رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کویر مروست

تاریخ بروزرسانی :
۳۰ بهمن ۱۳۹۸

کویر مروست در شرق شهرستان مروست در محدوده جغرافیایی از E5415 تا و E5420 و از N3000 تا N3027 قرار دارد .این کویر در استان یزد و از توابع شهر بابک می باشد .مساحت این کویر ۵۹۰۵ هکتار می باشد که از شمال به کویر ابرکوه , از شرق به شهرستان مروست و از جنوب به شهرستان هرات و کویرهای سیرجان محدود می شود. کویر هرات و مروست ازشمال شرق شهر هرات تا جنوب غرب شهر مروست امتداد دارد و به عنوان زهکش آب منطقه عمل می نماید.حد شمال غرب شهرستان به کویرهای ابرکوه می پیوندد و در حد نهائی شمال شهرستان ارتفاعاتی که بخش مروست خاتم را از دهستانهای بهادران و تنگ چنارشهرستان مهریز جدا می سازد واقع شده است.

4 کویر مروست

نحوه دسترسی به کویر مروست

مسیر اول : جاده مهریز -مروست-هرات از حاشیه غربی این کویر عبور می کند. مسیر دوم : مسیر خاکی دهج – خبر به مروست پس از طی مسافتی حدود ۵۰ کیلومتر از قسمت شمالی کویر عبور می کند.این کویر در حدود ۱۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

پوشش گیاهی

تراکم گیاهان شور پسند در این منطقه حکایت از کمی شوری خاک و بالا بودن سطح آب زیرزمینی دارد . در مرکز این کویر نمکزار واقع است که بوسیله باتلاق از صفحات رسی باد کرده جدا می شود. اینگونه گیاهان دارای ریشه‌های عمیق و بسیار بلندی هستند تا بتوانند آب را از اعماق زیاد جذب نمایند و همین‌طور برگ‌ها شکل سوزنی پیدا کرده‌اند تا از میزان تبخیر بکاهند.
پوشش گیاهی این منطقه تاغ، اشنان، خارشتر، گز و… است. در کفه نمکی کویر بعلت شوری زیاد امکان هیچگونه پوشش گیاهی نیست.

1-1 کویر مروست

جانوران منطقه
خرگوش صحرایی،کفتار،گرگ،شغال و انواع پرندگان
منابع تامین آب
آب خود را از دو رودخانه اصلی می گیرد که بزرگترین آنها از حاشیه جنوبی وارد کویر می شود و پس از ورود به شاخه های زیادی تقسیم می شود که بر روی صفحات رسی بریدگی هایی ایجاد می کند .رودخانه دیگر از قسمت شمال غربی وارد کویر می شود . این رودخانه بر روی باریکه شمال غربی کویر مخروط افکنه وسیعی ایجاد کرده که مجرای زهکشی را مسدود می نماید. نتیجه این عمل تبخیر آبی است که در واقع بایستی بر روی صفحات دریاچه کم عمقی تشکیل می داد. نمکزاری نیز در صفحات پست و در مجاورت محل تجمع آب فوق الذکر تشکیل شده است.این منطقه مناسب برای کویرنوردی و بازدید از پوشش گیلهی و زندگی حیات جانوری در دل کویر است.

3 کویر مروست
2-2 کویر مروست

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *