جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

۱۰ لوکیشن جذاب دریای ابر

تاریخ بروزرسانی :
۲۱ آبان ۱۴۰۲

دریای ابر یا اقیانوس‌‌ ابر اصطلاحی است که در برخی مناطق که ابرها بسیار نزدیک زمین هستند و گویی بر روی آنها قدم برمی دارید ، به کار برده می شود.مناطق اسرار آمیزی که در ارتفاعات ایران هم وجود دارد و با رفتن به این مکانها می‌توانید حس بی‌نظیر حضور در میان ابرها و رویای راه رفتن روی آن‌ها را تجربه کنید. این مناطق که اغلب در بخش‌های شمالی ایران قرار گرفته‌اند، نه‌تنها طبیعت بکر و دلنوازی دارند، بلکه با جنگلی از ابرهای رقصان و زیبا، هر بیننده‌ای را به حیرت و تحسین وامی‌دارند.

اقیانوس ابر پدیده‌ای طبیعی است که سطح ابرها پایین‌تر از سطح زمین قرار می‌گیرد و اغلب به‌دلیل شرایط اقلیمی یک منطقه مانند ارتفاع زیاد از سطح دریا، رطوبت زیاد هوا به خاطر بارش فراوان باران و وجود کوه‌ها در اطراف است که از فرار ابرها جلوگیری می‌کند. با سرد شدن هوا ابرها افزایش پیدا کرده و سطح زمین و درختان را می‌پوشانند و فرشی از ابر سطح زمین را فرا می‌گیرد. در این مطلب با ۱۰ لوکیشن جذاب دریای ابر در ایران آشنا می شویم .

دریای ابر 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

ییلاق فیلبند بابل

فیلبند از توابع بخش بندپی غربی شهرستان بابل در استان مازندران است که به بام شرقی این استان معروف شده. فیلبند آخرین روستای منطقه چلاو محسوب می‌شود. برای رسیدن به آن باید از تهران راهی جاده هراز شوید. نرسیده به جنوب آمل جاده‌ای فرعی از سمت شرق شما را به روستای فیلبند می‌رساند.

شاید برای‌تان جالب باشد معنای نام این منطقه را بدانید؛ تلفظ صحیح فیلبند در واقع فِلبَند است. در گویش مازندرانی فل به معنای خستگی و بند هم به معنای بندآمدن و نتوانستن است. علت نام گذاری این عنوان برای آن ارتفاع بالای ییلاق است که مسیر رفت و آمد آن را دشوار می‌کرده. این منطقه در فصل بهار و پاییز آب و هوای متنوعی دارد، در یک نیم روز ممکن است بر فراز ابرها قرار بگیرید، در میان مه قدم بگذارید، به زیر باران بروید یا در آسمان صاف و آفتابی به تماشای کرانه دریای خزر بنشینید.

فیلبند 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

ییلاق درفک رودبار

درفک در اصل نام قله‌ای در ارتفاع ۲۷۰۰ متر از سطح دریا در رشته کوه البرز مرکزی است که در استان گیلان، منطقه عمارلو، بخش خورگام شهرستان رودبار قرار دارد. درفک در گذشته یک آتشفشان بوده و این روزها دیگر خاموش شده و خبری از جنب و جوش مواد مذاب در آن نیست.
آنچه قله درفک را به مقصدی دنج و تماشایی تبدیل کرده و از سایر قله‌ها متمایز می‌کند، وجود دیواره‌ای با ارتفاع ۵۰۰ متر در بخش شمالی، غاری یخی و یخچال آن است. البته منطقه ییلاقی دامنه کوه، درختان و پوشش گیاهی بی‌نظیر دامنه را نیز نمی‌توان نادیده گرفت و از آن‌ها گذشت. خلاصه باید گفت که مجموعه‌ای از جاذبه‌های تماشایی در مسیر رسیدن به قله درفک قرار گرفته‌اند تا تجربه‌ای شیرین و متفاوت از کوهنوردی را درک کنید.

ییلاق درفک رودبار 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

ییلاق جهان نما کردکوی

ییلاق جهان نما در استان گلستان قرار دارد و هر آنچه که یک طبیعت دوست از یک طبیعت بکر و بی مانند انتظار دارد را در دل خود دارد، درختان سر به فلک کشیده، رودخانه، خانه های ییلاقی با سقف های شیبدار رنگی، آبشار، چشمه و نسیم مطبوعی که همیشه وزد و لذت وصف ناپذیری به این منطقه می دهد. دهکده ی جهان نما تابستان های خنک و زمستان های سردی دارد و طبق آمارها میزان بارندگی سالانه در این منطقه حدود ۴۴۰ میلی متر است.

فصل تابستان با هوای مطبوع و درختان سر سبزش برای سفر عالی است و در پاییز هم برگ درختان با رنگ آمیزی مسحور کننده شان از قرمز گرفته تا زرد نارنجی رقص کنان در باد روی زمین می افتند و منظره ای شبیه مناظر بوم ای نقاشی مس سازند. یکی از بهترین بخش ها سفر به ییلاق جهان نما، ماندن در خانه های ییلاقی است که امکان ندارد در شهر بتوانید آن را تجربه کنید، خانه هایی روستایی با سقف های شیبدار که چه در تابستان و چه در زمستان، در پوششی از مه غرق می شوند.

ییلاق جهان نما کردکوی 800x533 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

ییلاق لیماکده رامسر

ییلاق لیماکده با شهر رامسر ۳۶ کیلومتر و با ساری مرکز استان ۲۵۳ کیلومتر فاصله دارد، لذا دسترسی آسانی به شهر دارد بنابراین رفت و آمد به این مکان زیبا و باصفا به آسانی امکان پذیر است.روستای لیماکده دارای مکان های متعدد دیدنی بسیاری است که می توان به مکان های زیر اشاره کرد: آبشار ایج رامسر، آبگرم سادات محله، دریاچه قو، تله کابین، کاخ مرمر، غار باغی لوکا. هر ساله تعداد زیادی از گردشگران از این جاذبه های گردشگری دیدن می کنند.

ییلاق لیماکده رامسر 800x571 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

ییلاق اولسبنگاه ماسال

اولسبلنگاه روستایی سرسبز و خوش آب و هوا با بکرترین مناظر طبیعی است که در ۸۰ کیلومتری شهر رشت و ۳۰ کیلومتری شهر ماسال واقع شده است. آب و هوای دلپذیر این روستا، طبیعت زیبا و فرهنگ مردم بومی منطقه همان چیزهایی هستند که هر سال گردشگران زیادی را از شهرهای مختلف کشور راهی این روستا می‌کنند. اولسبلنگاه در ارتفاع ۱۴۸۹ متری از سطح دریا واقع شده است. این یعنی روستا از چشم‌اندازی فوق‌العاده به دشت‌ها و کوه‌ها و جنگل ‌های اطراف برخوردار است.
هر صبح روستا در حالی که در مهی غلیظ فرو رفته بیدار می‌شود، با بالا آمدن خورشید مه کم‌کم از بین می‌رود. صدای گله بز و گوسفندان و صدای مرغ و خروس‌ها به گوش می‌رسد و جنب و جوش در روستا آغاز می‌شود.

ییلاق اولسبنگاه ماسال1 800x476 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

ییلاق اشکورات

ییلاق اشکورات رودسر، بخشی از رحیم آباد شهرستان رودسر است و در جنوب شهر کلاچای به‌سمت رحیم آباد قرار گرفته است. اما اشکورات یا اشکور به شهرستان رودسر محدود نمی‌شود. محدوده اشکور در امتداد سلسله کوه‌های البرز قرار دارد. این منطقه در واقع از جنوبی‌ترین نقطه شهرستان رودسر آغاز می‌شود و تا جنوبی‌ترین نقطه شهرستان رامسر ادامه پیدا می‌کند. این محدوده از جنوب به استان قزوین، از غرب به شهرستان املش، شهرستان سیاهکل و بخش رودبار الموت، از شرق به بخش کوهستانی رامسر و شهرستان تنکابن و از شمال به دامنه‌های کوهستانی بخش رحیم آباد و شهرستان رامسر محدود می‌شود.

منطقه اشکور به‌دلیل بارش برف و باران فراوان و سرمای طولانی‌مدت، دارای رودخانه‌هایی است که از ارتفاعات جریان پیدا می‌کنند و در نهایت به پلرود می‌رسند. پلرود، پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه جاری در زیرحوضه آبریز شرق گیلان و دومین رودخانه بزرگ استان گیلان بعد از سپیدرود است. این رود در نهایت در شهر کلاچای به دریای کاسپین می‌ریزد.

%name 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

ییلاق سوباتان تالش

روستای سوباتان یکی از توابع کرگان‌رود در شهرستان تالش در استان گیلان است. احتمالاً با همین یک خط متوجه شدید که وقتی این روستا در استان گیلان قرار دارد، دیگر جای هیچ شکی در مورد زیبایی‌های آن باقی نخواهد ماند. روستای سوباتان در شمال غربی استان گیلان قرار دارد. اگر می‌خواهید به مناطق ییلاقی آن بروید، باید حدود ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا فاصله بگیرید. فاصله سوباتان با شهر لیسار، ۲۲ کیلومتر و با شهرستان تالش ۳۶ کیلومتر است.

ییلاق سوباتان نه‌تنها خودش زیبا است؛ بلکه همسایه‌های قشنگی هم دارد. این روستا از غرب با ییلاق‌های اردبیل، از شرق با جنگل‌های سرسبز لیسار، از شمال با ییلاق خطبه سرا و از جنوب هم با ییلاق آسبومار جوکندان همسایه است.

%name 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

جواهر دشت رامسر

روستای جواهردشت یکی از ییلاقات شهرستان رودسر از توابع دهستان سیاهکلرود، در بخش چابکسر قرار دارد و به‌عنوان یکی ازجاهای دیدنی گیلان محسوب می‌شود. این روستا که در ارتفاعات شهرستان رودسر قرار گرفته، در بیشتر اوقات در میان دریایی از مه پنهان شده و از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی با نمایی رویایی پذیرایی می‌کند. مسیری که به این روستا ختم می‌شود، اگرچه پر پیچ‌وخم‌ است. اما طبیعتی خارق‌العاده دارد و از چندین روستا همچون سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلا و گاوماست می‌گذرد.

برای دسترسی به روستای جواهردشت باید به سمت استان گیلان سفر خود را آغاز کنید. برای سفر به گیلان نیز چندین مسیر وجود دارد. شما می‌توانید از مبدا تهران، جاده‌ زیبای چالوس یا اتوبان کرج_قزوین به رشت را انتخاب کنید. جاده‌های فیروزکوه و هراز نیز مسیرهایی است که از مبدا تهران شما را به استان گیلان می‌رساند. اگرچه انتخاب این دو جاده شما را دیرتر به مقصد گیلان می‌رساند و مسیر بیشتری را تا گیلان در پیش خواهید داشت. پس از رسیدن به گیلان نیز باید خودتان را چابکسر رسانده و سپس از آنجا راهی ییلاق زیبای جواهردشت بشوید.

جواهر دشت رامسر 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

هلودشت املش

هلودشت که با نام‌های هالی‌دشت، هلیودشت و هلی‌دشت هم معروف است. در قسمت جنوب غربی شهرستان املش و دهستان لات لیل، در میان رشته کوه‌های البرز قرار گرفته است. با شهرستان املش حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این ییلاق با داشتن طبیعتی بکر و جاذبه‌های طبیعی و دیدنی بسیار، به طور تقریبی ۴۳۵ هکتار وسعت دارد.

از همان لحظه‌ای که مسیر را آغاز می‌کنیم، زیبایی‌ها و جاهای دیدنی هلودشت به چشم می‌خورد. در این مسیر از کوه‌ها و جنگل‌ها گذر می‌کنیم تا به این منطقه‌ی زیبا که در میان ابرها قرار گرفته می‌رسیم. ییلاق هلودشت در ارتفاعات واقع شده و به همین دلیل بیشتر روزها را در میان ابرها سر می‌کند و دارای مناظری زیبا و بهشتی‌ است. همچنین به دلیل ییلاقی بودن هلودشت، شهرهای اطراف از آن بالا بسیار دیدنی به نظر می‌رسند.

%name 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر یکی از جاهای دیدنی شاهرود با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین بخش جنگل های هیرکانی است. این جنگل یکی از زیباترین و محبوب‌ترین مناطق گردشگری شهرستان شاهرود است.
این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال قرار گرفته است. چون در اکثر مواقع فضای اطراف آن را اقیانوسی از ابر فرا گرفته، به این نام معروف شده است. در این جنگل، ابرها آنقدر به درختان نزدیکند که به نظر می‌رسد جنگل سوار ابرها شده است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد.

بهترین زمان برای طبیعت گردی و گشت‌وگذار در این جنگل زیبا، اواخر فروردین ماه تا اواسط مهر ماه است. درواقع می‌توان گفت ابر در تمام فصول سال دیدنی است. ولی برای بازدید از آن در ایام سرد سال، باید تجهیزات کامل و لباس گرم به همراه داشت. برای مشاهده اقیانوسی ابری که این جنگل را در دل خود فرا می‌گیرد. باید روزی به جنگل بروید که هوای شیرین‌آباد ابری یا بارانی و هوای شاهرود آفتابی باشد. پس برای داشتن چشم‌اندازی زیباتر به هنگام اقامت در جنگل ابر، چک کردن آب‌وهوا را فراموش نکنید!

جنگل ابر شاهرود2 800x536 10 لوکیشن جذاب دریای ابر

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 2 میانگین: 5]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *