکستان

جنگل توسکستان در جنوب شرقی گرگان و در ۴۰ کیلومتری این شهرستان واقع شده است. از این جنگل تا شاهرود چیزی در حدود ۸۰ کیلومتر فاصله می‌باشد که از مسیر قله شاهکوه شاهرود می‌گذرد. در ابتدای این جنگل روستایی با همین نام قرار دارد. بالاترین نقطه این جنگل را منطقه جهان نما می‌نامند که با عبور از جاده‌های پر پیچ و خم به آن می‌رسند.

توسکستان 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

دریاچه توشن

این دریاچه در حاشیه جنوبی روستای توشن در النگدره واقع در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان گرگان قرار دارد. طول دریاچه در حدود ۳۰۰ متر و عرض آن ۱۳۰ متر است. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۲۵۰ متر است. وجود مناطق جنگلی النگ دره در کنار دریاچه سد و وجود ماهیان مختلف در آب دریاچه فضایی زیبا به این محیط بخشیده است. این منطقه در فصول مختلف مورد استفاده ماهیگیری و کمپینگ قرار می‌گیرد.

توشن 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

پارک جنگلی النگدره

جنگل النگدره به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است.داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید .پارک جنگلی النگ دره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران قرار گرفته است.

النگدره 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران گرگان ناهارخوران قدیمی ترین تفرجگاه استان گلستان در گرگان است که بسیاری از ایرانیان با آن آشنایی دارند. نهارخوران در ۴ کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده است. این پارک مجموعه ای از فضاهای جنگلی در اطراف جاده و همچنین حاشیه رودخانه و محدوده های تاسیسات شهرداری و جهانگردی را شامل میشود که از سال ۱۳۳۸ توسط سازمان جنگلها و مراتع کشور به منظور تامین تفرجگاه اهالی گرگان در اختیار شهرداری گرگان قرار داده شده است.

ناهارخوران 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

آبشار رنگو

آبشار رنگو در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده و از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. مسیر دسترسی به آبشار رنگو از داخل جنگل‌های پردرخت و تاریک منطقه، مسیری سخت و گمراه‌کننده است که وجود یک راهنمای محلی به رسیدن به آبشار الزامی است.

رنگو 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

دیوار تاریخی گرگان

یکی از معروف‌ترین آثار تاریخی گرگان، دیوار دفاعی آن است که با نام‌های سد اسکندر. سد انوشیروان، سد فیروز، و قزل‌آلان (مار سرخ) در طی دوره‌‌های مختلف شهرت یافت. دیوار دفاعی گرگان از شرق دریای خزر در ناحیه گمیشان شروع و پس از گذر از شمال آق‌قلا و گنبدکاووس به طرف شرق ادامه داشته و در کوه‌های پیش‌کمر، پایان می‌یابد. طول این دیوار ۱۵۵ کیلومتر است.

 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

آبشار آلامن

آبشار آلامن دراستان گلستان واقع است. این آبشار که به آبشار اوترنه نیز شناخته می شود. در غرب روستایی به همین نام و در دل جنگلهای کبودوال شهرستان علی آباد کتول قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار در حدود ۷ متر است و از یک دیواره صخره ای به پایین میریزد. در پایین آبشار حوضچه ای به عمق ۱ متر ایجاد شده است.

آلامن 20 جاهای دیدنی شمال در بهار و تابستان

بهترین زمان سفر به شمال چه موقع است؟

تمام فصول بهار، تابستان، پاییز و حتی زمستان برای سفر به شمال قابل قبول است.

تاریخی ترین جاذبه گردشگری شمال کجا واقع شده است؟

غار هوتو که آثاری ۷۰۰۰ ساله از انسان هوتو در آن کشف شده در نزدیکی بهشهر قرار دارد و قابل دیدن توسط گردشگران است.

رشت با چه عنوانی در یونسکو به ثبت رسیده است؟

رشت به عنوان شهر خلاق غذا با ۲۲۰ غذای بومی و خاص در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است.

           
 

نظر کاربران :

 • Sepehr

  همش از لاهیجان و گرگان. ممنون…..

  ۲۵ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • علی

  به نظرم شمال واقعا جاذبه های دیدنی عالی داره، مخصوصا منطقه گیلان که هم دریا عالیه هم کوه و جنگل، پیشنهادی که برای دوستان دارم اینه که از سایت های اجاره ویلا شمال استفاده کنن تا توی سفر راحت باشن و حد اقل از فضا و منظره ویلا هم بتونن لذت ببرن. ما که خودمون به ویلاهای داغونی خوردیم توی مسافرت.

  ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • احمد خوشحال

  من یکبار رودخانه النگدره رو رفتم خیلی خیلی طبیعت بکری و دست نخورده ای داشت.اما متاسفانه باید به اطلاعتون برسون همین امسال که رفتم با ماشین های غول پیکر و بولدزر افتاده بودن به جون رودخانه و همش رو خشک کرد بودن و تبدیل شده بود به یک باتلاق و همش رو خراب میکردن و جالب اینجا بود کسای که اونجا نظارت میکردن تا نگهبانش همشون سپاهی بودن…!!!دگ قضاوت با شما

  ۲۷ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  ممنون از توضیحات کاملتون اینو باید بگم که انتخاب خیلی زیاده برای تابستون شمال. خیلی دشت‌ها و آبشارها و چشمه های زیادی در شمال کشور وجود دارد که بهترین کار اینه که از قبل یک لیست تهیه کنیم و به بهترین مکان‌هاش بریم، چون که تنوع بسیار زیاد هستش

  ۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • محمد جعفری

   سلام میشه یه لیست سفر از مشهد به سمت شمال بدین؟؟

   ۴ فروردین, ۱۳۹۸
  • بهرام

   متاسفانه یه عده ای سودجو و فرصت طلب تو شمال کشور حتی برای سرویس بهداشتی هم از مردم پول میگیرن،، تو پارک‌ها،، پمپ بنزین ها و اماکن بین راهی در دستشویی ها مثل عزرائیل ایستادن،،، به خدا زشته این کارا،، ما ایرانی‌ها به مهمون نوازی مشهوریم،،، حالا مهمان نوازی پیشکش حداقل برای یک دستشویی رفتن دیگه از مردم اخاذی نکنن

   ۳ شهریور, ۱۳۹۸
 • رامین میرزایی

  بسیار زیبا دیدنی هس

  ۱ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محب

  با سپاس فراوان ،توضیحات کامل است ولی اگر جانمایی مکانهای دیدنی بر روی نقشه نوار شمالی کشور علامتگذاری می شد برای مسیر بندی سفر مناسبتر بود.

  ۲۸ مرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • محمود غلامی

   سلام وادب
   من شهریور ۱۴۰۲از سمت اردبیل اومدم توی استارا که رسیدم ماشینم خراب شد هر جا توی شهر استارا جلو هر مکانیکی رفتم حتی نگاه ماشینم هم نمی‌کردند فقط می‌گفتند اگه میخای بزار برو ۵روز دیگه بیا ببرش،میگفتم من مسافرم حداقل نگاش کن ببین چی شده شاید بشه زود راش انداخت جالب اینه که اصلا جوابم هم نمیدادند،توی ایران هیچ وقت مردمانی بی احساس تر از اینجا ندیده بودم باور کنید هفت هشت مکانیکی رفتم همشون مثل هم دقیقا بی احساس،ک مجبور شدم با جرثقیل ماشینمو بیارم مازندران درست کنم،اخ از این مهمان نوازی،ولی توی شیراز برا مسافر و غریبه ها یخه میدریم

   ۱۹ آبان, ۱۴۰۲

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *