رزرو هتل ایران بوم گردی

گردشگر به شوشتر نمی‌آید تا نمای کامپوزیت ببیند!

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۲ آبان ۱۳۹۳

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۸/۲۲ – مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر گفت: با توجه به این که در شوشتر ۱۳ اثر ثبت جهانی وجود دارد بافت این شهر نباید از حالت سنتی و تاریخی خود خارج شود.

احمد شمس‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان با اشاره به تاریخی بودن شهرستان شوشتر اظهار کرد: بافت تاریخی نباید به سمت کامپوزیت برود چراکه کامپوزیت تکنولوژی روز است و ترکیب بافت تاریخی را به هم می‌زند.

شمس‌آبادی ادامه داد: خیابان‌های شرقی و غربی در شوشتر نزدیک به آثار ثبت جهانی مثل آبشارها، بند میزان و قلعه سلاسل هستند اما در این خیابان‌ها بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌دارها از نمای کامپوزیت استفاده می‌کنند.

وی توضیح داد: به عنوان مثال در ۲۰۰ متری آبشارها از نمای غیرسنتی استفاده شده است و این اصلا درست نیست چراکه وقتی یک گردشگر خارجی وارد شوشتر می‌شود انتظار دارد ببیند که آیا شهری با قدمت هفت هزار ساله بدنه بافتش حفظ شده است یا خیر وگرنه نیازی به دیدن تکنولوژی روز در شوشتر ندارد، بلکه گردشگر می‌آید تاریخ و قدمت شهر ما را ببیند.

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر گفت: ما درباره بافت تاریخی شوشتر با شورای شهر و شهرداری شوشتر نیز رایزنی کرد‌ه‌ایم و خواستار این شدیم که بافت تاریخی شوشتر را حفظ کنند.

وی تصریح کرد: اگر همین الان به بافت تاریخی شهرمان توجه نکنیم مطمئنا در سال‌های آتی افسوس خواهیم خورد.

او بیان کرد: وقتی یک مغازه از نمای کامپوزیت استفاده می‌کند حتما تا چندین سال نمای مغازه‌اش کامپوزیت خواهد بود و همین باعث ضربه زدن به شکل منظری شهر تاریخی شوشتر می‌شود.

شمس‌آبادی ادامه داد: یکی از تعهدات ما به یونسکو این است که حریم سازه‌های آبی باید رعایت شود. وقتی نمای ساختمان‌های اطراف بناهای ثبت جهانی با آن‌ها هم‌خوانی ندارد در واقع نوعی تعرض به حریم منظری بناها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: ما از مسؤولان میراث فرهنگی، شورای شهر و شهرداری خواهش می‌کنیم که جلوی این کار را بگیرند.

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر ادامه داد: بدنه ساختمان‌های اطراف بناها باید آجر سنتی باشد تا وقتی گردشگر می‌خواهد در خیابان‌های اطراف بناهای تاریخی قدم بزند لذت ببرد.

او اظهار کرد: من به شهرداری شوشتر پیشنهاد دادم که هر کسی قصد ساخت ساختمان جدید یا تغییر نمای ساختمان را دارد ما به آن‌ها الگوی مناسب بافت تاریخی را ارایه بدهیم.

شمس‌آبادی توضیح داد: متاسفانه الان مغازه‌دارهای ما پیشنهاد پروانه ساخت را آجر سنتی می‌دهند اما هنگام ساخت از کامپوزیت استفاده می‌کنند و شهرداری فقط آن‌ها را جریمه می‌کند اما فقط جریمه شدن یعنی تاریخ‌ را فروختن.

او بیان کرد: جریمه، کاری برای حفظ بافت تاریخی نمی‌کند بلکه از همین حالا باید جلوی تخریب بافت تاریخی گرفته شود.

او ادامه داد: هم‌چنین مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان از ما حمایت کرده اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که ظرفیت و پتانسیلی که در شوشتر برای جذب گردشگر وجود دارد در هیچ استانی وجود ندارد. بعضی استان‌ها با استفاده بهینه از کمترین ظرفیت گردشگری‌شان صنعت گردشگری خود را رونق بخشیده‌اند و اشتغال ایجاد کرده‌اند مثل همدان، یزد و…

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر با بیان این که استان‌های دیگر با این که ظرفیت گردشگری‌شان از شوشتر خیلی پایین‌تر است ولی در زمینه حفظ این ظرفیت‌ها از ما جلوتر هستند، گفت: ما باید راه را برای بخش خصوصی تسهیل کنیم تا بندها و تبصره‌هایی که باعث فرار سرمایه‌گذار می‌شود تسهیل شوند. خوزستان با استفاده از پتانسیل‌های گردشگری‌اش مثل رودخانه‌ها و آثار تاریخی متفاوت، می‌تواند به قطب گردشگری در کشور تبدیل شود.
76990 گردشگر به شوشتر نمی‌آید تا نمای کامپوزیت ببیند!

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

  • فری

    چه فایده هیشکی محل نمیزاره

    ۲۳ آبان, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین