رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۷ فروردین ۱۴۰۳

جاهای دیدنی زنجان ۱۴۰۳ 🗺️ از دریاچه پری تا دودکش جن

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی زنجان بسیار زیاد است و در یک مطلب نمی توان به همه آنها پرداخت اما در اینجا با اکثر جاذبه های گردشگری زنجان که معروف تر و جذابتر هستند آشنا می شویم . استان زنجان که آن را فلات زنجان نیز می نامند، در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران واقع شده است. استان زنجان در تابستان آب و هوای خوبی دارد . در طول سال یکی از خنک ترین استانهای ایران است . بنابراین گزینه خوبی برای مسافرت در تابستان گرم می باشد .

گنبد سلطانیه
گنبد سلطانیه، در شهر سلطانیه در استان زنجان قرار دراد و یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی است. این گنبد در ...
دشت سهرین
منطقه دشت سهرین در فاصله 15 کیلومتری شمال غرب زنجان قرار دارد. این دشت زیبا با وسعتی بیش از سی ...
زنجانرود
رودخانه زنجانرود که اصطلاحا" به آن زنجان چای نیز میگویند با طول تقریبی 120 کیلومتر از حدود سلطانیه واقع در ...
منطقه حفاظت شده سرخ آباد
منطقه حفاظت شده سرخ آباد منطقه حفاظت شده سرخ آباد با وسعت ۱۲۲,۶۱۸ هکتار در شهرستان زنجان مابین دو رشته ...
پل میر بهاءالدین زنجان
پل میر بهاءالدین زنجان  یا پل کهنه در محور جنوبی حومه شهر زنجان در مسیر زنجان به کردستان بر روی ...
آبشار شارشار زنجان
آبشار شارشار زنجان ، یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهر زنجان است که در شمال شرقی شهر زنجان در ...
دریاچه سد تهم
دریاچه سد تهم در فاصله 15 کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان و در 8 کیلومتری پایین دست روستای تهم قرار ...
پیست اسکی پاپایی
پیست اسکی پاپایی در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی زنجان در منطقه‌ای کوهستانی و در ۳ کیلومتری مرکز شهرستان ایجرود واقع ...
مجموعه تفریحی کوهستانی گاوازنگ
مجموعه تفریحی کوهستانی گاوازنگ در یکی از ارتفاعات مهم شهر زنجان می‌باشد که مورد نظر گردشگران چند ساعته و کمتر ...
مسجد میرزایی
مسجد میرزایی زنجان ، قدیمی‌ترین بنای مذهبی پابرجا در سطح شهر زنجان می‌باشد که در مجموعه بازار پایین قرار دارد ...
خانه حکیمیان زنجان
خانه حکیمیان زنجان یکی از خانه های تاریخی شهربزرگ زنجان است . قدمت این خانه به اواخر دوره قاجار می ...
میل خویین زنجان
میل خویین زنجان ،بنایی برج مانند است که در ابتدای ورود به روستای خویین بر فراز ارتفاعات ضلع غربی روستا ...
حسینیه اعظم زنجان
حسینیه اعظم زنجان در جنوب شهر زنجان که بین مدارهای 36 درجه و 37 درجه شمالی و نصف النهارهای 48 ...
گرمابه حاج ابراهیم زنجان
گرمابه حاج ابراهیم زنجان  ، متعلق به نسل پنجم مالک فعلی ( آقای ابراهیم سرمدیان ) می باشد . این ...
بازار تاریخی زنجان
مجموعه بازار تاریخی زنجان در قلب بافت قدیمی که روزگاری مشرف به دروازه قلتوق ،دروازه جنوبی شهر بودقرار دارد. این ...

 آب و هوای فوق العاده مطبوع در زنجان موجب شده که به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل شود. همچنین فرهنگ مردم شهر زنجان و مهمان نوازیشان زبانزد عام و خاص می باشد و از طرفی باید توجه داشته باشید که در این شهر جاذبه های گردشگری و تاریخی متعددی واقع شده که دیدن از آن خالی از لطف نخواهد بود.

در این استان علاوه بر آثار تاریخی, مساجد و بناهای قدیمی جاذبه های طبیعی از قبیل آبشارها , رودخانه ها , غار, تالاب ها و روستاهای بکر وجود دارد . اگر علاقمند به طبیعت گردی هستید حتما در تابستان سری به استان زنجان بزنید . با آرزوی سفری خوش برای شما

آبشار شارشار

آبشار شارشار یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهر زنجان است که در شمال شرقی شهر زنجان در منطقه تهم و در میان سنگ‌های صخره‌ای قرار دارد. این آبشار در ایام بهار و تابستان مورد توجه بازدیدکنندگان است و از تفرجگاه‌های مهم شهر زنجان به شمار می‌رود. این آبشار با دریاچه سد تهم حدود ۵ کیلومتر فاصله دارد و دسترسی به آن با یک کوهنوردی یک ساعته امکان‌پذیر است. برای معرفی بیشتر میتوانید به لینک آبشار شارشار مراجعه نمایید.

جاهای دیدنی زنجان

موزه تاریخ طبیعی زنجان

موزه تاریخ طبیعی از جمله مکان­های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، تحقیقاتی و نمایشگاهی می­باشد که می­تواند علاوه بر شناساندن هر چه بیشتر زیست­بوم­های مختلف و گونه­های حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه ارزش حفظ و نگهداری تنوع زیستی را نیز به اقشار مختلف مردم جامعه یادآوری نماید.

جاهای دیدنی زنجان

غار کتله خور

کتله خور بر اساس برسیهای انجام گرفته معانی مختلفی مثل تپه خورشید، روستای بدون خورشید و غیره دارد که مناسبترین معنی بدست آمده یک کاربرد ترکی بوده که کتله به معنی پستی و بلندی و ناهمواری های داخل غار و خور به معنی راحتی و آسانی است که به صورت کلی به معنی پستی و بلندیهای راحت و دنج است.راه دسترسی مناسب، امکانات رفاهی و جاذبه های دیدنی منطقه از جمله ویژگی هایی است که مطمئنا می تواند اوقات خوشی را برای مسافرین نوروزی ایجاد نماید.
غار کتله خور در دل کوه ‌های آهکی جنوب استان در پنج کیلومتری بخش گرماب از توابع شهرستان خدابنده واقع شده است. فاصله این غار با مرکز شهرستان ۸۵ کیلومتر است. گرماب از طرف شرق با استان همدان و از جانب غرب با استان کردستان هم مرز است. این منطقه به بخش افشار یا قشلاقات معروف است و ساکنان آن از ایل معروف به شاهسون های افشاری تشکیل یافته‌اند.

جاهای دیدنی زنجان

دریاچه پری زنجان

دریاچه پری در دهستان اوریاد از توابع بخش مرکزی شهرستان ماهنشان و ۱۵۲ کیلومتری شهر زنجان و ۴۵ کیلومتری شهر ماهنشان قرار دارد. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شهرستان ماهنشان است و تقریباً تنها دریاچه طبیعی استان زنجان محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی زنجان

رودخانه قزل اوزن زنجان

رودخانه مهم و پرارزش قزل اوزن که از کوههای کردستان سرچشمه می گیرد، از استان زنجان گذشته و درمسیرخود یک اکوسیستم پراهمیتی بوجود آورده وبه دریای خزرمی ریزد علاوه بر این رودخانه های زیادی دراستان وجود دارند که از پیوستن دهها رود فرعی، جویبار و نهرهای متعددی بوجود می آیند که ازکوهستانهای منطقه سرچشمه می گیرند ودر مسیر خود جاذبه های طبیعی فراوانی پدید می آورند.

قزل اوزن 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

منطقه حفاظت شده سرخ آباد

این منطقه در ۱۸ کیلومتری شمال غرب زنجان واقع شده است. این منطقه به دلیل شرایط اکولوژیکی خاص خود، دارا بودن زیست گاه های متنوع کوهستانی، تپه ماهوری، دشتی و محیط های آبی از تنوع گونه جانوری بالایی برخوردار است. آهوی ایرانی زیباترین و بارزترین پستاندار منطقه است. تشی بزرگترین جونده منطقه است که در اطراف باغها و مزارع زندگی می کند و آفت محصولات باغی و جالیزی است.
کل و بزوحشی، خرس قهوه ای، پلنگ، شنگ(پستاندار خزدار) و انواع پرندگان بومی و مهاجر مانند بالابان، قرقی، طرلان، شاهین، کبک دری، تیهو، کبک و … انواع مارها، مارمولک ها و ماهی ها در این منطقه زندگی می کنند.

سرخ آباد 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

آبشار دگاهی زنجان

آبشار دگاهی در استان زنجان واقع است. این آبشار در ۴ کیلومتری غرب روستایی با همین نام در منطقه طارم واقع شده است. ارتفاع آبشار از سطح دریا ۲۱۲۴ متر است. روستای دگاهی از محروم‌ترین روستاهای بخش مرکزی شهرستان زنجان است. این روستا در ۱۲ کیلومتری روستای سهرین قرار دارد و در اطراف آن نیز روستاهای زیادی دیده نمی‌شود.

دگاهی 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

سد کینه ورس

سد کینه‌ورس در شهرستان ابهر و در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب‌غربی این شهرستان و حدود ۵ کیلومتری روستای کینه‌ورس قرار دارد. این سد بر روی شاخه‌کینه‌ورس از رودخانه ابهررود که از جنوب به طرف شمال جریان داشته و به دشت تاکستان وارد می شود.

کینه ورس

بازار تاریخی زنجان

مجموعه تاریخی بازار زنجان در قلب بافت قدیمی که روزگاری مشرف به دروازه قلتوق ،دروازه جنوبی شهر بودقرار دارد،این بازار که طویلترین بازار ایران می باشد از سوی غرب و شرق گسترده شده بدین لحاظ بازار پائین و بازار بالا تقسیم و نامگذاری شده است .

بازار 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

آبشار هشترخان

آبشار هشترخان طارم دراستان زنجان واقع است. .این ابشار در دره ای سرسبز میان کوه های ناحیه طارم،در شرق شهر زنجان در نزدیکی روستای لار واقع است.سرچشمه ابشار هشتر خان چشمه جوشان است و ابشار پس از ریزش،رودخانه هشترخان را تشکیل می دهد.ارتفاع ابشار حدود ۳۰ متراست.

هشترخان 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

معبد داش کسن

معبد داش کسن زنجان در نزدیکی روستای ویر در حدود ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر سلطانیه در یک محوطه تاریخی مستطیل شکل به طول ۴۰۰ متر و عرض ۳۰۰ الی ۵۰ متر قرار دارد. در داخل این محوطه سه غار نسبتاً عمیق در دل کوه کنده شده و در حدّفاصل غار ضلع جنوبی و غارهای اضلاع شرقی و غربی، حجاری‌های زیبایی به چشم می‌خورد که در ایران بی‌نظیر است و مشابه آن در جای دیگری از کشور دیده نمی‌شود. برای معرفی بیشتر میتوانید به لینک معبد داش کسن مراجعه نمایید.

20 جای دیدنی زنجان در تابستان 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

دودکش جن از جاهای دیدنی زنجان

دودکش جن در ۲۰ کیلومتری شهر ماهنشان و ۱۲۰ کیلومتری زنجان قرار دارد. دودکش جن این پدیده طبیعی در اصطلاح زمین‌شناسی «هودو» (Hoodoo) نامیده می‌شود و در اصل نوعی سنگ به شکل قارچ می‌باشد که بر اثر فرسایش پدید آمده و شبیه به مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است.برای معرفی بیشتر میتوانید به لینک دودکش جن مراجعه نمایید.

 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

گنبد سلطانیه زنجان

گنبد سلطانیه، در شهر سلطانیه در استان زنجان قرار دراد و یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی است.این گنبد در حد فاصل سال‌های ۷۰۴ تا ۷۱۲ قمری، به دستور اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدابنده و با تولیت و نظارت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی ساخته شده است.

20 جای دیدنی زنجان در تابستان 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

بنای رختشورخانه زنجان

فضای شستشو به ابعاد ۷/۱۳*۶۳ متر از ساخت و طراحی جالبی برخوردار است. پوشش طاق و تویزه این بنا در میانه بر روی یک ردیف ستون سنگی ۱۱ تایی و در کناره ها بر روی جرزها و دیوارها قرار گرفته است. ستون ها از یکدیگر ۷۰/۵ متر فاصله دارند و ارتفاع قابل مشاهده آنها ۷۰/۲ متر است. بر روی این ستون ها پایه ای مربع از آجر ساخته شده و پاطاق پوشش بنا بر آن قرار گرفته است.

20 جای دیدنی زنجان در تابستان 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

کاروانسرای نیک پی

کاروانسرای نیک پی در استان زنجان، ۳۵ کیلومتری شمال‌غرب زنجان ، بخش زنجان‌رود و در روستای نیک‌پی قرار دارد.این کاروانسرا داخل روستا و در نزدیکی تپه‌ای تاریخی به نام قبرستان قرار گرفته و در اطراف آن خانه‌های روستایی قرار دارد.کاروانسرای قدیمی و زیبای نیک پی که از آثار دوره صفوی به شمار می‌آید، در روزگار بر پایی خود اهمیت و عضمت زیادی داشته است.

کاروانسرای نیک پی 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

آتشکده تشویر

آتشکده‌ تشویر در روستای تشویر در شهرستان طارم در مسیر جاده سرخه دیزج به گیلوان قرار دارد. این آتشکده با پلان چهار طاقی به ابعاد ۴×۴ مترمربع و پوشش گنبدی شکل، از سنگ و ساروج ساخته شده است و برخلاف آتشگاه‌های عظیم دوران ساسانی که جنبه دولتی و تشریفاتی داشته‌اند، تنها به عنوان آتشکده محلی مورد استفاده ساکنان منطقه قرار می‌گرفته و از قداست این محل، اطراف آن به قبرستان تبدیل شده است.

آتشکده تشویر 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

آتشکده گیلانکشه زنجان

این بنا در بخش جنوبی روستای گیلانکشه و بر روی بلندی های مشرف بر رود خانه گیلانکشه واقع است. نقشه بنا شامل یک فضای راستگوش گنبد دار است که از سمت جنوب دارای یک ایوان کوچک طاقدار است. نقشه بنا از بیرون به استثنای ایوان، مربع و از داخل تقریبا چلیپایی است. ورودی بنا از سمت جنوب و از طریق درگاهی کوچک است که در دیوار انتهایی ایوان تعبیه شده است.

آتشکده گیلانکشه 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

غار خرمنه سر

غار خرمنه سر در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شهر زنجان و ۲۲ کیلومتری شهر آب‌بر (مرکز شهرستان طارم) و در کوه سر به فلک کشیده و بلند خرمنه سر در سمت شمالی روستای شاه‌نشین (یا به قول اهالی محل؛ شانیش) واقع گردیده است. این غار عظیم و باابهت در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از بستر رودخانه‌ای که از کوه‌های شمالی شانیش سرچشمه می‌گیرد و همچنین از میان درختان سرسبز و زیبای زیتون و انجیر گذشت و به سوی ارتفاعات شمالی پیش رفت.

غار خرمنه سر 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

پیاده راه سبزه میدان زنجان

پیاده راه سبزه میدان زنجان یکی از بهترین قسمت‌های شهر برای قدم‌زدن، لذت‌بردن از فضا و خرید سوغات برای دوستان و آشنایان است. کنار بازدید از دیدنی‌های طبیعی و تاریخی استان زنجان، اگر خواستید داخل شهر زنجان کمی قدم بزنید، یکی از بهترین گزینه‌ها، سبزه میدان است.

خیابان سبزه میدان زنجان 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

عمارت دارایی زنجان

عمارت دارایی زنجان از بناهای قدیمی شهر زنجان است و در مرکز شهر زنجان موسوم به سرچشمه که در ضلع شمالی مجموعه تاریخی سبزه میدان و قسمت غربی خیابان طالقانی قرار دارد، واقع شده است. این بنای ارزشمند متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول می‌باشد.

عمارت دارایی 20 جای دیدنی زنجان در تابستان

غذاهای محلی زنجان کدامند؟

از غذاهای محلی زنجان می توان به جغور بغور ، آش گندم ، پیازو ، بوغدا آشی ، سوپ شیر و حلیم زنجانی اشاره کرد.

صنایع دستی زنجان کدام است؟

صنایع دستی زنجان شامل ملیله کاری ، مسگری ، چاروق دوزی ، چاقو سازی ، فرش و گلیم و… می باشد.

شیرینی مخصوص زنجان کدام است؟

از شیرینی های محلی می توان به چای ، شستی ، سوهان مخصوص ، شکلات گردویی ، اردک اشاره کرد.

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

 • هادی

  آبشار کلوج و اطراف آن طبیعت بکری داره که به کل زنجان میرزه،
  مسیر پیاده‌روی از شیرین سو به طرف ماسوله.
  آبشار کوله سیران.، آبشار الدین جزیمق هم بد نیست، روستای شیر مشه.
  قارقالان علم کندی هم خوبه
  روستای گلچین و جیزوان و تازه کند هم خوبه،
  آبشار ورنه سر و گوللوجه و چیلاندر هم بدک نیست.
  طرفای قیدار و ابهر اینا طبیعت بکر خاصی نداره، هر چند یکی دوتا آبشار تو ابهر خوبه مثل کوله خانه،
  ییلاق ساری چمن اطراف کوه بلقیس شهرستان ماهنشانم بدک نیست، آبشار ماری دره‌سی خوبه،

  ۲۲ آبان, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • پریسا

  سلام، لطفا به این لیست غار تکه قایاسی روستای گلجیک زنجان رو هم اضافه کنید

  ۲۲ تیر, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • Mohaddeseh

  زنجان حرف نداره بهش رسیدگی نشده ?و این دردناکه

  ۱۱ فروردین, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • .....

  واقن فکر میکنی شهر های دیگ ارزونیه؟

  ۹ آذر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • م

  پس آبشار ماری کو؟

  ۱۶ خرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • جواد نجفی

  آدرس ونام هم اشتباه نوشتی مثلا روستای دگاهی آبشار نداره اون دوتا آبشار پشت سر هم متعلق ب روستای سهرین هست

  ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • اسلوب

   سلام و عرض ادب (آبشار دگاهی در طارم و ۴ کیلومتری غرب روستای دگاهی قرار دارد.) این متنی است که در بیشتر منابع پیدا کردم .

   ۲ تیر, ۱۴۰۰
  • سعیدماکویی

   سلام دگاهی یک آبشار داره که دردل صحرای برهوته یعنی ارزش رفتن نداره خاکی زیادداره و جلوبندی ماشینو میاره پایین

   ۲۲ اردیبهشت, ۱۴۰۱
 • ایدا

  چرا دره سجین نیست لطفا دره سجین رو هم اضافه کنید

  ۲۵ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • رضا

  با سپاس از شما، لطفاً به این لیست سد زیبای شهر سجاس، مقبره قدار نبی، مجموعه تفریحی زیبای گاوازنگ شهر زنجان، روستای زیبای سهرورد و باغ های سیب و گردوی آن و مسیر کوه نوردی کوه بزرگ شهر قیدار که منتهی به یونجه بلاغی و آلی قاپو میشه را اضافه کنید. با تشکر

  ۴ شهریور, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • اکبر دوستی

  روستای شیت و شیلاندر طارم هم از قلم افتاده

  ۲۴ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • طاهری

  لطفا به این لیست چشمه شاه بلاغی راهم اضافه کنید

  ۲۶ تیر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • رضا

   معبد داش کسن همون چشمه شاه بلاغی هستش

   ۴ شهریور, ۱۳۹۹
 • طاهری

  لطفا به لیست دیدنی های این شهر چشمه شاه بلاغی راهم اضافه کنید

  ۲۶ تیر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • بهنام

  سلام اونکی که میگین دودکش جن نیس اون عکس قلعه بهستانه دودکش جنم تو مسیر زنجا ماهنشانه ولی اونکی شما نوشتین نیست

  ۱۲ تیر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • لادن

  موزه مردان نمکی که تو عمارت تاریخی ذوالفقاری هست از قلم افتاده

  ۱۲ تیر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  لطفا به ليست ديدني هاي اين شهر گنبد سلطانيه، موزه مردان نمكي و مقبره قيدار نبي را هم اضافه كنيد

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *