بلیط هواپیما سوئیت تبریز

۱۰ جای دیدنی اردبیل در تابستان

۲۰ شهریور ۱۳۹۸۱۰ جای دیدنی اردبیل در تابستان استان اردبیل اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل در تابستان و بهار جزو مقاصد اصلی مسافران بوده و همه از مکان های دیدنی اردبیل بازدید می کنند. استان اردبیل جاذبه های تاریخی و گردشگری بی مثالی دارد که طبیعت زیبا و مردم خونگرم و مهمان نوازوآب و هوای خنک بخصوص در فصل تابستان مسافران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. شهری که متوسط دمایش در تابستان به ۱۹ درجه سانتی گراد می‌رسد و این یعنی برای فرار از گرما میتوان به آن پناه برد. اردبیل، جدا از هوای خنک و بهاری‌اش در دل روزهای گرم تابستان، سرزمین دشت‌های سرسبز، دریاچه ها و آبهای گرم و گردنه حیران هم هست و علاوه بر این عسل و آش دوغش نیز بسیار محبوب است. اما در سفر به اردبیل، شهری با قدمتی ۴۰ هزار ساله باید کجاها را دید و جاهای دیدنی اردبیل کجاست؟در این مطلب ما به جاذبه های گردشگری اردبیل پرداختیم.

۱-رودخانه قزل اوزن خلخال

معروفترین و پر آب ترین رودخانه شهرستان خلخال است که در قسمت غربی شهرستان خلخال و در بخش خورش رستم از شمال به جنوب در جریان بوده و بعلت ارتفاع نسبتا زیاد روستاهای اطراف آن ، استفاده از آب آن برای اغلب روستاها میسر نیست . این رودخانه از ارتفاعات کردستان سرچشمه می گیرد که پس از گذر از مسیر های پر پیچ و خم کردستان و آذربایجان شرقی به حوزه خلخال وارد شده و پس از گذر از آن به سد منجیل میریزد که در ادامه با نام سفید رود به دریای خزر می ریزد .اخیرا مسأله حقابه استان اردبیل از قزل اوزن در استان اردبیل مطرح شده که امیدواریم مردم منطقه خلخال به حق واقعی خودشان برسند.

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۲-دریاچه شورابيل

یکی از جاذبه های گردشگری اطراف اردبیل دریاچه شورابیل است که اين درياچه قبلاً بسيار شور بوده است ولي امروزه با افزوده شدن آب شيرين از شوري آن کاسته شده ، بطوريکه نوعي ماهي در آن پرورش داده مي شود . اين درياچه داراي امکانات تفريحي ، ورزشي و فرهنگي بسياري از جمله قايق راني ، پيست دو و ميداني ، دوچرخه سواري ، باغ وحش ، هتلهاي مجهز و زيبا، مجموعه شهر بازي براي بچه ها ، رستوران در وسط درياچه و … است . اين درياچه در ۴۸ کيلومتري جنوب شرقي اردبيل بطرف خلخال می باشد…

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۳-پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین‌شهر به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه در ارتفاع ۸۰ متری رودخانه خیاوچایی و بر روی پارک جنگلی مشگین‌شهر احداث شده، ۲ متر عرض و ۳۶۵ متر طول دارد. سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده و دانش ساخت آن بومی است.

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۴-قلعه قهقهه

قلعه قهقهه در بخش ارشق، ما بین روستای گنچویه و قره آغاج کلان از توابه مشگین‌شهر در استان اردبیل قرار دارد و از آثار دوره صفویه به حساب می‌آید.این دژ به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی، مانند شاهزادگان صفوی در زمان گذشته بوده‌است در تاریخ شهرت بسیاری دارد.

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۵-عجیب ترین گورستان تاریخی اردبیل

منطقه باستانی معروف به شهر یری در شمال غربی روستای پیرازمیان در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر قرار دارد. جایی در کنار رود قره سو که وسعت آن به ۴۰۰ هکتار می رسد و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می شود. قدمت قلعه و معبد به ۱۴۵۰ پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزاره پیش از میلاد می رسد.

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۶-درياچه نئور

اين درياچه در فاصله ۴۲ کيلومتري جنوب شرقي اردبيل در ارتفاع ۲۴۸۰ متري از سطح دريا قرار دارد. راه اصلي دسترسي درياچه جاده روستائي آسفالته به طول ۱۳ کيلومتر مي باشد که از کيلومتر ۲۹ جاده بين شهري اردبيل – خلخال در محل قريه بودالالو بطرف شرق منشعب مي شود .

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۷-جنگل فندقلو مشرف به گردنه حيران

جنگل فندقلو به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربی کشور یکی از جنگل های مناسب برای گذران تعطیلات تابستانی است. این جنگل در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است و به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و نزدیکی آن به گردنه حیران پیشنهاد مناسبی برای طبیعت دوستان به شمار می رود.

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۸-غار یخگان

غار يخگان در ۷۷ کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه ماسوله داغ (تالش) و در ارتفاع حدود ۲۴۰۰ متری از سطح دريا در دامنه غربی كوهی به نام يخگان داغی (بوزخانه داغی) واقع شده است. مساحت این غار ۱۱۰۰ هکتار می‌باشد و دارای دو دهانه است که با اختلاف ارتفاع حدود ۲۵ كيلومتر از یکدیگر قرار دارند. قطر دهانه ورودی اصلی این غار در حدود نیم متر است که به وسیله راهرویی تنگ و باریک به طول ۱۰ متر، به تالار وسیعی منتهی می‌شود. حوضچه آبی به عمق ۲۰ سانتی‌متر و در ارتفاع ۱/۵ متری در كف غار تشكيل شده است.

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۹-دشت مغان

دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران. مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده‌است.

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

۱۰-پل معلق پیر تقی

پل معلق پیرتقی در دره های عمیق و زیبای شهر هشتجین از توابع خلخال شاید یکی از بلند ترین پل های معلق ایران باشد. عبور از این پل که از روی دره های عمیق می گذرد با تکان هایش قطعا یکی از هیجان انگیز ترین لحظات را برای بازدید کننده ها به ارمغان خواهد آورد. سالانه عده زیادی برای بازدید از این پل راهی این شهرستان می شوند.

10 جای دیدنی اردبیل در تابستان

بلیط هواپیما بلیط هواپیما ارزان تخفیف تفریحات کیش
 

نظر کاربران :

 • بهرام صابری

  دیار اردبیل دیاری تاریخی است و اثار باستانی شیخ صفی و با گنبد الله الله اش د رشهرستان اردبیل ،شهریری یادگاری دیرین از پیش از میلاد در روستای پیرازمان محدوده شهرستان مشگین شهر،نقاط گردشگری ویژه در شهرستان گرمی که فصل بهار طبع سرشار از احساس گردشگران را طلب میکند،شیروان دره سی زیبائی ویژه ای که کوهنوردان میتوانند لحظات بیاد ماندنی را در تابستان ثبت نمایند،کوه سرفراز سبلان همواره پوشیده از برف یکی از بهترین مکان برای گردشگری و کوه نوردی با آن دریاچه نابش و از شرق سبلان آلوارس جذابیتی که برای اسکی سواران وبازیهای برفی را بدنبال دارد.سرعین با اب گرمهای خاصش و نیر ومشگین هم دارای ابگرمهای طبیعی خوبی را داشته و مسیر بهشتی خلخال اسالم هر مسافری را به لحظاتی پر از شور وشعف ولذت استفاده از سر سبزیهای طبیعت را بدنبال داشته و…..انشاا..در فرصتی دیگر از زیبائی های دیگر اردبیل با شما سخن خواهم گفت….

  ۲۲ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سعید صمدی

  دوستان یه پل شیشه ای تو هیر دارن افتتاح میکنن که اولین در کشوره تمام کارهاشم شده، اونجارم فراموش نکنین

  ۳۰ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • عدنان چلداوی

  شهر اردبیل بسیار زیباست پارسال رفتم خیلی بم خوش گذشت مردم مهمانوازی دارد وبا اینکه بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از شهرم اهواز فاصله داره باز هم امسال آخر مرداد میرم شهر شما خوش گذرونی. با تشکر از مهمان نوازیتون.

  ۱۵ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • maryamsalami

  اردبيل بسيار زيباس از جاهاى تفريحى شهرمون لذت ببريد

  ۱۷ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • روح اله قاسمی

   در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ به اردبیل آمدیم و از شهر و آدمهای خوب شهر شما لذت می‌بریم

   ۳۰ تیر, ۱۳۹۸
  • Amirfatahu

   Mrc💎

   ۲۶ مرداد, ۱۳۹۸
 • الهام حاجی زاده

  استان اردبیل جز سه استان زیبای ایران قرار داره به خاطر طبیعت ناب و بکری که خدا بهشون هدیه داده و باید قدرشو بیشتر بدونن.

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • امیر امینی

   سلام ، الهام جان اگه بخواهیم یک اقامت خوب با یک تفریح سه روزه توی اردبیل داشته باشیم کجا رو پیشنهاد میکنی ؟

   ۲ تیر, ۱۳۹۸
  • محمد حسین هدایتی

   با اقامت سه روزه نمیشه اردبیل رو گشت
   با اقامت سی روزه هم نمیشه
   ولی نظر من اینه برین سردابه البته بالای کوه چه ها و تپه های بلندش و یکم دره نوردی کنید
   برین خلخال
   گردنه حیران
   مشگین شهر و طویل ترین پل معلق خاورمیانه
   سرعین و آبگرم هاش
   خود اردبیل و موزه شیخ صفی و عالی قاپوش و دریاچه شورابیل
   نمیشه سه روزه اردبیل گردی کرد
   وقت زیادی میخواد
   من خودم اردبیلی ام
   هنوز اردبیل رو کامل نگشتم
   اوه اوه جنگل فندقلو یادم رفت
   اگه کوه نوردید سبلان رو از یاد نبرید
   دریاچه بالای کوه
   وای وای
   غوغا میکنه

   ۱۷ تیر, ۱۳۹۸

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *