رزرو هتل ایران بوم گردی

گنبد مینا

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۵ آذر ۱۳۹۸

چه احساسی خواهید داشت، وقتی در زیر یک گنبد سفید، به آسمان سفر کنیدو پای در راه شیری بگذارید. در غبار اطراف مشتری فرو بروید و یا به سرخی مریخ نزدیک شوید . صور فلکی رو از نزدیک ببینید و به دب اکبر و اصغر و ستاره سهیل چشمکی بزنید. اطراف اورانوس گشتی بزنید و پا روی خاک ماه بگذارید! ‏ سفر به آسمان، آرزوی دیرینه انسان بود که تاکنون شمار کمی از انسان ها توانستند به خارج از فضای زمین سفر کنند. اما بازسازی فضای کهکشان و رفتار ستاره ها و اجرام آسمانی با توجه به دستاوردهای علمی دانشمندان از گذشته تا کنون، سبب شد که این فضای بی نظیر و به ظاهر غیرقابل دسترس، مانند یک سفررویایی دراختیار انسان ها قرار بگیرد. گنبد مینای تهران این امکان رو فراهم آورده است .
آسمان نما یا «پلانتاریوم» فضایی است که می توانید برای ساعتی در خیال سفر به کهکشان در صندلی راحتی بنشینید. بزرگ ترین آسمان نمای ایران با نام «گنبد مینا» که همان تداعی کننده آسمان است و در آثار شاعران ایرانی از آن بسیار یاد شده، اخیراً دربوستان منظومه شمسی( بخشی از بوستان آب و آتش) واقع در تپه های عباس آباد تهران، افتتاح شده است .‏ هدف این مجموعه شبیه سازی «آسمان شب» است و به همین دلیل هم به آن «آسمان نما» می گویند. تصویرسازی کامپیوتری و فضای گنبدی شکل آن باعث می شود که افراد در شرایط واقعی آسمان قرار بگیرند .

675 گنبد مینا

دنیایی که ما را در بر گرفته است رازها و ناشناخته های بسیاری دارد و هر کسی به اندازه دانش و علم و تجربۀ خود به دنبال کشف این اسرار است. در این میان برخی افراد از ابتدای تاریخ در پیدا کردن جوابی مناسب در مورد این جهان و چگونگی به وجود آمدنش پیشگام شدند و حتّی جان خود را در این راه به خطر انداختند و تمام همّت خود را برای افزایش علم و دانش ما در مورد دنیای پیرامون مان به کار بستند. افرادی که با پیدا کردن جواب هر پرسش در مورد جهان هستی، دنیا را یک قدم پیش بردند و کار انسان امروز را راحت تر ساختند. کاری که در زمان‌های گذشته به دلیل کمبود امکانات، بسیار سخت انجام می‌شد و امروزه به دلیل پیشرفت باور نکردنی علم، سرعت بالایی به خود گرفته است.

تور اروپا

با این همه، هنوز پرسش‌های بسیاری در مورد زمینی که در آن زندگی می کنیم و آسمانی که بالای سر ماست، وجود دارد و پاسخ دادن به آنها، نیاز به تلاش و کوشش علاقمندان به این زمینه ها دارد امّا این امکان به سادگی در یکی از آسمان‌نماهای کشورمان در دسترس است؛ جایی که ذهن‌های پرسشگر در آن می توانند جواب سوال‌های خود را پیدا کنند و از محیط اطراف زندگی خود، زمینی که بر روی آن زندگی می کنند، فضا و آسمانی که آنها را در برگرفته است و بسیاری دیگر، اطلاعات جذابی به دست بیاورند. گنبد مینا نام بزرگترین آسمان‌نمای ایران و بلکه خاورمیانه است. در این دوره و زمانه که آلودگی هوا مانع از این شده است تا کمتر به آسمان نگاه کنیم، چنین بنایی به منظور جدا کردن ما از زندگی پر هیاهوی شهری ساخته شده است، تا برای ساعتی هم شده بر روی صندلی نشسته و دیدن زیبایی‌های آسمان لذت ببریم و کهکشان‌ها و ستاره‌ها را از نزدیک‌ ببینیم و از دیدن آنها لذت ببریم.

676 گنبد مینا

گنبد مینا، یکی از بزرگترین آسمان‌نما یا پلانتاریوم خاورمیانه، یک شبیه‌ساز از جهان هستی و کرات و ستارگان است که در آن به صورت سه بعدی فیلم‌هایی با موضوعات نجومی به نمایش در می‌آید. از وقتی در سال ۱۳۸۷، ایدۀ ساخت گنبد مینا شکل گرفت، تنها هفت سال طول کشید تا این بنای منحصر به فرد و دیدنی با تمام کاربری‌های جالبش به بهره برداری برسد. گنبد مینا که در اصل یک سینمای سه‌بعدی بزرگ است را ساخته‌اند تا مراجعان بتوانند از نزدیک تجربه‌ای بسیار واقعی شبیه به آنچه فضانوردان درک می‌کنند را حس کنند. ساخت این بنا با ایده گسترش و ترویج فعّالیت‌های علمی، ایجاد محیطی آموزشی، برای عموم مردم و ایجاد جذّابیت جهت طرح سوال‌های علمی برای افراد مختلف با گروه‌های سنی متفاوت طراحی و به مرحله اجرا در آمد.

آدرس :تهران خیابان آفریقا، نرسیده به چهارراه جهان کودک، خیابان دیدار، بوستان نوروز

677 گنبد مینا

678 گنبد مینا

679 گنبد مینا

680 گنبد مینا

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  از طريق بوستان آب و آتش هم راه داره به آسمان نما، ساعات خاصي بازديد داره

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  مکان آموزشی خوب و زیبا است ولی بیشتر روزها تعطیل است

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین