بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کویر قوم تپه تبریز

6 می 2016کویر قوم تپه تبریز آذربایجان شرقی تبریز

قوم تپه در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه و ۴۸ دقیق شرقی و ۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه شمالی در استان آذربایجان شرقی و شمال شرقی شهرستان تبریز قرار دارد. قوم تپه نام تپه منطقه کویری است در نزدیکی شهر تبریز که با بافت جغرافیایی منطقه تفاوت چشمگیری دارد. گستره کویر جهتی شمال غربی جنوب شرقی دارد و در میان دارای نمکزار کوچکی است. تپه های ماسه ای منفرد کوچکی در این منطقه به چشم میخورد كه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این منطقه بطور طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک ها و گردو غبار منطقه بصورت تپه های شنی در آمده است.

اين تپه‌ها از منظر گردشگري، آموزشي و آشنايي مردم با محيط‌هاي صحرايي و كويري داراي اهميت هستند، چرا كه با ايجاد امكانات و زيرساخت‌هاي لازم در محدوده تپه‌هاي ماسه‌اي قوم تپه مي‌توان از آن به عنوان محلي براي گذران اوقات فراغت مردم بهره برده و به نوعي بحث ژئوتوريسم را در اين منطقه رواج داد. يا با اعزام تورهاي دانش‌آموزي به اين منطقه، اطلاعات مفيدي در رابطه با كوير و چگونگي پيدايش تپه‌هاي ماسه‌اي در اختيارشان قرار داد.

وزش بادهاي تند در جهت جنوب غرب به شمال شرق و بالعكس سبب ايجاد حالت سورتينگ (غربالگري) در ذرات مي‌شود. به گونه‌اي كه ثابت شدن انرژي باد در منطقه قوم­تپه سبب مي‌شود ذرات ريز جابجا شده و ذرات درشت‌تر در محل جمع شده و تپه‌هاي ماسه‌اي پديد آورند. دليل حركت تپه‌هاي مذكور در بعضي روزها و ساعات خاص به سمت صوفيان و يا بالعكس نيز در همين امر نهته است. تپه‌هاي ماسه‌اي قوم­تپه در طول هزاران سال بوجود آمده‌اند و از سوي ديگر وسعت چنداني ندارند.
کویر قوم تپه تبریز

کویر قوم تپه تبریز

کویر قوم تپه تبریز
عکس از مسعود بصیری
منبع : کویرها و بیابانهای ایران

بلیط هواپیما ارزان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *