بلیط هواپیما سوئیت تبریز

۲۰ جای دیدنی اردبیل در تابستان

زمان مطالعه : 7 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۱ دی ۱۳۹۸

جاهای دیدنی اردبیل در تابستان و بهار جزو مقاصد اصلی مسافران بوده و همه از مکان های دیدنی اردبیل بازدید می کنند. استان اردبیل جاذبه های تاریخی و گردشگری بی مثالی دارد که طبیعت زیبا و مردم خونگرم و مهمان نوازوآب و هوای خنک بخصوص در فصل تابستان مسافران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. شهری که متوسط دمایش در تابستان به ۱۹ درجه سانتی گراد می‌رسد و این یعنی برای فرار از گرما میتوان به آن پناه برد. اردبیل، جدا از هوای خنک و بهاری‌اش در دل روزهای گرم تابستان، سرزمین دشت‌های سرسبز، دریاچه ها و آبهای گرم و گردنه حیران هم هست و علاوه بر این عسل و آش دوغش نیز بسیار محبوب است. اما در سفر به اردبیل، شهری با قدمتی ۴۰ هزار ساله باید کجاها را دید و جاهای دیدنی اردبیل کجاست؟در این مطلب ما به جاذبه های گردشگری اردبیل پرداختیم.

رودخانه قزل اوزن خلخال

معروفترین و پر آب ترین رودخانه شهرستان خلخال است که در قسمت غربی شهرستان خلخال و در بخش خورش رستم از شمال به جنوب در جریان بوده و بعلت ارتفاع نسبتا زیاد روستاهای اطراف آن ، استفاده از آب آن برای اغلب روستاها میسر نیست . این رودخانه از ارتفاعات کردستان سرچشمه می گیرد که پس از گذر از مسیر های پر پیچ و خم کردستان و آذربایجان شرقی به حوزه خلخال وارد شده و پس از گذر از آن به سد منجیل میریزد که در ادامه با نام سفید رود به دریای خزر می ریزد .اخیرا مسأله حقابه استان اردبیل از قزل اوزن در استان اردبیل مطرح شده که امیدواریم مردم منطقه خلخال به حق واقعی خودشان برسند.

خلخال 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

دریاچه شورابیل

یکی از جاذبه های گردشگری اطراف اردبیل دریاچه شورابیل است که این دریاچه قبلاً بسیار شور بوده است ولی امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده ، بطوریکه نوعی ماهی در آن پرورش داده می شود . این دریاچه دارای امکانات تفریحی ، ورزشی و فرهنگی بسیاری از جمله قایق رانی ، پیست دو و میدانی ، دوچرخه سواری ، باغ وحش ، هتلهای مجهز و زیبا، مجموعه شهر بازی برای بچه ها ، رستوران در وسط دریاچه و … است . این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل بطرف خلخال می باشد…

شورابیل 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین‌شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین‌شهر احداث شده، ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد. سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده و دانش ساخت آن بومی است.

پل معلق 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

قلعه قهقهه

قلعه قهقهه در بخش ارشق، ما بین روستای گنچویه و قره آغاج کلان از توابه مشگین‌شهر در استان اردبیل قرار دارد و از آثار دوره صفویه به حساب می‌آید.این دژ به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی، مانند شاهزادگان صفوی در زمان گذشته بوده‌است در تاریخ شهرت بسیاری دارد.

قهقهه 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

عجیب ترین گورستان تاریخی اردبیل

منطقه باستانی معروف به شهر یری در شمال غربی روستای پیرازمیان در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر قرار دارد. جایی در کنار رود قره سو که وسعت آن به ۴۰۰ هکتار می رسد و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می شود. قدمت قلعه و معبد به ۱۴۵۰ پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزاره پیش از میلاد می رسد.

گورستان 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

دریاچه نئور

دریاچه نئور در فاصله ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در ارتفاع ۲۴۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد. راه اصلی دسترسی دریاچه جاده روستائی آسفالته به طول ۱۳ کیلومتر می باشد که از کیلومتر ۲۹ جاده بین شهری اردبیل – خلخال در محل قریه بودالالو بطرف شرق منشعب می شود .

نئور 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران

جنگل فندقلو به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربی کشور یکی از جنگل های مناسب برای گذران تعطیلات تابستانی است. این جنگل در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است و به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و نزدیکی آن به گردنه حیران پیشنهاد مناسبی برای طبیعت دوستان به شمار می رود.

فندوقلو 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

غار یخگان

غار یخگان در ۷۷ کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه ماسوله داغ (تالش) و در ارتفاع حدود ۲۴۰۰ متری از سطح دریا در دامنه غربی کوهی به نام یخگان داغی (بوزخانه داغی) واقع شده است. مساحت این غار ۱۱۰۰ هکتار می‌باشد و دارای دو دهانه است که با اختلاف ارتفاع حدود ۲۵ کیلومتر از یکدیگر قرار دارند. قطر دهانه ورودی اصلی این غار در حدود نیم متر است که به وسیله راهرویی تنگ و باریک به طول ۱۰ متر، به تالار وسیعی منتهی می‌شود. حوضچه آبی به عمق ۲۰ سانتی‌متر و در ارتفاع ۱/۵ متری در کف غار تشکیل شده است.

یخگان 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

دشت مغان

دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران. مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده‌است.

مغان 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

پل معلق پیر تقی

پل معلق پیرتقی در دره های عمیق و زیبای شهر هشتجین از توابع خلخال شاید یکی از بلند ترین پل های معلق ایران باشد. عبور از این پل که از روی دره های عمیق می گذرد با تکان هایش قطعا یکی از هیجان انگیز ترین لحظات را برای بازدید کننده ها به ارمغان خواهد آورد. سالانه عده زیادی برای بازدید از این پل راهی این شهرستان می شوند.

پیر تقی 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

آبشار کرکری

آبشار کرکری یکی از آبشارهای بلند و پرآب مشگین شهر می باشد که می توان آن را یکی از زیباترین و در عین حال بی نظیرترین آبشارهای منطقه نامید. این آبشار در مسیر رودخانه کرکری و در نزدیکی روستای ییلاقی قیرخ بولاغ در جنوب مشگین شهر واقع شده است. ارتفاع این آبشار به بیش از ۲۵ متر می رسد.

آبشار کرکری 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

منطقه حفاظت شده مغان

منطقه دشت مغان در جنوب غرب بخش اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد و غرب بخش قشلاق دشت از توابع شهرستان بیله سوار، در شمال استان اردبیل واقع گردیده است.

جاهای دیدنی اردبیل 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

پارک جنگلی خیاو چایی

پارک جنگلی مشکین شهر که در حاشیه رودخانه خیاوچایی با انبوه درختان برافراشته قرار داره به دلیل مجاورت با شهر و برخورداری از طبیعت ناب، هر روز میزبان علاقمندان زیادی ست. جاده ماشین رو این پارک از ورودی جاده اردبیل به مشکین آغاز شده و انتهای آن به میدان سبلان در شهر منتهی می شود.

جاهای دیدنی اردبیل 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

آبشار هشتجین

آبشار هشتجین دراستان اردبیل قرار دارد. شهر هشجین مرکز بخش خورش‌رستم شهرستان خلخال واقع در استان اردبیل در شمال غرب ایران است. بخش خورش رستم از شمال با خلخال و کوثر از جنوب با استان زنجان از شرق با بخش شاهرود و از غرب با شهرستان میانه همسایه‌است.

آبشار هشتجین 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

روستای مرزی پست کندی

روستای مرزی پست کندی از نظر جغرافیای در شمال شهرستان مشگین شهر قرار گرفته و از شهر رضی ۱۸کیلومتر فاصله دارد .موقعیت خود روستا ازشمال باکشور جمهوری آذربایجان به راه شوسه معروف به پاترلان ازمشرق با روستای قاسم کندی ازغرب با روستای علیکران و از جنوب باروستای خلیفه لو همجوار می باشد .

روستای مرزی پست کندی 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

آبشار چالاچوخور

آبشار چالاچوخور یکی از آبشارهای بکر و زیبای شهرستان گرمی است که در نزدیکی مرز جمهوری ایران و آذربایجان در میان پرتگاه‌ها و دره‌های عمیق واقع شده است. شهرستان گرمی یکی از شهرستان‌های استان اردبیل در ایران است که در شمال غربی کشور و شمال استان اردبیل واقع شده است.

آبشار چالاچوخور 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

تالاب جیران گلی

تالاب جیران گلی تالاب کوچکی است که در زیستگاه شیروان دره سی در استان اردبیل واقع است. این تالاب در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در نزدیکی لاهرود قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر است. شیروان دره سی دره عمیق و عریض است که بریدگی‌های دیواره‌های صخره‌ای، چشم انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده‌است وسنگها در آن به صورت تندیس هایی دیده می‌شوند که انسان فکر می‌کند هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده‌است.

تالاب جیران گلی 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

قلعه اولتان

قلعه اولتان در ۵۰۰ متری روستای اولتان و ۳ کیلومتری پارس‌آباد در کنار رودخانه ارس قرار دارد. این قلعه ۳۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد و وضع ظاهری ساختمان آن همانند قلعه‌های نظامی است. به نظر می‌رسد بانیان نخستین قلعه، اشکانیان بوده‌اند ولی با توجه به استحکام مناسب آن، این قلعه تا قرن ۱۲ هجری قمری مورد استفاده بوده است و این موضوع از سفال‌های متنوع بدست آمده مربوط به دوره‌های مختلف اسلامی تائید می‌شود.

قلعه اولتان 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

غار یخگان

غار یخگان در ۷۷ کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه ماسوله داغ (تالش) و در ارتفاع حدود ۲۴۰۰ متری از سطح دریا در دامنه غربی کوهی به نام یخگان داغی (بوزخانه داغی) واقع شده است. مساحت این غار ۱۱۰۰ هکتار می‌باشد و دارای دو دهانه است که با اختلاف ارتفاع حدود ۲۵ کیلومتر از یکدیگر قرار دارند.

غار یخگان 20 جای دیدنی اردبیل در تابستان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • حسین فاضل

  سلام خدمت همه دوستان عزیز
  به عنوان یک اردبیلی از شنیدن این جملات پر از مهر ومحبت شما به خودم بالیدم و از خدا آرزو دارم که بتونیم میزبانان شایسته ای برای شما و همه مهمانان بزرگوارمان باشیم . بااحترام و دیدار مجدد

  ۲۹ اردیبهشت, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • مهدی

  اردبیل هم خودش عالیه هم مردمانش بی نظیرن دوبار رفتم دوست دارم دوباره برم هواش برا فصل تابستون عالیه

  ۲۴ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • امیر

  اردبیل بهشت ایرانه بخدا وقتی گردنه حیران رو رد میکنی باید پیاده بشی و تو اون هوا نفس بکشی مردم مهربان و مهمان نواز و دوست داشتنی هم داره جنگل فندق بسیار زیبا گردنه حیران که واقعا حیران کننده هست و دریاچه شورابیل و گشتنی های مشکین شهر و آلوارس و سبلان عزیز واقعا روح آدم رو تازه میکنه و به آدم زندگی دوباره میده

  ۱۷ شهریور, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • Radin

   بخدا راس میگی

   ۲۷ اسفند, ۱۳۹۹
 • مهدی از تهران

  از مردم مهمون نواز اردبیل ممنونم.
  شهر تمیز .
  آب و هوای عالی.
  مردم خوش برخورد.
  ولی حیف که زمان کمی توی این شهر بودیم.
  چند روز برای گشتن توی این شهر عالی کنه.
  امید دارم مردم خوب این شهر ما غریبه هارو اگه ناخواسته بهشون بی احترامی یا بی ادبی کردیم ببخشن

  ۱۱ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • بهرام صابری

  دیار اردبیل دیاری تاریخی است و اثار باستانی شیخ صفی و با گنبد الله الله اش د رشهرستان اردبیل ،شهریری یادگاری دیرین از پیش از میلاد در روستای پیرازمان محدوده شهرستان مشگین شهر،نقاط گردشگری ویژه در شهرستان گرمی که فصل بهار طبع سرشار از احساس گردشگران را طلب میکند،شیروان دره سی زیبائی ویژه ای که کوهنوردان میتوانند لحظات بیاد ماندنی را در تابستان ثبت نمایند،کوه سرفراز سبلان همواره پوشیده از برف یکی از بهترین مکان برای گردشگری و کوه نوردی با آن دریاچه نابش و از شرق سبلان آلوارس جذابیتی که برای اسکی سواران وبازیهای برفی را بدنبال دارد.سرعین با اب گرمهای خاصش و نیر ومشگین هم دارای ابگرمهای طبیعی خوبی را داشته و مسیر بهشتی خلخال اسالم هر مسافری را به لحظاتی پر از شور وشعف ولذت استفاده از سر سبزیهای طبیعت را بدنبال داشته و…..انشاا..در فرصتی دیگر از زیبائی های دیگر اردبیل با شما سخن خواهم گفت….

  ۲۲ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سعید صمدی

  دوستان یه پل شیشه ای تو هیر دارن افتتاح میکنن که اولین در کشوره تمام کارهاشم شده، اونجارم فراموش نکنین

  ۳۰ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • عدنان چلداوی

  شهر اردبیل بسیار زیباست پارسال رفتم خیلی بم خوش گذشت مردم مهمانوازی دارد وبا اینکه بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از شهرم اهواز فاصله داره باز هم امسال آخر مرداد میرم شهر شما خوش گذرونی. با تشکر از مهمان نوازیتون.

  ۱۵ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • maryamsalami

  اردبيل بسيار زيباس از جاهاى تفريحى شهرمون لذت ببريد

  ۱۷ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • روح اله قاسمی

   در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ به اردبیل آمدیم و از شهر و آدمهای خوب شهر شما لذت می‌بریم

   ۳۰ تیر, ۱۳۹۸
  • Amirfatahu

   Mrc?

   ۲۶ مرداد, ۱۳۹۸
 • الهام حاجی زاده

  استان اردبیل جز سه استان زیبای ایران قرار داره به خاطر طبیعت ناب و بکری که خدا بهشون هدیه داده و باید قدرشو بیشتر بدونن.

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • امیر امینی

   سلام ، الهام جان اگه بخواهیم یک اقامت خوب با یک تفریح سه روزه توی اردبیل داشته باشیم کجا رو پیشنهاد میکنی ؟

   ۲ تیر, ۱۳۹۸
  • محمد حسین هدایتی

   با اقامت سه روزه نمیشه اردبیل رو گشت
   با اقامت سی روزه هم نمیشه
   ولی نظر من اینه برین سردابه البته بالای کوه چه ها و تپه های بلندش و یکم دره نوردی کنید
   برین خلخال
   گردنه حیران
   مشگین شهر و طویل ترین پل معلق خاورمیانه
   سرعین و آبگرم هاش
   خود اردبیل و موزه شیخ صفی و عالی قاپوش و دریاچه شورابیل
   نمیشه سه روزه اردبیل گردی کرد
   وقت زیادی میخواد
   من خودم اردبیلی ام
   هنوز اردبیل رو کامل نگشتم
   اوه اوه جنگل فندقلو یادم رفت
   اگه کوه نوردید سبلان رو از یاد نبرید
   دریاچه بالای کوه
   وای وای
   غوغا میکنه

   ۱۷ تیر, ۱۳۹۸

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *